Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

"Panevėžio veislininkystė" įvykdė misiją, privertusią suklusti privatizavimo šalininkus

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Neatlaikę nepakeliamų sąlygų tuomet iš 189 galvijų krito trys gyvuliai. Į pagalbą atskubėjo "Panevėžio veislininkystė" darbuotojai.
Neatlaikę nepakeliamų sąlygų tuomet iš 189 galvijų krito trys gyvuliai. Į pagalbą atskubėjo "Panevėžio veislininkystė" darbuotojai.
Printer Friendly, PDF & Email

Kitą penktadienį paaiškės tolesnis 186 galvijų, laikomų UAB „Panevėžio veislininkystė“ karantino punkte, likimas. Minėta galvijų siunta į Kazachstaną maždaug prieš mėnesį buvo sulaikyta Lietuvos – Rusijos pasienio kontrolės punkte ir grąžinta į Lietuvą dėl netvarkingų dokumentų. Gyvūnų siuntėjo pateikti dokumentai ar duomenys juose buvo galimai suklastoti, bet tai dar aiškinasi inspektoriai.

Dėl kelionių organizatoriaus ir gyvūnų siuntėjo neatsakingumo, gyvuliai buvo priversti net 2 dienas praleisti teritorinės muitinės teritorijoje, pakrauti transporto priemonėse. Jie nebuvo nei šeriami, nei girdomi. Neatlaikę šių nepakeliamų sąlygų tuomet iš 189 galvijų krito trys gyvuliai.

Į pagalbą Lietuvos muitininkams ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) atskubėjo Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) žinioje esančios UAB „Panevėžio veislininkystė“ darbuotojai. Ši įmonė vienintelė šalyje turi karantino punktą, pritaikytą stambiems gyvūnams.

„Mes tiesiog susisiekėme su VMVT ir pasiūlėme savo pagalbą. Gyvuliai skubiai buvo pervežti į mūsų karantino punktą“, – „Agroetai“ pasakojo UAB „Panevėžio veislininkystė“ direktorius Nerijus Gricius.

Pasak N. Griciaus, gyvuliai buvo pašerti ir pagirdyti. Jiems pritaikytas 30 dienų karantinavimo terminas, kuris baigsis rugpjūčio 23 d.

Per tyrimą paaiškėjo, kad gyvulius į Kazachstaną siuntė Lenkijos pilietis, kuriam ir priklauso gyvuliai. Tačiau jis nebuvo tinkamai sutvarkęs eksporto dokumentų. Aiškėja, kad buvo įsteigta ir įmonė šių galvijų eksportui, bet jos veikla esą šiuo metu sustabdyta.

Specialistai teigia, kad dėl šio įvykio galvijus iš Lietuvos priimančios šalys dabar dar atidžiau tikrins gabenamas gyvulių siuntas iš mūsų šalies.

„Jau dabar dalis šalių nebedirba su Lietuva, nes nėra pakankamos karantinavimo bazės. Tai Turkija, Kazachstanas ir kitos valstybės, kurios jau atsisakė bendradarbiauti“, – sakė UAB „Panevėžio veislininkystė“ direktorius N. Gricius.

Įdomu tai, kad „Panevėžio veislininkystė“ yra vienintelė bendrovė šalyje, kuri šiuo metu gali teikti karantino sąlygas stambiems gyvuliams ir atitinka visus tam keliamus reikalavimus. Nors oficialiai deklaruojama, kad tokių subjektų yra 12, vis dėlto net 9 bendrovės eksportuoja tik veršelius, tai yra, jokių kitų galvijų tos įmonės neeksportuoja.

„Iš likusių trijų įmonių viena jau bankrutavo. Dar kita įmonė sustabdė veiklą. Liekame mes vieninteliai, kurie gali priimti didelius, veislinius galvijus, tuo teikdami didžiausią naudą augintojams ir valstybei“, – „Agroetai“ situaciją komentavo N. Gricius.

Be kita ko, UAB „Panevėžio veislininkystė“ yra iškilusi privatizavimo grėsmė. Dabartinė valdžia žūtbūt siekia bendrovę įtraukti į Privatizuojamų objektų sąrašą, tačiau nesiūlo jokios kitos alternatyvos ūkininkams, kuri būtinai iškils, jei įmonė bus privatizuota.

Naujasis įmonės šeimininkas vargu ar tęstų „Panevėžio veislininkystė“ veiklą, įmonės padaliniai būtų išskaidyti, nebūtų kam rengti ir tradicinės parodos Algirdiškio kaime „Lietuvos veislininkystės pasiekimai“.

Facebook komentarai