Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Niekada netikėjo, kad arbūzus ir melionus augins savame darže

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Genovaitė Žukauskienė iš Naujosios Kirsnos (Lazdijų rajonas) arbūzus augina penkeri ar šešeri metai.
Genovaitė Žukauskienė iš Naujosios Kirsnos (Lazdijų rajonas) arbūzus augina penkeri ar šešeri metai.
Printer Friendly, PDF & Email

Genovaitė Žukauskienė iš Naujosios Kirsnos (Lazdijų rajonas) arbūzus augina penkeri ar šešeri metai, nė pati gerai nepamena, kada pradėjo. Melionus, tiksliai žino, sodina jau dvejus metus. Sako, ir tuos, ir tuos nesunku užsiauginti. „Sesuo Marijampolėje kolektyviniame sode pradėjo auginti. Pagalvojau, kad kaime turiu daug žemės, tai ir man reikėtų pabandyti“, – sako ji.

Dabar Genovaitė jau turi savų ir arbūzų, ir melionų, o kad nepamirštų kada tiksliai viską daryti reikia, rašosi kalendoriuje.

„Naminiai arbūzai“, – taip savo gražuolius vadina ji. Juolab, kad net tiek metų auginančią daržininkę arbūzai vis dar nustebina. „Tai labai įdomi daržovė, tie arbūzai. Auga kasdien. Tiesiog kiekvieną dieną didėja. Mažiukas kamuoliukas, kasdien vis didesnis darosi tiesiog akyse pučiasi“, – su meile kalba ji apie savo daržo pasididžiavimą.

Sėklų jai davė sesuo, dabar savo pasiruošia. „Šiemet dar nedžiovinau, bet dar turiu arbūzų, tai bus ir sėklų. Pernykščių sėklų turiu dar nemažai“, – sako ji. Anot jos, kai virkštelė nudžiūva, o prapjovus arbūzo vidus raudonas, sėklos juodos, tada, suprask, jau gali tokias sėklas džiovinti ant palangės, kur daugiau saulės ir pavasarį sėti.

Šiemet sėjo balandžio pradžioje. Augino ant palangės. 25 daigus dar ir šiltnamyje palaikė, o paskui laukan. Tiesa, patys pirmieji jos arbūzai šiemet nušalo, dukra buvo ant palangės priauginusi. „Gerai, kad savo dar turėjau, į daržą neišnešusi buvau“, – prisipažįsta ji.

Gegužę, kai jau dirva įšyla, o ir šalnų tikimybė mažesnė, pasodina darže. „Uždengiu agroplėvele ir dar ilgai taip laikau“, – tikina ji. Anot jos, dažniausia taip uždengusi laiko net iki žydėjimo. Jau įsitikino, kad arbūzai itin mėgsta sunkesnę žemę. Ji sodina priemolyje. Sako, kad laistyti nereikia.

Netręšia. „Iš dirvos pasiima visko, ko reikia“, – sako ji.

Šiemet pirmą arbūzą paragavo liepos pabaigoje. Užaugo dideli. Pati nesvėrė. „Dalinau visiems, tai kažkas parsinešęs namo pasvėrė. Sakė, 4 kilogramus svėrė“, – pasakoja ji. Tikina, kad vienas daigas užaugina maždaug po du arbūzus. Šiemet ji iš laukų parnešusi apie pusšimtį. „Kai visas daržoves ėmiau, nuėmiau ir arbūzus, nes laukus reikėjo suarti“, – sako ji. Tik dabar, spalį, nuėmė. Melionų virkščios jau anksčiau nudžiuvo, arbūzai dar galėjo augti. „Bet kad jau laikas, spalis jau“, – tikina Genovaitė.

Prisipažįsta, kad lygiai tą patį daro ir su melionais: sėklos savos, išdaigina ant palangės, palaiko uždengusi agroplėvele darže, paskui jau be jos, taip ir užaugina. Tiesa, melionų augina gerokai mažiau, šiemet 4 daigus. Užaugo devyni melionai. „Šiemet ir arbūzai, ir melionai gerai užaugo, matyt, ši vasara jiems itin tiko: ir sausa, ir šilta, paskui ir drėgmės buvę“, – sako daržininkė.

„Labai skanūs, sultigi, saldūs. Daug skanesni nei parduotuvėje“, – tikina ji. Genovaitei dargi jie labai gražūs. „Arbūzų lapai tokie gražūs karpyti“, – sako ji. O ant žiedų, anot arbūzų augintojos, būna pilna bitukių ir šiaip visokių vabaliukų.

Jos arbūzus ir melionus itin mėgsta anūkai. Iki žiemos, sako, suvalgys visus. „Anūkė nusivežė į Vilnių, pavaišino ukrainiečius, tai šie negalėjo atsistebėti, kad Lietuvoje, Dzūkijoje, arbūzai gali augti“, – pasakoja daržininkė.

Neslepia, kad jau auga, tai ir noras auginti yra, o ir kasmet vis daugiau pasisodinti. „Žemės yra“, – tarsteli ji. Sako, kad prisiaugina nemažai - visiems užtenka, mat anūkai jau įprato, kad močiutė naminių arbūzų užaugintų. „Anūkai baisiausiai nori“, – sako ji.

„Niekada negalvojau, kad auginsiu arbūzus ir melionus savo darže“, – kraipo galva Genovaitė. Trauko pečiais nesuprasdama, kodėl žmonės anksčiau nebandė savuose daržuose arbūzų auginti. „Kas žino, gal būtų užaugę ir anksčiau ne tik dabar, kai klimatas šyla?“ – svarsto ji.

 

Facebook komentarai

b