Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Pandemijos pasekmės – išaugęs vagysčių skaičius ūkininkų valdose?

Autorius: Giedrė VILKYTĖ
P. Puskunigis sako, kad net jei yra žinomas vagis, policija dažnai nepasivargina ištirti nusikaltimų.
P. Puskunigis sako, kad net jei yra žinomas vagis, policija dažnai nepasivargina ištirti nusikaltimų.
Printer Friendly, PDF & Email

Prasidėjęs darbymetis ūkininkams kasmet pažeria įvairių iššūkių. Bet šiemet susidaro įspūdis, jog jų kaip niekada daug užklumpa užvėrus ir užrakinus sandėlių bei ūkinių pastatų duris. Šiuo laikotarpiu įsisuko vagysčių virtinė. Spauda kone kasdien mirga antraštėmis apie tūkstantines žalas, kurias nuo ilgapirščių patyrė ūkininkai.

Situacija sisteminga

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Petras Puskunigis pažymėjo, kad situacija dėl vagysčių kaimuose, rajonuose yra sisteminga. Todėl jo nestebina ir pastaruoju metu, atrodo, suintensyvėjusios ūkinės technikos, trąšų ar net sėklų vagystės.

„Tokios ir panašios vagystės nėra naujiena. Iš pradžių mes su tuo morališkai nesitaikstėm, kėlėm triukšmą ir pan. Bet vėliau tiesiog nuleidom rankas“, – dėstė P. Puskunigis. Kodėl?

„Nežinau, ar dėl tam tikrų reformų, ar dėl kitų priežasčių kaimuose išieškojimas buvo visai prapuolęs“, – nurodė LŽŪBA prezidentas. „Anksčiau būdavo labai nesmagu, kai subrangovams, statybininkams ar kažkam kitam mūsų objekte pavagia, pavyzdžiui, įrankius, ir visi žino, kas tai padarė. Rodydavom policijai, kad va, važiuoja ir gal net veža dabar tą daiktą, bet niekas absoliučiai nieko nedarydavo. Aišku, surašydavo, užregistruodavo įvykį, bet vėliau gaudavom raštą, kad byla nutraukiama, nes kaltininkų nerasta. Nežinau, kiek metų, bet taip vykdavo nuolat ir sistemingai“, – tęsė pašnekovas.

Tiesa, LŽŪBA prezidentas pažymėjo, kad greičiausiai kaimuose ir rajonuose tiesiog neužtekdavo policijos išteklių tokioms byloms ištirti.

(Ne)kalti emigrantai

Prieš kelias dienas portalas "Agroeta.lt" jau rašė apie Panevėžio rajone įvykdytas vagystes. Apie patirtus nuostolius kone tuo pačiu metu pranešė ir Rokiškio rajono ūkininkai. Kai kurie linkę nevynioti žodžių į vatą ir rėžia, kad žemdirbiams ramybę pastaruoju metu drumsčia iš užsienio dėl pandemijos sugrįžę emigrantai.

„Taip, deja, belieka šią versiją patvirtinti. Jau esame kalbėję su kolegomis, kad iš Lietuvos buvo pasitraukę šios srities „profesionalų“ į užsienį, turtingesnes šalis, bet pandemija privertė grįžti. Todėl jų padaugėjo“, – nuogąstavimams dėl nusikalstamo tautiečių elgesio pritarė ir P. Puskunigis.

Tiesa, jis taip pat pažymėjo, kad tokių „veikėjų“, kurie daug metų gyvena grobdami iš kitų, greičiausiai yra kiekviename kaime ir rajone. Ir nepaisant to, kad visi juos žino, pažįsta, nubausti nėra paprasta. Be to, LŽŪBA prezidentas neabejoja, kad rajoniniuose policijos skyriuose ir taip netrūksta darbo. Prioritetas greičiausiai atitenka sunkesnėms, smurtinėms byloms, o ne smulkesnėms ar stambesnėms vagystėms.

Pirkėjai negarbingi ūkininkai

Su didele vagyste teko susidurti ir pačiam P. Puskunigiui. Prieš kelis mėnesius buvo pavogta virš 3 tonų puikiai paruoštų dobilų sėklų. Vagys nepabūgo net dvigubos mūrinės sienos – išvertė joje angą ir išgabeno savo grobį. Laimei, šį kartą policija ne tik nustatė įtariamąjį, bet ir sulaikė jį. Tai džiugiai nustebino LŽŪBA prezidentą.

Pasiteiravus apie ūkininkų galimybes apsisaugoti patiems, P. Puskunigis išskiria, kad išties belieka samdytis apsaugą, žmogų ar žmones, kurie naktį prižiūrėtų teritorijas. Mat nei tvoros, nei tvirtos sienos, nei stebėjimo kameros vagių neišgąsdina.

„Vagys užsideda kapišonus, kaukes ant burnos ir viskas“, – pasakoja prezidentas. Nepaisant to, kad nusikaltėlį ir galima atpažinti iš tam tikrų skiriamųjų ženklų – aprangos ar kitų niuansų, to anaiptol ne visada pakanka.

Kalbėti apie vagystes iš ūkių gal ir nereikėtų, jeigu tarp pačių ūkininkų netrūktų vieningumo ir garbės. „Niekas nevogtų, jeigu nebūtų paklausos“, – įsitikinęs P. Puskunigis.

„Parduoda kaimynams, išveža į kitus rajonus. Mūsų atveju, dobilų sėkla nukeliavo į Prienų rajoną. Tas ūkininkas, aišku, neklausė, žiūrėjo tik į kainą ir jam buvo visiškai neįdomu, iš kur atkeliavo sėkla. Nors jis tikrai turėjo žinoti, kad tai vagių darbas. Bet deja...“, – užbaigė pašnekovas.

 

Facebook komentarai