Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Paukščių gripas plinta: nauji židiniai Ukrainoje, Slovakijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje

Autorius: Agroeta
Paukščių gripas plinta ir tarp uždarose patalpose laikomų paukščių. Asociatyvi nuotr.
Paukščių gripas plinta ir tarp uždarose patalpose laikomų paukščių. Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Ukrainos šalies pietvakariuose (Vinycios sritis) esančiame paukštyne nustatytas paukščių gripo protrūkis. Liga patvirtinta ūkyje, kuriame buvo laikoma per 98 tūkst. vištų dedeklių. Įtarimai kilo, staiga nugaišus daugiau kaip 4,8 tūkst. paukščių.

Naujas paukščių gripo protrūkis užregistruotas ir mažame ūkyje Slovakijoje (Trnava regionas), čia savo reikmėms buvo laikoma devyniolika vištų dedeklių. Per šiuos metus tai antras ligos atvejis šioje Europos valstybėje.

Apie keturioliktą paukščių gripo protrūkį pranešė ir kaimyninė Lenkija. Viruso židinys aptiktas šalies Legnicki regione, ūkyje, kuriame laikyta daugiau kaip 500 įvairių rūšių naminių paukščių.

Pranešama, kad naujų ligos atvejų užfiksuota ir laukinėje faunoje. Vokietijoje, prie sienos su Lenkija, paukščių gripo virusas patvirtintas laukiniam vandens paukščiui – laukiui.

Atsakingos šalių institucijos nedelsiant ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas neišplistų į aplinkinius ūkius. Visi laikyti paukščiai saugiai sunaikinti, atliekami ūkių dezinfekavimo darbai, nustatytos būtinosios apsaugos ir priežiūros zonos.

Paukščių gripas – itin užkrečiama ūminė virusinė laukinių ir naminių paukščių liga. Pagrindiniai viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai.

Veterinarijos specialistai perspėja – jeigu šioms ES šalims nepavyks sustabdyti paukščių gripo plitimo, laukia išties įtemptas pavasaris dėl šiuo laiku migruojančių paukščių, todėl būtina labai griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų.

Naminiams paukščiams skirtą pašarą rekomenduojama laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų; nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti; vengti lankymosi kitose paukščių laikymo vietose; stebėti paukščių sveikatos būklę ir pastebėjus pakitimų ar radus laukinio vandens paukščio gaišeną nedelsiant informuoti artimiausią VMVT departamentą arba privatų veterinarijos gydytoją; namines antis ir žąsis laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių.

Be to, keliautojų, kurie šiuo metu lankosi paukščių gripą patvirtinusiose ES valstybėse, primygtinai prašoma būti atsargiems, vengti kontaktų su paukščiais, laikytis asmens higienos, iš tų šalių nesivežti paukštienos ir jos gaminių.

Kaimyninės Latvijos maisto ir veterinarijos tarnyba dėl paukščių gripo plitimo grėsmės pradėjo aktyviau tikrinti paukštynus ir pavienius ūkius, sugriežtino paukštienos importo kontrolę.

Pasak tarnybos pranešimo, inspektoriai tikrins paukštynus, kad būtų užtikrinta nuolatinė situacijos stebėsena. Be to, bus tikrinami ūkiai, esantys 10 kilometrų spinduliu nuo komercinių paukštynų. Mat mažame ūkyje kilus paukščių gripo protrūkiui, netoli jo esantys komerciniai paukštynai patirtų didelių nuostolių – bent kelioms savaitėms būtų uždraustas kiaušinių, paukštienos ir iš jos pagamintų produktų tiekimas iš karantino zonos, valstybės mastu būtų įvesti šios produkcijos eksporto apribojimai.

Facebook komentarai