Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

NMA vadovas A. Muzikevičius apie sankcijas ūkininkams ir kaip jų išvengti

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Aleksandras Muzikevičius sako, kad kasmet ūkininkams skiriama sankcijų už maždaug 1,4 mln. eurų ir šią tendenciją reikėtų keisti.
Aleksandras Muzikevičius sako, kad kasmet ūkininkams skiriama sankcijų už maždaug 1,4 mln. eurų ir šią tendenciją reikėtų keisti.
Printer Friendly, PDF & Email

Nuo spalio mėnesio Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) pradėjęs vadovauti Aleksandras Muzikevičius ilgainiui pastebėjo, kad itin nemažai sankcijų taikoma žemdirbiams laiku nedeklaravusiems ar neteisingai deklaravusiems savo plotus. Apie tai jis kalbėjo ir Lietuvos ūkininkų sąjungos penktadienį surengtame teminiame susitikime, kuriame akcentavo, kad visomis išgalėmis siekia sumažinti ir sankcijų, ir patikrų skaičių. NMA direktorių pakalbinome iš karto po susitikimo su ūkininkais.

Kokios priežastys nulėmė, kad sankcijų ūkiams padaugėjo?

Daug yra priežasčių. Tas priežastis dabar analizuojame. Tačiau tam tikrais atvejais pasitaiko neatitikimai deklaruojant plotus. Pavyzdžiui, žemdirbys deklaruoja 50 hektarų, o mes po patikros pamatome, kad tie plotai neatitinka deklaruotų. Vien todėl ūkiams skiriamos sankcijos.

Kiek skaudžios yra sankcijos?

Kas liečia plotų deklaravimą, tai tų sankcijų skirta gana daug. Per metus ūkininkai dėl to iš Europos Sąjungos negauna maždaug 1,4 mln. eurų.

O dėl kokių dar priežasčių skiriamos sankcijos?

Viena iš priežasčių – vėlavimas deklaruoti. Ši tendencija pastebima nuolat. Nesvarbu, ar vėluojama 1-2 dienas ar daugiau, bet vien už tai irgi skiriamos sankcijos. Tiesa, jų bendra suma gana nedidelė. Neretai ūkininkai nesilaiko ir kompleksinių įpareigojimų – gyvūnų gerovės, ženklinimo reikalavimų. Mano manymu, jei gyvulys nesuženklintas, tos sankcijos atskirais atvejais būna per griežtos. Juk galėjo nutikti ir taip, kad atvykus kontrolieriui, gyvūnas įsagą pametė. Natūralu, kad gyvulys juda, jo gyvenimas dinamiškas, tad ir pamesti įsagą galėjo prieš pat kontrolieriaus atvykimą.  

Tačiau apskritai, kodėl taip susirūpinote sankcijomis?

Tiesiog man atėjus dirbti NMA vadovu, išsyk pastebėjau, kad ta tema labai aktuali. Ūkininkai nuolat piktinasi, kartais ginčai persikelia net į teismus, todėl supratau, kad šioje srityje galime nemažai nuveikti.

Ir ką galite nuveikti?

Kartu su Žemės ūkio ministerija jau sudarėme darbo grupę, kuri pradėjo vertinti, kaip administracinėje srityje, taip pat teisėkūroje, galima būtų ūkininkams padėti. Išgryninome net 80 punktų, kuriuos reikėtų pakeisti administracinėje sferoje. Būtent tai jau pasiūlėme Žemės ūkio ministerijai. Tad dabar jau vyksta diskusija, pokalbiai su ŽŪM specialistais dėl tų darbo grupės pasiūlymų. Galbūt mums atrodo, kad atskirus punktus keisti būtina, o ŽŪM galbūt yra kitos nuomonės. Žiūrėsime. Juolab kad tame darbe dalyvauja kelios suinteresuotos pusės, ne tik NMA ir ŽŪM, bet ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras bei kitos įstaigos.

Galite paminėti labai konkretų sprendimą, kuris, pavyzdžiui, pasitarnautų sankcijų skaičiaus sumažinimui?

Pavyzdžiui, jeigu bent dviem savaitėmis anksčiau gautume kontrolinius žemės sklypus, pagal kuriuos yra mokamos tiesioginės išmokos, turėtume laiko duomenų sutikslinimui su ūkininku. Vien dėl to sumažėtų tų sankcijų skaičius. Šiuo metu apskritai siekiame glaudesnio ryšio su žemdirbiais, su socialiniais partneriais, kad tų nesusipratimų būtų mažiau, o sprendimai būtų greitesni, būtų mažiau biurokratinių barjerų.

Kas dar trukdo santykių su ūkininkais gerinimui?

Per dažnos ūkių patikros. Žmonės piktinasi, kad neretai durys nuo tikrintojų neužsidaro. Jei atvyksta vieni kontrolieriai, tai, žiūrėk, tuoj pat prisistato kiti tikrintojai iš kitos institucijos. Taip neturėtų būti. Todėl jau surengėme kelis susitikimus su Valstybinės augalininkystės tarnybos, VMVT specialistais, dabar dirbame su „Ekoagros“, kad išgrynintume, kiek tų patikrų išties reikia, kad tie patys tikrinimo dalykai nesidubliuotų. Mėginame bent jau tai eliminuoti keičiantis duomenimis. Antras dalykas, kontrolės apimtys turėtų būti mažesnės, tad tariamės, kaip jas maksimaliai sumažinti. Savo įžvalgas ir galimus sprendimus jau pristatėme Žemės ūkio ministerijai ir, panašu, mūsų siūlymai greitai virs kūnu ir daugelio patikrų bus atsisakyta.

Facebook komentarai