Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Parama paskatino ūkininkę neatsisakyti pienininkystės

Autorius: Steponas GEDVILA
Alytaus rajono ūkininkė Valė Ardzevičienė, sulaukusi paramos, skirtis su melžiamomis karvėmis dar neketina.
Alytaus rajono ūkininkė Valė Ardzevičienė, sulaukusi paramos, skirtis su melžiamomis karvėmis dar neketina.
Printer Friendly, PDF & Email

Alytaus rajone ūkininkaujanti Valė Ardzevičienė teigia, kad praėjusiais metais gauta 15 000 Eur parama jos pienininkystės ūkiui tapo akstinu ir toliau išlaikyti pienines karves, vis tikintis, jog situacija Lietuvos pienininkystės sektoriuje pagerės.

Ir kiti Lietuvos smulkiųjų pieno ūkių savininkai dar gali suspėti pasinaudoti finansine parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“. Paraiškos priimamos iki rugsėjo 30 d.

Atnaujino techniką

V. Ardzevičienė Alytaus rajono Alytaus kaime ūkininkauja jau ne vienerius metus. Anksčiau jos pienininkystės ūkis buvo didesnis. „Dabar, kai amžius artėja jau prie pensinio, karvių laikau mažiau“, – atviravo ūkininkė, neslėpdama, kad dabar jos karvių bandoje – tik 5 melžiamos karvės. Kažkada jų buvo 15. Tačiau rūpesčių pakanka ir prižiūrint tokią nedidelę karvių bandą, ypač ruošiant joms pašarus žiemai.

Tą padaryti šiemet ūkininkai pagelbėjo praėjusiais metais įsigyta nauja technika, kuriai paramą V. Ardzevičienė gavo pateikusi paraišką pagal KPP priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“. Pienininkystės ūkio plėtrai ji sulaukė 15 000 Eur paramos. 

„Už paramos lėšas pirkau traktorių. Nenaują, nes naujam pinigų nebūtų užtekę – jie kur kas daugiau kainuoja nei skirta parama, tad pirkau naudotą. Toks už paramos pinigus dar buvo įperkamas. Pirkinys tarnauja jau metus laiko ir galiu patikinti, kad tokia parama yra tikra ir labai apčiuopiama pagalba. Iš savo ūkio lėšų aš tokį traktorių vargu ar būčiau įsigijusi. Tokios investicijos, kuomet už litrą pieno iš supirkėjo gauni 0,15 euro, tai labai jau būtų keliančios abejonių“, – teigė V. Ardzevičienė.

Dar turi vilties

Pasak ūkininkės, nors įsipareigojimų terminas jau baigėsi, karves ji tebelaiko ir jų atsisakyti dar neketina, nors alternatyvą turi – jos ūkis yra mišrus ir pati augina mėsinius galvijus. „Dar matau pienininkystės perspektyvą, nors dabar situacija yra labai sudėtinga ir nedėkinga“, – tvirtino V. Ardzevičienė.

Anot jos, visą ūkyje primelžtą pieną ji parduodanti supirkėjams, pati užsiimti pieno perdirbimu savo ūkyje ir parduoti jau galutinį produktą nebandė ir vargu ar tai darys. Buvo bandymų pieną iš ūkio tiekti tiesiai vartotojams – susirinkusi visus reikiamus leidimus juo prekiaudavo Alytaus turguje. Ūkininkė pripažįsta, kad tuomet pelnas už parduotą pieną buvo kur kas didesnis, tačiau darbo toks pieno realizavimas pareikalaudavo kur kas daugiau – teko atiduoti labai daug jėgų. Todėl tokią veiklą nutraukė.

„Esu įsitikinusi, kad net ir 15 000 Eur parama smulkiesiems pieno gamintojams yra nemenka paspirtis ir paskata išsilaikyti šioje veikloje, nenaikinti karvių bandos. Juk pienininkystė Lietuvoje vargu ar išnyks, pieno, jo produktų mūsų šalyje suvartojama nemažai. Tad jo ir ateityje reikės. Žinoma, dabartinės pieno supirkimo kainos prie to neprisideda, bet aš viliuosi, kad taip ilgai netruks ir kainos vėl pradės augti“, – vylėsi V. Ardzevičienė.

Reikalavimai ūkininkui

Šiam paraiškų priėmimo etapui skirta 12 731 893 Eur Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos biudžeto paramos lėšų.

Norinčio gauti paramą pareiškėjo valdoje pieninių veislių melžiamų karvių turi būti ne mažiau kaip 3 ir ne daugiau kaip 9. Daugiau kaip 50 proc. bendro produkcijos standartine verte išreikšto valdos ekonominio dydžio turi sudaryti tik pagal pieninių veislių melžiamas karves apskaičiuotas valdos ekonominis dydis.

Kaip ir ankstesnių paraiškų priėmimų metu, kreipiantis paramos pieninei galvijininkystei galima gauti iki 15 000 Eur išmoką verslo planui įgyvendinti.

Parama skiriama žemės ūkio veikla užsiimantiems fiziniams asmenims, kurie yra įregistravę savo vardu valdą ir ūkininko ūkį. Paramos gali kreiptis ūkininkai, kurie bent 2019 m. deklaravo pasėlius ir (arba) registravo ūkinius gyvūnus.

Pareiškėjas turi įsipareigoti tinkamai įgyvendinti verslo planą, t. y. atlikti visas jame numatytas investicijas, produkcijos standartine verte išreikštą valdos ekonominį dydį padidinti ne mažiau kaip 20 proc., vykdyti pelningą veiklą.

Išmoka mokama 2 dalimis: 80 proc. dalis mokama po to, kai priimamas sprendimas skirti paramą, o 20 proc. – tuo atveju, jeigu verslo planas įgyvendinamas tinkamai.

a

Facebook komentarai