Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Parama – didelis ramstis smulkiam ūkiui

Autorius: Steponas GEDVILA
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programa (KPP), kurioje smulkieji ūkiai į paramą gali pretenduoti pagal priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“, itin patraukli. Numatytų paramos lėšų visiems norintiems  pritrūksta, nors „Paramai smulkiesiems ūkiams“ nuolat skiriama papildomų lėšų, o per metus kartais organizuojami net keli kvietimai gauti paramą.

Padidino sufolkų veislės avių bandą

Marijampolės savivaldybėje Sasnavos seniūnijoje avis auginantis Jonas Kurtinaitis sako, kad jo ūkininkavimas prasidėjo nuo kelių avių. „Pradedi, vis didini, didini, o paskui jau galvoji kaip padaryti, kad tai taptų verslu”, – sako jis. Jo ūkyje dabar 130 sufolkų veislės ėriavedžių. Pavasarį banda gerokai padidėja, tuomet siekia virš 200. „Avytes pasilieku, avinukus parduodu, neplečiu iki begalybės“ , – patikina jis. Anot jo, augina tiek, kiek gali apžiūrėti. Avys nėra reiklios: svarbiausia, kad netrūktų pašaro ir vandens. „Nenoriu atsisakyti nei savo darbo, nei šeimos, nei avių“, – pajuokauja jis.  Sako, kad riboja plėtrą ir žemės plotai, ir fermos dydis.

Nuosavos žemės turi 14 hektarų, dar nuomojasi. Techniką pašarų ruošimui dalijasi su tėčiu. Jis taip pat ūkininkauja. „Savos technikos turiu ir tėtis turi, tad kooperuojamės“, – sako ūkininkas.

Skųstis negali: avis perka, paklausa yra. „Dauguma nuperkama mėsai, veislei nedaug. Galiu drąsiai teigti, kad pastaruosius dvejus metus avieną jau pamėgo ir lietuviai. Nors dar nebuvo tokių metų, kad mano ūkyje liktų numatytų parduoti ir neišparduotų avių. Ir šiemet ūkyje likę jau tik ėriavedės“, – pasakoja ūkininkas pridurdamas, kad perka ir privatūs asmenys, ir ūkiai, ir maitinimo įstaigos. Žinia, avieną mėgsta ir vilkai. „Prieš trejus metus vilkai papjovė 34 avis“, – prisipažįsta ūkininkas.

Džiaugiasi, kad gavus paramą pagal veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“ galėjo įsigyti 60 avių, elektrinį aptvarą, taip pat buvo finansuotas verslo plano parengimas. „Norėjau plėsti ūkį, tad ėmiau domėtis ūkininkams siūlomais projektais. Pradėjęs skaityti programų ir veiklos sričių taisykles, supratau, kad geriausiai atitinku „Paramos smulkiesiems ūkiams“ kriterijus”, – pasakoja J. Kurtinaitis.

Jis nuoširdžiai džiaugiasi atsiradusiomis galimybėmis investuoti, sustiprinti, auginti savo ūkį. Neabejoja, jog parama – didelė paskata plėsti ūkį. „Ši parama man labai tiko. Pinigai tiesiog duodami, tik reikia juos  tinkamai panaudoti. Sėkmingai pasinaudojau. Netgi dokumentacija nėra sudėtinga“, – teigia ūkininkas.

Savų pinigų pridėti nereikia: finansuojama 100 procentų

J. Kurtinaitis tikina, kad jam ypač tiko tai, jog prie numatyto pirkinio savo lėšomis prisidėti nebūtina, nes finansuojamoji dalis pagal programą siekia net 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Gavęs paramą įsipareigojo ją pradėti naudoti per 9 mėnesius. „Čia problemų nebuvo. Tai padaryti buvo tikrai nesudėtinga. Juk pinigai skirti plėtrai, ūkiui modernizuoti ir gerinti, tad laukti nebuvo ko, norėjosi veikti, matyti rezultatą. Viskas buvo detaliai suplanuota, tad ėjosi sklandžiai”, – sako jis.

Svarbiausia – efektyvumas

„Kiek duotų, tiek imtum, aišku. Pinigai ūkyje visada praverčia. Kita vertus, lietuvių liaudies patarlė byloja: dovanotam arkliui į dantis nežiūrima. Tad kiek gavai, tiek užtenka – svarbiausia efektyviai įsisavinti gautas lėšas”, – sako J. Kurtinaitis.

Šiemet birželio 1-30 d. teikusieji paraiškas paramai pagal veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“ gauti pareiškėjai pretendavo pasidalyti 12,5 mln. Eur. Sulaukta net 951 pareiškėjo paraiškų. 728 pareiškėjams paramos lėšų pakako. 117 pakako iš dalies, tačiau Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos dėl šių pareiškėjų kreipėsi į ŽŪM, prašydama jiems skirti papildomų pinigų. ŽŪM priėmė sprendimą skirti trūkstamas paramos lėšas ir smulkiųjų ūkininkų projektams įgyvendinti papildomai buvo skirta 169 967 Eur paramos.

Sėkmės raktas – geras verslo planas

„Parama smulkiesiems ūkiams“ patraukli dėl finansuojamų išlaidų intensyvumo, o ir  paramos panaudojimo galimybės – plačios.

Pagal veiklos sritį į paramą gali pretenduoti skirtinguose žemės ūkio sektoriuose dirbantys pareiškėjai: vystantys gyvulininkystės, daržininkystės, uogininkystės, sodininkystės ūkius, taip pat ir turintieji mišrų ūkį.

Vienintelis reikalavimas išlaidoms yra teisingas jų suplanavimas. Verslo plane jas reikia sudėlioti taip, kad išlaidos būtinos verslo planui įgyvendinti ir numatytai veiklai vykdyti, būtų tiesiogiai susijusios su remiama veikla ir ne mažesnės negu prašoma paramos suma.

 

a

Facebook komentarai

T

VIDEO GALERIJA