Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Po gaisro "Ekologistikoje" VMVT tyrė ne tik Alytaus rajono taršą

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Alytaus gaisro paveiktos teritorijos.
Alytaus gaisro paveiktos teritorijos.
Printer Friendly, PDF & Email

Po gaisro Alytaus padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ yra užterštos net 25 kaimų teritorijos. Tokią informaciją „Agroetai“ pateikė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Pasak tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyr. specialisto Donato Valavičiaus, nuo spalio 16 dienos iki dabar yra paimti 95 mėginiai, iš kurių didžiosios dalies tyrimų rezultatų dar laukiama.

Kiek ir kokių mėginių buvo tiriama nuo spalio 16 d.?

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba iš viso yra atrinkusi 95 mėginius: šachtinių šulinių vandens, pieno, vaisių ir daržovių, rapsų želmenų ir pašarų mėginiai atrinkti dioksinų, sunkiųjų metalų (švino, arseno, kadmio, gyvsidabrio, nikelio, chromo), daugiaciklinių aromatinių angliavandenilių, nitritų, nitratų nustatymui. Taip pat vykdomi ir rastų laukinių gyvūnų gaišenų tyrimai. Iki šios dienos gauti rezultatai dėl 35 mėginių.

Kokie tyrimų rezultatai?

Iš visų gautų tyrimų rezultatų neatitikimai teisės aktų reikalavimams nustatyti 9 pieno mėginiuose, atrinktuose iš gaisro paveiktos teritorijos (Alytaus r. Miklusėnų, Karklynų, Genių ir Vytautiškių kaimų). Šiuose mėginiuose buvo rastas padidintas dioksinų kiekis.

Ar pokyčiai reikšmingi?

Dioksinų koncentracija iš skirtingų ūkių atrinktuose mėginiuose svyruoja nuo 3,01 iki 12,73 pg/g riebalų, kai didžiausia leistina šių teršalų koncentracija maisto produktuose – 2,5 pg/g riebalų. Likusių jau atliktų tyrimų rezultatai neparodė taršos nei dioksinais, nei sunkiaisiais metalais. Kitų tyrimų rezultatų dar laukiama.

Kiek kainuoja vieno mėginio tyrimas?

Dioksinų ištyrimas viename mėginyje kainuoja 619 eurų.

Kokie rajonai taip pat patenka į taršos zoną be Alytaus rajono, o gal iš kituose rajonuose veikiančių pienininkystės ūkių minėti mėginiai nebuvo imti?

Alytaus rajono savivaldybės gaisro paveiktos teritorijos: Žaunieriškių, Navickų, Miklusėnų, Užubalių, Daugirdėlių, Butrimiškių, Butkūnų, Jasunkų, Rumbonių, Kriaunių, Raudonikių, Dubėnų, Dubių, Taukotiškių, Genių, Karklynų, Kelmanonių, Likiškių, Likiškėlių, Zaidų, Jurgiškių, Laburdiškių, Radžiūnų, Talokių, Kaniūkų kaimai. Tarša kitose savivaldybėse nepatvirtinta, tačiau mėginiai paimti atsižvelgiant į galimą taršos sklidimą ir neapsiribota tik Alytaus rajonu.

Kaip ūkininkai laikosi profilaktinių reikalavimų, kad į rinką nepatektų užterštas pienas ir kita žemės ūkio produkcija?

Galima pasidžiaugti, kad ūkininkai iš esmės tikrai laikosi VMVT paskelbtų ir išplatintų rekomendacijų. Žaliavinis pienas iš užterštos teritorijos į rinką netiekiamas, įgyvendinamos papildomos kontrolės priemonės.

 

"Agroeta" primena, kad gaisras įmonėje "Ekologistika" kilo spalio 16 d. VVMVT po atlikto detalaus tyrimo ir surinkus duomenis iš pieno perdirbimo įmonių, iš rinkos nurodyta surinkti 382 t pieno gaminių.

Facebook komentarai