Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

PAR ir ES pasiekė laikiną susitarimą dėl uostuose įstrigusių apelsinų siuntų

Autorius: BNS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Pietų Afrikos Respublika (PAR) ketvirtadienį paskelbė pasiekusi susitarimą, kuriuo bus išspręsta tūkstančių tonų Europos uostuose įstrigusių apelsinų problema, kuriuos išgabenti iš uostų sutrukdė prekybos ginčas su Europos Sąjunga.

Pasak vaisių augintojų, šis ginčas jiems atsiėjo milijonus.

Laikinasis susitarimas šiek tiek palengvins PAR beveik 2 mlrd. JAV dolerių vertės citrusinių vaisių pramonės padėtį, tačiau viena prekybos grupė perspėjo, kad tai neišspręs pagrindinės grėsmės jų verslui.

„Dėl dabartinės susidariusios aklavietės vietos citrusinių vaisių augintojai patyrė daugiau nei 200 mln. randų (12 mln. JAV dolerių) nuostolių“, – teigė Deonas Joubertas iš PAR citrusinių vaisių augintojų asociacijos (CGA).

PAR, antra pagal dydį pasaulyje šviežių citrusinių vaisių eksportuotoja po Ispanijos, praėjusį mėnesį pateikė skundą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO), ES įvedus naujus saugos reikalavimus citrusinių vaisių importui.

ES taisyklėmis siekiama kovoti su galimu vabzdžio Thaumatotibia (Cryptophlebia) leucotreta – kenkėjo, gyvenančio Užsacharyje ir mintančio vaisiais, įskaitant apelsinus ir greipfrutus, – plitimu.

Naujosios priemonės reikalauja, kad PAR ūkininkai visus į Europą įvežamus apelsinus apdorotų šalčiu, o vaisius 25 dienas laikytų dviejų laipsnių pagal Celsijų arba žemesnėje temperatūroje.

Priemonės įsigaliojo liepą, kai laivai jau buvo pakeliui į Europą su šimtais konteinerių, pilnų PAR užaugintų vaisių, todėl atvykus jie buvo sulaikyti, pranešė CGA.

Kroviniai arba nebuvo apdoroti šalčiu, arba jei buvo apdoroti, tai vis tiek nebuvo reikiamų dokumentų.

Ketvirtadienį Pretorija pranešė išdavusi naujus dokumentus siuntoms, kurios jau atitiko naujus ES kriterijus, leidžiančius daugiau nei 300 konteinerių atlikti sienų kontrolę, o vėliau tikimasi, kad tokių konteinerių skaičius didės.

PAR žemės ūkio ministerija teigė, kad pagal laikinąjį susitarimą su ES siuntos, kurios neatitinka naujųjų reikalavimų, po pristatymo gali būti apdorojamos šalčiu, visgi tokia nuostata, pasak CGA, smarkiai nepagelbės.

„Daugiau nei tikėtina, kad augintojai uždirbs už vaisius, kuriuos leista gabenti toliau, perpus mažiau nei tikėjosi, nes dauguma konteinerių uostuose stovėjo kelias savaites“, – pažymėjo D. Joubertas.

PAR ūkininkai teigia, kad naujosios ES taisyklės nereikalingos, nes šalis jau turi savo tikslingesnį užkrėtimo prevencijos būdą.

 

Facebook komentarai

bas

a