Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

A. Miceikienė: šiame gyvenime nėra nieko, dėl ko galėtum būti tikras, išskyrus mirtį ir mokesčius

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Printer Friendly, PDF & Email

LR Seimas priėmė pakeitimus Mokesčių administravimo įstatyme ir įteisino kriterijus, leidžiančius visus mokesčių mokėtojus suskirstyti į patikimus ir nepatikimus.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog šis pakeitimas inicijuotas dėl to, jog šiuo metu mokesčių teisėje nėra teisės normų, nustatytų ir praktiškai taikomų kriterijų, kuriomis remiantis mokesčių administratoriui būtų suteikta teisė diferencijuoti mokesčių mokėtojus pagal tai, kaip jie vykdo savo mokestines prievoles, ir, priklausomai nuo asmenų klasifikavimo, sudaryti teisines prielaidas taikyti diferencijuotą teisinį režimą asmenims, kurie savo mokestines prievoles vykdo netinkamai. Šiuo pakeitimu nustatyti objektyvūs ir pagrįsti kriterijai, kuriais vadovaujantis mokesčių mokėtojai, kurie netinkamai vykdo savo mokestines prievoles, turės neigiamų tokios savo veiklos teisinių ir moralinių pasekmių.

Mokesčių mokėtojas bus laikomas neatitinkančiu minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, jeigu jis praeityje buvo nubaustas už padarytus reikšmingus ar pakartotinius teisės pažeidimus ir nuobaudos yra įsigaliojusios. Būtent šie kriterijai sukuria mokesčių mokėtojui tokias neigiamas pasekmes:

1) Informacija apie tai, kad mokesčių mokėtojas neatitinka minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, nelaikoma paslaptyje ir ši informacija skelbiama mokesčių administratoriaus internetinėje svetainėje;

2) Atliekant šių mokesčių mokėtojų kontrolės veiksmus, bus taikomi ilgesni senaties terminai; bendrasis mokesčių apskaičiavimo ir perskaičiavimo senaties terminas sutrumpinamas nuo einamųjų metų ir 5 praėjusių kalendorinių metų iki einamųjų metų ir 3 praėjusių kalendorinių metų. Tačiau teisės aktai numato, jog tam tikrais atvejais, mokesčių administratorius bei mokesčių mokėtojas mokestį galės apskaičiuoti/perskaičiuoti už einamuosius ir 5 praėjusius kalendorinius metus, o tam tikrais atvejais mokestis galės būti apskaičiuojamas/perskaičiuojamas už einamuosius ir 10 praėjusių kalendorinių metų terminą.

3) Mokesčių mokėtojai neatitinkantys minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, negalės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose;

4) Tokie mokesčių mokėtojai negalės įgyti paramos gavėjo statuso, o tokį statusą jau turintys – šio statuso neteks.

Taigi nuo 2019 m. sausio 1 d. Valstybinė mokesčių inspekcija vertina kiekvieno juridinio asmens ar individualia veikla užsiimančio fizinio asmens, tame tarpe ir ūkininkų, patikimumą. Mokesčių mokėtojas neatitikęs bent vieno iš minimų kriterijų bus laikomas kaip neatitinkantis minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų. Atsižvelgiant į tai, mokesčių administratorius vertins padarytus pažeidimus.

Noriu atkreipti dėmesį, kad  mokesčių mokėtojams pažeidimus turi teisę nagrinėti ir baudas skirti Valstybinė mokesčių inspekcija, Valstybinė darbo inspekcija bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Atsižvelgiant į tai, jeigu pavyzdžiui, darbdavys bus nubaustas už nelegalų darbą, t. y. pažeidimą nagrinės ir baudą paskirs viena iš minėtų institucijų, bus laikoma, kad toks mokesčių mokėtojas neatitinka minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų.

Pabaigai noriu pasakyti: šiame gyvenime nėra nieko, dėl ko galėtum būti tikras, išskyrus mirtį ir mokesčius. Netapkite nepatikimais mokesčių mokėtojais.

Facebook komentarai