Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Po N. Mačiulio skandalingo įrašo „Facebook“, žemdirbiai raginami trauktis iš „Swedbank“

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
"Swedbank" nuolat remia ūkininkų šventes, kaip ir "Metų ūkis 2019", tačiau šio banko ekonomistas N. Mačiulis savo įrašu "Facebook" papiktino žemdirbius.
"Swedbank" nuolat remia ūkininkų šventes, kaip ir "Metų ūkis 2019", tačiau šio banko ekonomistas N. Mačiulis savo įrašu "Facebook" papiktino žemdirbius.
Printer Friendly, PDF & Email

Socialiniame tinkle „Facebook“ 37 000 sekėjų turintis „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis savo įrašu papiktino ne tik ūkininkus, bet ir, panašu, savo darbdavį. „Swedbank“ jau apgailestauja dėl N. Mačiulio viešai, tačiau jau dabar aišku, kad socialiniame tinkle ekonomistas padarė meškos paslaugą savo darbdaviui.  

Palygino nesulyginamus dalykus

Banko „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis, įvertindamas Lietuvos žemdirbių protesto akciją, lapkričio 26-ąją paskelbė įrašą „Facebook“, kuriuo įžeidė visą šalies ūkininkų bendruomenę.

„Pagalvojau, kad būtų įdomus toks labai hipotetinės situacijos uždavinys penktokams: miesto gatve važiuoja virtinė traktorių, įsigytų 70 proc. kainos finansuojant ES paramos lėšomis, kurių bakuose lengvatiniu akcizu apmokestintas kuras, o prie vairo – 15 proc. gyventojų pajamų tarifą mokantys traktorių savininkai“, – teigia N. Mačiulis.

Vėliau jis rašo, kad „toje pačioje gatvėje dėl traktorių virtinės spūstyje pusę valandos stovi autobusas, kuriuo važiuoja 20 proc. GPM tarifą mokantys, nuosavo automobilio neturintys, lengvatinio kuro neperkantys ir ES paramos negaunantys mokytojas, gydytojas ir ugniagesys. Suskaičiuokite, kurios transporto priemonės keleiviai protestuoja. Tik nežinau ar pilietiškumo ar matematikos pamokose toks uždavinys labiau tiktų“, – įrašą baigė jis.

„Agroetai“ N. Mačiulis nesugebėjo ekonomiškais skaičiais pagrįsti savo teiginių. „Facebook“ tinkle N. Mačiulis turi 37 000 sekėjų, tad tuo įrašu faktiškai supriešino visuomenę, kurioje skirtingų profesijų žmonės, dirba skirtingomis ekonominėmis sąlygomis bei skirtingose aplinkose.

Po įrašo – nėrė į krūmus

N. Mačiulis nesugebėjo „Agroetai“ pagrįsti savo įraše išvardintų manipuliacijų skaičiais. Pavyzdžiui, dėl 70 proc. paramos intensyvumo žemės ūkio technikai, jis teatsiuntė nuorodą į Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP) 2014-2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parma investicijoms į žemės ūkio valdas“ supaprastintųjų taisyklių, taikomų nuo 2019 m., VIII skyrių.

Tačiau šių taisyklių VIII skyriuje kalbama apie skirtingus žemės ūkio subjektus, kuriems ES paramos intensyvumas irgi skiriasi. Pavyzdžiui, iki 70 proc. paramos intensyvumas skiriamas kooperatyvams ir jauniesiems ūkininkams. Augalininkystės sektoriui šis intensyvumas siekia iki 40 proc., o daugeliui kitų veiklų tik iki 50 proc. 

Įdomu ir tai, kad sugretindamas žemdirbius ir medikus, ugniagesius bei pedagogus, N. Mačiulis sąmoningai nutylėjo faktą, kad vieni dirba versle, o kiti teikia paslaugas visuomenei, tai yra šios grupės veikia visai kitoje aplinkoje.  

