Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Pandemijos akivaizdoje ir gyvūnų sveikatai dėmesio daugiau

Autorius: Laima EŽERINSKAITĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Grėsmė, kylanti siaučiant Covid-19 viruso pandemijai, ūkininkus verčiau atidžiau pažvelgti ne tik į savo sveikatą, bet daugiau pasidomėti ir tuo, kokie pavojai gali kilti jų gyvūnams. Draudimas gali padėti sumažinti su tuo susijusias rizikas. Draudikai atkreipia dėmesį, kad šiuo sudėtingu laikotarpiui naudinga ir valstybės teikiama parama – juk kompensuojama didesnioji draudimo įmokų dalis, tad ūkininkas turi galimybę sutaupytas lėšas investuoti į kitas svarbias sritis. Iki 2020 m. gruodžio 31 d. savivaldybėse dar priimamos paraiškos gauti paramą už gyvūnų draudimo paslaugų įmokų dalies kompensavimą.

Laukia bendrovių pasiūlymų 

Per tūkstantį gyvulių, iš jų apie 600 karvių, Biržų rajono pieno ūkyje laikanti ūkininkė Vaidutė Stankevičienė teigia, jog pastaruoju metu padidintas gyvūnų draudimo įmokų kompensavimo procentas iki 70 proc. ne vieną ūkininką sugundė ir vėl susimąstyti apie šias paslaugas. Prieš kurį laiką valstybė kompensuodavo mažesnę draudimo įmokų dalį, tad paskaičiavę, kad už draudimą sumokama gana brangiai, ūkininkai šiomis paslaugomis kurį laiką nesidomėjo. Dabar situacija pasikeitė. 

„Šiuo metu laukiame draudimo bendrovių pasiūlymų, žiūrėsime, kiek jie įvertins mūsų bandos draudimą, tuomet atliksime skaičiavimus, analizuosime, kiek tai mūsų ūkiui gali būti naudinga“, – tvirtina V. Stankevičienė.

„Tai yra verslas, nuo jo priklauso mūsų šeimų ir mūsų darbuotojų likimas ir jeigu užeitų pandemija, tai draudimas būtų vienintelė galimybė kompensuoti patirtą žalą. Aišku, niekas nenori galvoti apie tai. Kaip ir bet kokios traumos atveju ūkininkui būtų ant dūšios lengviau, jei žinotų, kad gyvuliukai drausti, nes visko nutinka“, – pasakoja ūkio savininkė.

Prienų rajone 20 hektarų ūkyje mėsines mišrūnes avis auginantis Andrius Kimbirauskas, ūkininkavimą vadina daugiau hobiu, tačiau džiaugiasi didėjančia avienos paklausa ir galvoja apie ūkio plėtrą. Jis – ilgametis draudimo įmonės klientas: draudžia techniką ir traktorius, tačiau pasiūlymo drausti gyvūnus dar nėra gavęs. Jo sulaukęs, rimtai apsvarstytų. Ūkininko teigimu, šiais laikais visko gali būti, siaučia rimtos ligos, tad apsidraudus būtų ramiau.

Susidomėjimas paslaugomis kyla

„Nuo pat šios programos starto pradžios matome, kad ūkinių gyvūnų augintojai domisi ir naudojasi parama dėl ūkinių gyvūnų draudimo įmokų kompensavimo, kuri yra susijusi su ūkinių gyvūnų draudimu nuo ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų. Naudojantis parama iki 70 proc. draudimo įmokos gali būti kompensuojama, tad ūkinių gyvūnų augintojas, sumokėjęs draudimo įmoką už draudimą (dėl gyvūnų užkrečiamų ligų), šią įmokos dalį gali susigrąžinti. Tai didelė paskata ūkinių gyvūnų augintojams valdyti riziką pasitelkiant draudimo bendroves“, – teigia „Lietuvos draudimo“ Verslo rizikų vadovas Arūnas Raziūnas.

Pastebima, kad dažniau draudimu naudojasi galvijininkyste, kiaulininkyste ir paukštininkyste užsiimantys ūkiai. Kiti gyvūnų augintojai (kurie užsiima ožkininkyste, arklininkyste ir pan.) naudojasi rečiau, bet taip yra iš dalies todėl, kad Lietuvoje tokių ūkių yra mažiau ir jie yra mažesni. Mažesni ūkiai užkrečiamų ligų riziką labiau linkę valdyti savo resursais, be draudimo.

BTA bendrovės rizikos vertintojas Deividas Juodis sako stebintis tendenciją, kad Lietuvos ūkininkai gyvūnų draudimą renkasi vis dažniau. „Draudžiame danielius, elnius, bizonus, avis, alpakas ir, žinoma, tradicinių veislių gyvūnus. Gyvūnų draudimo paslaugas papildėme ir draudimu kiaulėms bei paukščiams. Pastebėjome, jog gyvūnų draudime daugiausia žalų yra susiję ne su infekcinėmis ligomis, o su gaisrais ir panašiomis rizikomis“, – teigia jis.

Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos jau kviečia teikti paraiškas gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Rizikos valdymas“ veiklos sritį „Pasėlių, gyvūnų ir augalų draudimo įmokos“, susijusią su ūkinių gyvūnų draudimo įmokų kompensavimu.

Paraiškos pagal šią priemonę priimamos nuo 2020 m. sausio 6 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d.  Remiama gyvulininkyste užsiimančių ūkio subjektų veikla, susijusi su ūkinių gyvūnų draudimu nuo ūkinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų.

Paraiškos priimamos savivaldybės, kurioje įregistruota žemės ūkio valda, administracijoje. Svarbu tai, kad pareiškėjas visą pagal draudimo sutartį mokėtiną draudimo įmoką turi būti sumokėjęs po paramos paraiškos pateikimo savivaldybei.

Gali būti draudžiami galvijai, avys, ožkos, arkliai, kiaulės, antys, kalakutai, vištos, putpelės, žąsys ir stručiai. Daugiau informacijos apie paramą galima rasti NMA interneto svetainėje.

 

a

Facebook komentarai

T

VIDEO GALERIJA