Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

A Miceikienė: žemdirbiai, ateitis priklauso nuo Jūsų

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė.
Astrida Miceikienė.
Printer Friendly, PDF & Email

Šv. Kalėdos jau praėjo, Naujieji metai jau mūsų namuose ir širdyse. Dar vieni metai praėjo, dar vienas gyvenimo ir darbo ciklas užbaigtas. Su žemės ūkiu ir su maisto gamyba susijusiose ES pramonės šakose ir paslaugų sektoriuje yra per 44 mln. darbo vietų, įskaitant 20 mln. nuolatinių darbuotojų pačiame žemės ūkio sektoriuje. Dėl įvairaus klimato, derlingo dirvožemio, ūkininkų techninių įgūdžių ir produktų kokybės ES patenka tarp pirmaujančių pasaulio žemės ūkio produktų gamintojų ir eksportuotojų.

ES strategijoje „Food 2030“, siekiančioje transformuoti maisto sistemas ir užtikrinti, kad visi turėtų pakankamai įperkamo ir maistingo maisto tam, kad galėtų gyventi sveikai. Pastebėtina, kad vienos iš penkių ES misijų pagrindinis siekis yra užtikrinti, kad 75 proc. dirvožemio būtų sveiko maistui, žmonėms, gamtai ir klimatui, kas parodo žemės ir maisto ūkio svarbą. Mažėja dirbamos žemės plotai, didėja gyventojų skaičius. Tai reiškia, kad mažesniame žemės plote turėsime išmaitinti didesnį gyventojų skaičių. Kas dešimtas pasaulio gyventojas eina miegoti alkanas.

Tačiau šiandien stovime ant didelių pokyčių slenksčio. Tikėkime, kad šiuos pokyčius gebėsime paversti galimybėmis. Biotechnologijos ir informacinės technologijos žaibišku greičiu keičia pasaulį ir kiekvieno mūsų gyvenimą, pertvarko ne tik ekonomiką, bet ir visuomenę, galbūt net mūsų protą, sąmonę, elgseną ir kūną. Mokslininkai sukūrė dirbtinį intelektą, išrado kriptovaliutas, manipuliuodami su DNR už ląstelės ribų sukūrė visiškai naujos kartos produktus. Sukurtos „valgomosios“ vakcinos: bulvės, kuriose gausu medžiagų, didinančių imunitetą hepatitui B, pomidorai, veikiantys kaip ūmaus kvėpavimo takų uždegimo vakcina, išvestos vištų veislės, kurių kiaušiniuose yra medžiagų, saugančių nuo odos vėžio. Tai tik keletas pavyzdžių, kurie įrodo, kad tai kas atrodė fantastika prieš keletą dešimtmečių, dabar yra realybė.

Dirbtiniam intelektui tobulėjant ir vis labiau skverbiantis į mūsų gyvenimą, netruksime pasiekti ribą, kuomet finansų valdymo sistemos atsidurs už mūsų suvokimo ribų. Jau dabar kalbama, kad mokesčių sistemos turės būti iš esmės keičiamos. Robotams užimant vis daugiau žmonių darbo vietų vis plačiau kalbama apie robotų apmokestinimą. Kriptovaliutos vis daugiau daro įtaką pasaulio piniginei sistemai, ateityje gali būti neįmanoma surinkti mokesčių, nes daugumoje prekybos operacijų nebus aišku, kaip ir kokia valiuta atsiskaitoma už sandorius. Todėl radikalios mokesčių sistemos pertvarkos netolimoje ateityje neišvengiamos. Ko gero, vertingiausias turtas taps ne pinigai, o informacija, kuria bus keičiamasi daugumoje finansinių operacijų. Ateis laikas įvesti mokesčius už informaciją.

Tiesioginio mokėjimo sistemos (PayPal ir kitos), sutelktinio finansavimo platformos, tarpusavio skolinimosi inovacijos jau dabar keičia mums įprastas bankines atsiskaitymo operacijas.

Atvirieji kursai internetu, informacijos mainų centrai keičia mokymosi metodus ir plečia mokymosi galimybes.

Airbnb ir kitos apgyvendinimo platformos daro milžinišką įtaką apgyvendinimo paslaugų rinkai, apsipirkimo internetu platformos kelia paniką tarp didžiųjų prekybos centrų. 

Taigi, biotechnologijos ir informacinės technologijos suteikia galimybę kurti ir keisti pasaulį. Tai turime daryti labai atsakingai ir suprasti kokių pasekmių tai atneš žmonijai.

Todėl Naujųjų metų proga linkiu mums visiems žodžių pynėse: blokų grandinės, didieji duomenys, globalizacija, genų inžinerija, dirbtinis intelektas, rasti vietos ir tokiems žodžiams kaip tarpusavio santykiai, bendrystė, meilė, supratimas, gerumas. Ir svarbiausia – visose technologijose turi būti vietos žmogui ir žmogiškumui. To ir linkiu mums visiems. O žemės ūkio verslininkams linkiu surasti stiprybės išmaitinti pasaulį. Nes alkaniems žmonėms nėra svarbu nei žaliasis kursas, nei klimato kaitos problemos, nei žiedinė ekonomika. Tai nuo Jūsų priklauso pasaulio ateitis.

Facebook komentarai

bas

a