Be to, žinomas ekonomistas paskleidė netiesą, kuomet įraše įvardijo, esą ūkininkai protestavo traktoriais, kurių bakuose lengvatiniu akcizo tarifu apmokestintas kuras, nors prieš protestą Lietuvos ūkininkų sąjunga primygtinai ir daug kartų ūkininkus įspėjo akcijoje naudoti tik įprastą dyzeliną.

Skaudžiai dūrė atgal ir N. Mačiuliui, ir „Swedbank“

Internete kaipmat atsirado daugybė įrašų, „statančių“ į vietą N. Mačiulį. Juos rašė ir ūkininkai, ir agroverslo atstovai, pirštu besdami į tai, kad ekonomistas visiškai neišmano apie žemės ūkį.

Tomas Sk:

Tokio žmogelio, kaip N. Mačiulis, kuris nesuvokia ūkininkavimo realybės, paslaugos bankui, manau, nėra reikalingos ir naudingos. Šeriam palūkanomis tokius neišmanėlius, vaikšto kostiumuotas ir blevyzgas šneka... Girdėjau, kad 70 proc. parama... Analitikas nusikalbėjo ir „Swedbank“, manau, padarė didžiulę antireklamą. Ūkininkai, kurie nėra kvaili, tikiu, tokį banko speco pasisakymą įvertins atitinkamai. Priverkim sąskaitas „Swedbank“. Gal bus didesnių klientų, kurie šers tokius bankus su tokiais analitikais.

Mindaugas Maciulevičius:

Su visa pagarba Nerijau Mačiuli, tai kokio velnio jūsų darbdavys „El Fuego koncertus ūkininkų šventėse apmoka? Jeigu ES taip beveik dykai traktorius dalina? Neklaidinkite visuomenės ir nediskredituokite savo vardo, nes visiška manipuliacija #fakenews. Jeigu rimtas ekonomistas esate, tai pats ir faktus pakoreguokit.

Sūrininkė Romantikė Laima:

„Atleiskit man, aš esu ūkininkė. Atsiprašau kiekvieno garbingo ar nelabai pono ar ponios, kad būdama aikštinga ir ūmaus būdo išdrįsau pagalvoti, kad esu Jums lygi. Atleiskit man, kad kuprą lenkusi vienuolika mėnesių, po 18 valandų dienon susvaigau, kad galiu savaitę pailsėt šiltam krašte. Atleiskit man, kad mano sėbrai išvažiavo moderniais traktoriais į Jūsų puikius miestus, kad asmeniškai Jus įžeistų. Jau kas kas, bet mes būrai tai tikrai nenusipelnę naudotis jokiais technikos ir mokslo pasiekimais, ir nesvarbu, kad technika ne dėl gražumo, o dėl darbo našumo. Bet tam, kad Jūsų šventenybių netrikdytume, pradėsim vėl arti arkliais. Ir ypatingai atsiprašau už tą vieną kadilaką eskaladą, nesvarbu, kad jo neturiu, bet esu ūkininkė, o tai reiškia, kad galėčiau jį turėti. Todėl nuolankiai lenksiuosi vis atsiprašinėdama ir galvą daužydama aslon už tą savo įžūlumą. Ypatingai meldžiu atleidimo visų švedbankių, kuriems per mažai esu skolinga, todėl anie taip intensyviai skaičiuoja mano grašius vis klausdami iš kur gavau. Tamstos, kelias galvas sūrio pardaviau, nieko daugiau ir tie keli milijardai nežinia iš kur ir kieno tikrai ne mano. Jeigu Jūsų šventenybės man leis pasitaisyti, tai pasižadu savo purvinom rankom ir išmaniojo netapšnoti, skambinsiu tik laidiniu ir tik 112. Ir sakau gal dar tą paiką daiktą kompiuterį išmesti, rašysiu Jūsų prakilnybėms ant senų laikraščių paraščių, kad nederglioti baltų popieriaus lapų savo šventvagiškais kliedesiais. O Jūs jauskitės drąsiai ir patogiai triesdami man dūšion, nes nesu verta nei pagarbos, nei supratimo, esu tik ūkininkė. Rytoj būsiu turguje, Vilniuje, galit atsinešti akmenų užmėtyti“.

