Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Planuojama branginti vandenį, o nuo 2028 panaikinti ir žemės ūkiui taikytas išimtis

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Gamtos ištekliams tausoti, ekosistemoms apsaugoti ir vandens telkinių būklei gerinti Aplinkos ministerija siūlo nuo 2024 m. suvienodinti mokesčių už paviršinį ir gėlą požeminį vandenį tarifus. Kartu siūloma iki 2028 m. palaipsniui naikinti šiuo metu galiojančias išimtis ir lengvatas požeminiam ir paviršiniam vandeniui.

Dėl to siūlomos Žemės gelmių, Vandens ir Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymų pataisos, numatant palaipsniui atsisakyti lengvatos ir suvienodinant sąlygas, pagal kurias išduodami leidimai naudoti požeminio ir paviršinio vandens išteklius komerciniais tikslais.

Nuo 2024 m. gėlo požeminio vandens, naudojamo žemės ūkyje mokesčio tarifą siūloma sumažinti nuo 0,03 iki 0,02 euro už kubinį metrą, o paviršinio vandens, naudojamo pramonei ir žemės ūkiui, mokesčio tarifą padidinti nuo 0,003 iki 0,02 euro už kubinį metrą.

Mažinant administracinę naštą verslui, numatoma nustatyti metinį mokestį vietoje dabar mokamo kas ketvirtį.

Nuo 2024 m. žemės ūkio tikslais išgaunant 10 ir daugiau kubinių metrų per parą požeminio vandens reikės leidimo. Nuo 2028 m. toks leidimas būtų privalomas nepriklausomai nuo išgaunamo kiekio.

Nuo 2024 m. komercinę veiklą (išskyrus žemės ūkio) vykdantiems ir norintiems išgauti paviršinį vandenį asmenimis bus privaloma registracija nepriklausomai nuo išgaunamo kiekio.

Tuo metu ūkininkams naudojantiems paviršinį vandenį žemės ūkio veikloje pareiga registruotis atsirastų išgaunant 10 kubinių metrų ir daugiau vandens per parą, tačiau išlyga galiotų tik iki 2028 m. sausio 1 d. Nuo 2028 m. jie privalėtų registruotis nepriklausomai nuo išgaunamo paviršinio vandens kiekio kaip ir kiti asmenys, vykdantys komercinę veiklą.

Nuo 2024 m. registracija naudoti paviršinį vandenį bus privaloma ir hidroelektrinėms, kurių galia mažesnė kaip 10 MWh.

Įstatymų projektai parengti įgyvendinant Vyriausybės programos nuostatas, atsižvelgus į EBPO ir Europos Komisijos rekomendacijas ir siekiant racionaliai naudoti gamtos išteklius bei tobulinti vandens išteklių apmokestinimą.

 

Facebook komentarai

bas

a