Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Pliusas ūkio konkurencingumui – galvijų produktyvumo kontrolė

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
Pirmąją buliukų grupę produktyvumo  kontrolei A. Baublys suformavo pernai.
Pirmąją buliukų grupę produktyvumo kontrolei A. Baublys suformavo pernai.
Printer Friendly, PDF & Email

Rietavo ir Šilalės savivaldybėje ūkininkaujantis Andrius Baublys yra bene žinomiausias mėsinių galvijų augintojas  - jis yra Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos tarybos narys, kurį Lietuvos ūkininkų sąjunga delegavo į Europos Sąjungos žemdirbių organizacijas vienijančią COPA-COGECA atstovauti mūsų šalies žemdirbius jautienos ir veršienos klausimais. Tapti ekspertu jam padėjo savame ūkyje sukaupta patirtis - iš Sauslaukio kaimo veislei ir mėsai galvijai išvežami į pusę pasaulio.

Ūkis augo kaip ant mielių

Prie Kvėdarnos (Šilalės sav.) visi žino Baublius – ūkininkai Vida ir Jonas užaugino tris sūnus ąžuolus ir visi jie tapo ūkininkais. Šeimą išgarsino Andrius, ne kartą tapęs geriausiu šalies artoju ir garbingai  atstovavęs Lietuvą  pasaulio artojų varžybose. Bet Andrius ir savame krašte kaip švyturys, į jį nukreiptos visų Šilalės ir Rietavo  ūkininkų akys: jei tik prireikia kuriam kokius darbus nudirbti, pritrūksta technikos ar laiko, žino, jog  kokybiškai ir greitai pagelbės žemės ūkio  technikos paslaugas teikianti A. Baublio įmonė, o mėsinių galvijų augintojams, kurių šiame krašte itin daug, jo patarimai virsta papildomais pinigais. 

Už Pajūralio gyvenvietės iškilusios fermos – naujausias Andriaus statinys. Pernai jame įsikūrė penimi buliukai ir veislei auginamos telyčaitės. Modernias technologijas pagalbon visose srityse pasitelkiantis ūkininkas gali realiu laiku mobiliajame telefone stebėti, kas vyksta tvarte, kontroliuoti šėrimo, gyvulių priežiūros procesus. 

Tai ne pirmas Andriaus projektas. Lietuvos kaimo plėtros  programa skyrė finansavimą jaunojo ūkininko įsikūrimui, parėmė kelis modernizavimo etapus, prieš porą metų A. Baublys gavo lėšų veislinių gyvulių bandai įsigyti – Prancūzijoje nusipirko 30 grynaveislių aubrakų telyčių ir reprodukcijai skirtą bulių.

Ūkininkas neslepia, kad 2007 metais įkurto ūkio plėtra buvo tokia greita, jog ir skaičiavimus atlikę bei investicinius projektus rengę konsultantai, ir kaimynai  jį įspėjo vaikščiojant peilio ašmenimis. Bet rizika pasiteisino. Per dešimtmetį nuo tėvų padovanotų 7 ha ir kelių mišrūnių karvių jo ūkis išaugo iki 150 ha žemės ir 100 mėsinių galvijų. A. Baublys augina ne tik aubrakus, kone tiek pat turi ir limuzinų veislės mėsinių galvijų. Į Sauslaukio kaimą pirkti veislinių telyčaičių ir buliukų važiuoja ne tik Lietuvos, bet ir daugelio aplinkinių bei gerokai tolimesnių šalių ūkininkai. A. Baublio užauginti galvijai eksportuojami ir mėsai.

Andrius džiaugiasi, kad sekasi ir kitiems šeimos nariams: keturiuose šeimos ūkiuose laikoma net 500 mėsinių galvijų, tik vyriausieji Baubliai dar turi šiek tiek melžiamų karvių.

Supranta kontrolės svarbą

Tačiau ne tik Lietuvos kaimo plėtros programos finansuojami projektai padėjo jaunam ūkininkui stipriai įsitvirtinti savo žemėje. Andrius tikina, jog parduodant gyvulius labai svarbūs kokybės parametrai. Perkantys telyčaites ar buliukus, nori žinoti, kokį genofondą jie perduos savo palikuonims, o mėsos kokybė labai svarbi jam pačiam, nes Andrius prieš pusmetį pradėjo tiesioginę jautienos realizaciją.

Gavęs paramą veisliniams gyvuliams įsigyti, ūkininkas įsipareigojo kontroliuoti, kokio svorio gimsta  iš Prancūzijos parsivežtų aubrakų palikuonys, kiek jie sveria, sulaukę 210 dienų ir po metų. Tai rodo, kokį genofondą veršeliai paveldėjo iš veislinio buliaus ir  kaip juos maitino karvės žindenės. Tada jau galima nustatyti, kam gyvulys tinka – veislei ar mėsai, nes nuo 7 – 9 mėnesių gyvulio augimas priklauso nuo ūkyje sudarytų ganiavos bei šėrimo sąlygų.

Bet labiausiai A. Baublys vertina UAB „Šilutės veislininkystė“ atliekamas mėsinių galvijų kontrolės pagal veislinių bulių vertinimo pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes paslaugas.