Andrejus Palčevskas:

„Tai, ponas N. Mačiuli, jei taip įdomu, ne visi ūkininkai važiuoja su „paramine“ technika (...) Jei pas jus ūkininkas pasiima paskolą 100 000 Eur su 4,5 proc. metinėmis palūkanomis ir pasiskolina 5 metams, be to, į metus moka 750 Eur sutarties pratęsimo mokestį, tai per 5 metus jau 3 750 Eur. Dar 1 proc. prisideda įkeitus žemę, kuri verta 5 000 Eur, o jūs kaip užstatą žemę įvertinate 3 800 Eur. Tad jei ūkininkas jums turi įkeisti 26 ha žemės ir jeigu jis bankrutuos, tai bankas pusdykiai žemę atims. Kai žmogus pasideda į banką tokią sumą eurų, jūs žmogui mokate nepilną 1 proc. palūkanų. Tai kur jūsų bankų tiesa? Kodėl nepasakote, kiek bankas uždirbo pelno, o kiek sumokėjo mokesčių. Jei tai pasakytumėte, tai žmonės jums nuplėštų paskutinius plaukus nuo galvos. O jei jums atrodo, kad ūkininkauti lengva, prašom, ateikit, išnuomosiu savo ūkį ir ūkininkaukit. Po 3 metų paklausiu jūsų, kaip sekasi (...). Bet manau, kad antrais metais bankrutuosit ir suprasit, kad jums reikėjo ne prie stalo sėdėti ir liežuviu malti".

Raimondas Juška:

"Dėl žalio kuro, tamsta, tai reikėjo stovėti prie traktorių kolonos ir pasiteirauti ūkininkų  pateikti čekius, kuriais pirktas baltas ir skaidrus dyzelinas. Skiedžiat pro šoną, realios situacijos nesupratęs. Eilinis popieristas esat, kuris priešina visuomenę su žemdirbiais".

Indrė Valuckienė:

"Mes turime smulkų, 60 galvų ūkį, bet vyrui baigsis jauno ūkininko įsipareigojimai. Tai naikinsim tikrai už 5 mėnesių. Baisu pagalvoti, kai gauni 1 000 Eur mūsų šeima, karvių gydymas, mokesčiai, sena technika, net dėvėto traktoriaus neina nupirkti, nes galingesni prasideda nuo 10 000. O jei į banką dar lyst, tai ir be kelnių liksi".

Vilija Mil:

"Šitas ekonomistas "Swedbank"? Kaip "Swedbank" leidžia kritikuoti, šmeižti savo klientus. Gėda. Tegul pasako, kokios palūkanos... Dabar, Dieve, pasigailėk jo..."

„Swedbank“ oficialiai atsiribojo nuo ekonomisto

Po N. Mačiulio įrašo, kuris sukėlė audringą žemdirbių reakciją, portalas „Agroeta“ ketvirtadienio ankstų rytą kreipėsi oficialaus atsakymo į banko „Swedbank“ valdybos pirmininkę Dovilę Grigienę ir šio banko Komunikacijos tarnybos vadovą Kęstutį Vanagą. Jiems pateikėme šiuos klausimus:

