Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Nacionaliniai ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planai: kas naujo?

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė.
Astrida Miceikienė.
Printer Friendly, PDF & Email

ES valstybės narės iki balandžio 30 d. Europos Komisijai turėjo pateikti nacionalinius ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planus (RRP). Kaip teigia Europos Komisija, šis terminas yra orientacinis, todėl kai kurios valstybės galės dar tęsti pasiruošimą ir diskutuoti su Komisija bei savo šalių planus pateikti šiek tiek vėliau. Europos Komisija įsipareigojo per ateinančius du mėnesius planus įvertinti ir pateikti pasiūlymus Tarybai, kuri per keturias savaites turės juos patvirtinti.

Kad procesas veiktų sėkmingai valstybės narės taip pat turi atlikti tam tikras užduotis. Viena jų – ratifikuoti sprendimą dėl nuosavų išteklių. Visos 27 ES valstybės  turi ratifikuoti teisės aktus, vadinamus „Sprendimu dėl nuosavų išteklių“, leidžiančius Komisijai užtikrinti garantijas, kurių ji gali reikalauti iš ES šalių. Didžioji dauguma jų tai jau padarė, tačiau 10 ES šalių vis dar turi atlikti ratifikavimo formalumus. Kai kuriais atvejais reikia užsitikrinti daugumą balsuojant parlamente, pvz.  Suomijoje ir Nyderlandų senate; kituose balsavimas dar nebuvo numatytas, pvz. Vengrijoje ir Austrijoje.

Valstybės taip pat turi parengti išlaidų planus. Dauguma ES šalių turėjo pateikti savo išlaidų planus iki balandžio 30 d. arba netrukus po šios datos. Italija, Ispanija, Prancūzija, Vokietija, Graikija ir Portugalija jau pateikė savo planus.

Kai Europos Komisija patvirtina planus, ji pateiks finansavimo pasiūlymą Tarybai, kurį turi pasirašyti šalių dauguma. Tai reiškia, kad šalys turi susitarti dėl išlaidų planų.

Iš šio fondo bus teikiamos dotacijos ir pigios paskolos. Jų apimtis galite matyti čia:

a

Europos Parlamentas taip pat turi savo vaidmenį pinigų dalybose. Jis atliks priežiūros vaidmenį. Europos Parlamentas ir Komisija kas du mėnesius surengs dialogą, kuriame EP nariai nurodys įgyvendinimo problemas, o Komisija turės į juos atsižvelgti.

Na ir klausimas, iš kur ši priemonė bus finansuojama? Europos Komisija, rengdama pasiūlymą dėl trijų naujų rinkliavų - prekybos anglimi sistemos pratęsimo, anglies dioksido pasienio koregavimo mechanizmo ir skaitmeninių bendrovių pajamų mokesčio išplėtimo – tikisi surinkti pakankamai lėšų skolai grąžinti per ateinančius tris dešimtmečius.

Facebook komentarai