„Geriau net būti negali: jie perka iš mūsų buliukus, visiems suteikia vienodas sąlygas augti ir pateikia ataskaitą, patvirtinančią buliaus perduodamo genofondo kokybę. Turėdamas tokią ataskaitą, gali būti tikras, kad žmogaus neapgausi – nusipirkęs gyvulį, jis džiaugsis, kad ūkis gauna naudą“,- tikina Andrius.

Pasak ūkininko, UAB „Šilutės veislininkystė“ jo ūkio konkurencingumui uždėjo didelį pliusą.

Patikimas genofondas – nauda ūkininkui

Pirmąją buliukų grupę produktyvumo  kontrolei A. Baublys suformavo pernai. Dabar  UAB „Šilutės veislininkystė“ jau kontroliuoja kito ūkyje  laikomo buliaus  palikuonių grupę. Į Šilutė šiemet išvažiuoti turėtų dar dvi A. Baublio ūkyje auginamų buliukų grupės.

Andriaus sako, jog UAB „Šilutės veislininkystė“ teikiama veislinių bulių vertinimo pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes  paslauga naudojasi ir kiti trys jo šeimos ūkiai, nes nuo veislinio buliaus labai priklauso žemės ūkio gamybos intensyvumas ir pajamų augimas. Gerų genų buliaus veršeliai  gimsta sveiki ir stiprūs, greitai auga, lengvai penisi, tad po pusantrų metų jau gali juos parduoti ir auginti kitus. 

„Ne visi ūkininkai turi tiek gyvulių, jog galėtų sudaryti produktyvumo kontroliavimui 8 – 10 buliukų grupes, todėl labai gerai, kad įmonė  tobulina metodikas, ieškodama galimybių atlikti individualų gyvulio vertinimą. Toks vertinimas leis UAB „Šilutės veislininkystė“ paslaugomis pasinaudoti ir mažiems bei vidutiniams ūkiams“,- džiaugėsi A. Baublys, kurio kaimynystėje yra daug smulkių mėsinių galvijų augintojų.

Naujovių nebijantis ir  nuolat inovatyvių sprendimų ieškantis ūkininkas tikina, kad nors pertvarkos ir sutinkamos priešiškai, jos dažniausiai būna reikalingos, tačiau nemano, kad reikia griauti sistemą, kol nėra aišku, kokia bus nauja ir ką ji pasiūlys ūkininkams.

„Man atrodo, kad naujas žemės ūkio ministras Andrius Palionis supranta ūkininkų nerimą dėl veislininkystės ūkių pertvarkos. Jo vizitas į UAB „Šilutės veislininkystė“ ir teigiamas šios įmonės veiklos įvertiniams suteikė viltį, kad sėkmingai dirbanti įmonė nebus naikinama, o ūkininkai neliks be paslaugos, nuo kurios priklauso mėsinių galvijų auginimo plėtra“,- svarsto A. Baublys.

Tik sveiko gyvulio mėsa skani

Ne mažiau, pasak Andriaus, svarbesnė ir UAB „Šilutės veislininkystė“ pateikiama  skerdenų kokybės ataskaita. Ne tik dėl to, kad mėsiniai galvijai parduodami pagal skerdenų įvertinimą – kuo daugiau mėsos užaugina gyvulys, tuo didesnį pelną gauna ūkininkas.

Andriui labai svarbu, kad mėsa būtų kokybiška ir skani, nes jau keli metai svajojo apie tiesioginį mėsos pardavimą  vartotojams. Prieš pusmetį to ir ėmėsi - pats pradėjo realizuoti sausai brandintą jautieną.

„Prastai augusio, du metus ar net ir dar ilgiau laikyto gyvulio mėsa bus sausa kaip pintis, niekas nenorės tokios valgyti, todėl kartą nusipirkęs, niekas nerizikuos antrą kartą bandyti iš jos ką nors gaminti. Mes dar tik auginamės savo produkcijos pirkėjus, todėl labai branginame ir vertiname kiekvieną, norintį atrasti jautienos skonius“,- sakė Andrius

Brandintos jautienos rinkinius jo ūkis pristato į parduotuves Klaipėdoje ir Jonavoje bei parduoda juos socialiniuose tinkluose esančioje paskyroje. Užsakymai vykdomi kelis kartus per savaitę, pristatant mėsos rinkinius arba atskirus produktus pirkėjams  Vilniuje, Kaune, Kretingoje, Tauragėje ir kituose miestuose.

Andrius džiaugiasi, kai klientai dalinasi nuotraukomis ir dėkoja už itin sultingą, skanią ir aromatingą mėsą. Tokia ji yra dėl to, kad Baublių auginami galvijai ganosi natūraliose pievose ir šeriami tik natūraliais pašarais.

Kol neturi savo mėsos išpjaustymo cecho, A. Baublys naudojasi kitų įmonių paslaugomis, tačiau ateityje, kai  klientų atsiras daugiau, norėtų tuo užsiimti savo ūkyje, todėl jau dabar planuoja mėsos brandinimo ir išpjaustymo cecho statybą.   

„Klientus reikia užsiauginti, nes lietuviai mažai žino apie jautieną, nemoka jos pagaminti taip, kad mėsa būtų skani ir teiktų didžiausią naudą. Šviečiame ir mokome žmones, džiaugiamės, kai jie mums už tai padėkoja“,- sakė žemės ūkio gamybą verslu pavertęs jaunas ūkininkas.

Facebook komentarai