1. „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis lapkričio 26 d. savo „Facebook“ paskyroje pasidalino įrašu, kuriuo sukėlė didžiulį ūkininkijos bendruomenės pasipiktinimą (...). Jame jis pateikė įžeidžiantį žemdirbius palyginimą, kurio pagrindinė mintis: medikai, ugniagesiai, ir pedagogai neprotestuoja, nors moka didesnius mokesčius, nei žemdirbiai, kuriems esą Europos Sąjunga finansuoja 70 proc. žemės ūkio technikos įsigijimo kainos, „Traktorių maršo“ protesto akcijoje jie esą naudojosi lengvatiniu tarifu apmokestintu dyzelinu ir pan. Tačiau faktinės aplinkybės yra tokios, kad prieš protestą Lietuvos ūkininkų sąjunga primygtinai ir daug kartų ūkininkus įspėjo akcijoje naudoti tik įprastą dyzeliną, kad visuomenėje nebūtų manipuliuojama būtent lengvatiniu dyzelinu. Taip pat N. Mačiulis „Agroetai“ nepagrindė teiginio, kad įsigyjant žemės ūkio techniką ES finansuoja 70 proc. jos įsigijimo kainos. Jis persiuntė tik Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ supaprastintąsias įgyvendinimo taisykles, taikomas nuo 2019 metų, tačiau jose tik jauniesiems ūkininkams ir kooperatyvams ES paramos intensyvumas gali siekti iki 70 proc. Atsižvelgiant į tai, kad valstybė pati pasirinko remti smulkiuosius ūkininkus ir kooperatyvus, tuo juos skatindama dėl didesnių derybinių galių prieš žemės ūkio produkcijos supirkėjus, o taip pat skatindama jaunimo atėjimą į žemės ūkį, visa tai atrodo normalu, tačiau ekonomistas tai pateikė ištraukdamas iš konteksto, sudarydamas įspūdį, esą visiems ūkininkams taikomas toks paramos intensyvumas. Be kita ko, žemės ūkio technika įsigyjama ir pagal kitas priemones, kur paramos intensyvumas yra gerokai mažesnis, nei N. Mačiulio įvardytas. Tad klausiame, kaip „Swedbank“ vertina N. Mačiulio įrašą socialinėje erdvėje, tai oficiali banko pozicija, o gal tai ir banko noras supriešinti visuomenę?

2. "Agroetai" N. Mačiulis paaiškino, kad: "Aš įvardinau tik faktus - kokią ES paramą galima gauti perkant įrangą, kad yra taikoma lengvata kurui, ir kokius GPM tarifus moka skirtingų profesijų atstovai. Jokių interpretacijų, tik nuogi faktai, kuriuos kiekvienas asmeniškai gali įvertinti ir nuspręsti ar prezidento siūlomos įstatymų pataisos yra pagrįstos." Akivaizdu, kad iš šio atsakymo, taip pat ūkininkus įžeidusio įrašo, matyti, jog N. Mačiulis pritaria Prezidento siūlymams. Savo ruožtu mes klausiame "Swedbank", ar bankas irgi pritaria Prezidento pasiūlytiems mokestiniams pakeitimams ir ar tai reiškia, kad "Swedbank" siekia įsitraukti į politinius sprendimus, veikdamas per savo darbuotoją, socialinėje erdvėje turintį 37 000 sekėjų?

3. Pasipiktinę ūkininkai jau ragina išeiti iš „Swedbank“, siūlydami grotažymę #iseikisswedbank. Kaip vertinate tokius siūlymus?

4. Kiek ir už kokią sumą „Swedbank“ yra suteikusi paskolų žemės ūkio subjektams 2018 ir 2019 m.? Kokias vidutiniškai palūkanas „Swedbank“ sumoka žemės ūkio subjektai?

„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Ambraškevičius atsiuntė „Agroetai“ lakonišką atsakymą, kuriuo, kaip galima manyti, bankas apgailestauja dėl N. Mačiulio viešojoje erdvėje patalpinto įrašo.

„Swedbank“ laikosi pozicijos nekomentuoti politinių sprendimų. Socialinėje erdvėje išsakyta N. Mačiulio pozicija yra asmeninė nuomonė. Apgailestaujame, jei ji sukėlė neigiamą rezonansą“, – teigia S. Ambraškevičius.

Facebook komentarai