Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Pasiruošta stumbrų perkėlimui į Dzūkiją ir Žemaitiją

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Stumbrai kviečiuose.
Stumbrai kviečiuose.
Printer Friendly, PDF & Email

Valstybės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) specialistai pagaliau ėmėsi projekto, kurį įgyvendinus didžioji dalis Kėdainių ir Panevėžio rajonuose gyvenusių stumbrų bus perkelti į Dzūkijos nacionalinį parką. To jau seniai laukė ne tik minėtų rajonų žemdirbiai, kuriems stambūs raguočiai darė didelę žalą, bet ir savivaldybės, kurioms tekdavo tą žalą kompensuoti.

Kaip „Agroetą“ informavo Kėdainių r. savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo pareigas laikinai einanti Ieva Matyžiūtė, 2018 m. stumbrų pažeistas pasėlių plotas buvo 454,97 ha, iš kurių pilnai sunaikintas - 100,41 ha, o bendra žalos suma, kuri buvo atlyginta dėl buvo beveik 79tūkst. eurų. Be to, I.Matyžiūtė sakė, kad šiemet jau buvo gauta 10 naujų prašymų įvertinti stumbrų padaryta žalą.

Savo ruožtu Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistė Dalia Klemkienė „Agroetai“ sakė, kad praėjusiais metais buvo gauta 10 prašymų dėl stumbrų padarytos žalos atlyginimo.

2018 m. Panevėžio rajone stumbrai sunaikino 54 ha pasėlių.Už tai savivaldybė išmokėjo 39 tūkst. Eur kompensacijų.

Iki šių metų rugsėjo 19-osios esame gavę 23 pareiškimus dėl stumbrų padarytos žalos. Prašymų tikrai bus daugiau, nes pas ūkininkus sutrypti bei nugraužti cukriniai runkeliai. Nuostoliai bus skaičiuojami metų pabaigoje, nes cukriniai runkeliai ir kukurūzai vis dar auga. Manome, kad šiemet žala žemdirbiams bus didesnė nei praėjusiais metais“, – teigė D.Klemkienė.

Šiuo metu Panevėžio ir Kėdainių rajonų miškuose pastatytos keturios mobilios gaudyklės. Jos bus paspęstos žiemą, nes tuomet tinkamos sąlygos stumbrams pervežti.

Beje, viešojoje erdvėje pasklidusią informaciją, jog sugauti stumbrai iškart bus vežami į Dzūkiją paneigė I.Matyžiūtė.

Pasak jos, šią žiemą Kėdainių rajone tikimąsi sugauti 7 stumbrus ir perkelti juos į Žemaitiją, nes kituose rajonuose kol kas dar neparuoštos tinkamos sąlygos gyvūnų priėmimui. Ir tik vėliau, kai visos problemos bus pašalintos, žvėrys galiūnai keliaus į Dzūkiją.

Taip pat yra duotas leidimas sumedžioti 8 stumbrus, kurie yra pasenę bei traumuoti. Galima pažymėti ir tai, kad stumbrai jau pradėjo migruoti į kitą rajoną, pastebima, kad jie keliauja link Jonavos“, – kaimynus perspėjo I.Matyžiūtė.

VSTT specialistų teigimu, šio projekto tikslas – suformuoti naują stumbrų populiaciją Dzūkijos nacionalinio parko teritorijoje, Varėnos rajone. Kaip papildomi tikslai – būtų žalos ir incidentų mažinimas Kėdainių ir Panevėžio rajonuose.

Tolesnėje perspektyvoje gamtininkai tikisi, kad perkeltieji stumbrai jungsis su Lenkijos Belovežo ir netoli Gardino miesto esančiomis Baltarusijos stumbrų populiacijomis.

VSTT duomenimis, pernai tarp Kėdainių ir Panevėžio laisvėje gyveno 200–220 stumbrų.

Įgyvendinus projektą tikimasi, kad iš viso Panevėžio ir Kėdainių regione liks 40 stumbrų banda. Ji nedarytų tokios didelės žalos žemės ūkiui ir nekeltų pavojaus automobilių keliuose, geležinkelyje.

Facebook komentarai