Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Nuo gaisro nukentėjusiems Dzūkijos ūkininkams pažadėtos orios kompensacijos

Autorius: Daiva BARTAŠEVIČIŪTĖ
Pasitarimas dėl ūkininkų patirtos žalos kompensavimo.
Pasitarimas dėl ūkininkų patirtos žalos kompensavimo.
Printer Friendly, PDF & Email

„Po papildomų tyrimų reikia pripažinti ir mūsų klaidas, ūkininkai buvo teisūs dėl papildomų pieno tyrimų – dioksinai valosi“, – kalbėjo žemės ūkio ministras Andrius Palionis, atvykęs į susitikimą su Alytaus rajono ūkininkais, nukentėjusiais nuo rudenį kilusio gaisro padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“.

Papildomų tyrimų prireikė po to, kai Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT)  rekomendavo išskersti apie 200 karvių, dar avių, triušių ir paukščių, laikomų ūkiuose, kurie pateko į užterštą teritoriją.

Kilus ūkininkų nepasitenkinimui buvo atlikti papildomi tyrimai Nyderlandų akredituotoje J. S. Hamilton laboratorijoje. Atlikus naujus tyrimus, rekomenduojamų sunaikinti gyvūnų skaičius gerokai sumažėjo. Dabar rekomenduojama sunaikinti 12 melžiamų karvių, 5 mėsines karves, 29 prieauglius, 44 avis, 4 ožkas, per du šimtus naminių paukščių, kelias dešimtis triušių.

„Su skaudama širdimi siūlome išpjauti gyvulius, nes žinau, ką jie reiškia kaimo žmogui, tačiau yra tokių ūkių, kurie laiko po vieną karvę savo reikmėms. Tokios karvės pieno pats negerčiau ir neduočiau nei vaikams, nei anūkams“, – sakė A. Palionis.

Anot Alytaus rajono savivaldybės mero Algirdo Vrubliausko, sutarta, kad už pienines karves bus išmokama visiems vienodai maksimali suma 1400 eurų, 830 eurų už produkcijos netekimą ir dar 400 eurų už veršiuką, jei karvė buvo veršinga. Už gyvulių, paukščių utilizavimą ir kompensavimą planuojama išmokėti apie 75 000 eurų.

Ūkininkus ypač domino, kada bus galima atkurti galvijų bandas ir sugrįžti į normalų gyvenimo ritmą. Tą padaryti jie galės tik atlikus dar vienus dirvožemio, pievų ir želmenų tyrimus. Jei dioksinų nebus rasta, bus duodamas leidimas įsigyti naują bandą. Radus pavojingų taršalų ir toliau bus kompensuojamos negautos pajamos, periodiškai atliekant naujus tyrimus.

„Jei ūkininkas nuspręs, pasinaudojęs kompensacija, įsigyti naujų galvijų, turime parinkę keletą galvijų veislių ir pardavėjų, iš kurių jie galės jų įsigyti. Pagelbėsime ir tiems ūkininkams, kuriems sunku išsiskirti su utilizavimui išvežamais gyvuliais, tą padarys savivaldybės paskirti žmonės“, – sakė meras A. Vrubliauskas.

Ministras A. Palionis patikino ūkininkus, kad nė vienas neturi nukentėti nuo gaisro padarytos žalos, tad kompensacijos nebus mažesnės nei jų turėtos pajamos.

Facebook komentarai