Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Pavasaris – laikas dirvos kalkinimui

Autorius: Agroeta
Pavasaris – puikus metas dirvos kalkinimui.
Pavasaris – puikus metas dirvos kalkinimui.
Printer Friendly, PDF & Email

Norėdami užauginti kokybiškus ir pelningumą duodančius derlius, ūkininkams  būtinos derlingos žemės. Vienas svarbiausių veiksnių darančių įtaką augalų produktyvumui yra dirvos pH. Žinant, kad didelė dalis Lietuvos dirvų yra linkusios rūgštėti dėl antrapogeninių veiksnių privalome rūpintis jų pH gerinimu, antraip ūkinė veikla bus ekonomiškai nenaudinga. Jį reguliuoti patogu ir greita naudojant granuliuotas kalkes.

Kodėl rūgštėja dirvos?

Iki 1990 m. Lietuvoje buvo intensyviai kalkinamos dirvos. Deja, nuo nepriklausomybės atgavimo, jas visiškai nutraukus kalkinti, rūpinimasis dirvų pH buvo pamirštas, o per ilgus metus intensyviai ūkininkaujant dirvos nusialino ir ėmė rūgštėti, ko pasekoje ūkiai ėmė patirti augalininkystės produkcijos nuostolius.

Rūgščios dirvos ženklai

Kad dirva yra linkusi rūgštėti mums sufleruoti gali rūgščių dirvų indikatoriai – dirvinis asiūklis, vienmetė klestenė, siauralapė rūgštynė, dirvinis kežys, samanos, svėrė ir kitos rūgščią dirvą mėgstančios piktžolėsPrasidėjus augalų vegetacijai galima matyti kaip augalai reguoja į dirvos terpę. Jeigu dirva yra linkusi į rūgštėjimą – pastebimi netolygiai augantys pasėliai, ligų plitimas, pageltę plotai, skurstantys augalai, kas rodo esant probleminį dirvos pH, kuris blokuoja maisto medžiagų įsisavinimą, menkesnį augimą ir derliaus nuostolius. Šie ženklai patvirtina, kad dirvos kalkinimas yra būtinas norint efektyviai ūkininkauti.

Rūgščių dirvų plotai

Agrocheminių tyrimų laboratorijos duomenimis, rūgščių dirvų šalyje esama per 840 tūkst. ha ir iš jų apie 30 proc. yra stipriai ir vidutiniškai rūgščios. Tokios dirvos vis mažiau tinka augalininkystės veiklai. Prognozuojama, kad jų nekalkinant, 2016–2020 metais rūgščių dirvų plotai padidės iki 1 mln. ha.

Žemdirbiai dar neįvertina, jog rūgštėjant dirvoms, prastėja ekonominė žemės vertė, o derliaus nuostoliai dažnai siejami su gamtos ar augalų veislių poreikiais. Paskutiniaisiai LAMMC filialo mokslininkų tyrimai tvirtina, kad kalkinimas turėtų būti ne vienkartinis, o pastovus darbas norint palaikyti tinkamą dirvos kokybę.

Pagrindinių maisto medžiagų įsisavinimas, esant skirtingam dirvos pH.

Elementas

Dirvožemio pH

≤ 5

6

6,5 – 7

Azotas

53%

89%

100%

Fosforas

34%

75%

100%

Kalis

52%

100%

100%

       

 

Oksidinės granuliuotos kalkės – greitam rezultatui

OXYFERTIL granuliuotos kalkės  – labai aktyvi ir greitą rezultatą duodanti oksidinė kalkių forma (negėsintos kalkės). Oksidinės kalkių formos išskirtinumas tas, jog ji dvigubai aktyvesnė ir efektyvesnė dėl didelio kalcio oksido (ne mažiau 90 proc.) kiekio sudėtyje. Panaudojus šias kalkes dirvos rūgštumo mažėjimas itin spartus ir derliaus padidėjimas jaučiamas jau pirmaisiais kalkių panaudojimo metais.

Kalkės OXYFERTIL tinka visų tipų dirvoms nurūgštinti. Rekomenduojama kalkes naudoti iki sėjos likus dviems savaitėms arba nuėmus derlių ant ražienų išbarstyti ir įterpti į dirvą nuo 300 kg iki 1,5 t/ha, priklausomai nuo dirvos pH vertės ir tipo. Kalkinimo darbus geriausia atlikti esant sausam orui, išbarsčius sumaišyti su dirva, giliai neįterpti. Dėl didelio aktyvumo oksidinės rūšies kalkių barstyti ant augalų negalima.

Karbonatinės kalkės – tinkančios augančių pasėlių kalkinimui

Ūkiams, kurie kalkina žaliuojančius laukus pavasarį arba užsiima ekologine augalininkyste, patariama kalkinimo darbams naudoti karbonatinę (gesintų) granuliuotų kalkių trąšą ROL-GRAN EKSTRA (CaCO3). CaO – min. 50%. Karbonatinės kalkės yra 100% natūralios kilmės, patvirtinta Valstybinės Augalininkystės Tarnybos. Šis produktas skirtas visų tipų dirvų, ypač lengvų, rūgštingumui neutralizuoti, bei kokybei gerinti. Produktas puikiai tinka daugiamečių pievų tręšimui ir naudojimui beriant ant augalų – nekelia streso. Granuliuotos kalkės mažiau dulka, todėl jas lengva išbarstyti su trąšų barstytuvu. Efektas jaučiamas antrais metais po panaudojimo.

Gamintojas pasaulinis kalkių lyderis, įmonių grupė „LHOIST“, kurią Lietuvoje atstovauja ir ūkininkams tiekia įmonė UAB „Imlitex Agro“.

Facebook komentarai