Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

A. Miceikienė: Ar robotai ir dronai pakeis verslo modelius žemės ūkyje?

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Ketvirtoji pramonės revoliucija pasižymi sparčia pažangių skaitmeninių technologijų plėtra ir ekonomikos globalizacijos procesais. Šiandien informacinių technologijų plėtra vaidina didelį vaidmenį ekonomikoje. Naujų verslo modelių, inovatyvių technologijų diegimas bioekonomikos versluose, ypač žemės ūkyje ir maisto pramonėje, būtini jau dabar, kad ateinančio laikotarpio iššūkiai netaptų pasaulio socialine ir politike problema.

Žemės ūkio verslas, diegiantis naująsias technologijas savo veikloje gali ženkliai pagerinti konkurencingumą. Pritaikius efektyvesnes skaitmenines sistemas bei kitas novatoriškas technologijas galima sutrumpinti operacijų vykdymo laiką, užtikrinti geresnę produktų kokybę, pritraukti daugiau vartotojų ir greičiau pasiekti naujas rinkas.

Inovatyvių skaitmeninių technologijų naudojimas keičia žemės ūkio verslo modelius, leidžia gauti papildomų pajamų, sukurti didesnes vertės kūrimo galimybes ir yra pagrindinė industrinio žemės ūkio transformacijos į tvarų bioekonomikos verslą kryptis. Verslo procesų skaitmeninimas gali daryti įtaką žemės ūkiui keliais būdais: įgalinti efektyviau auginti, transportuoti, perdirbti biologinius išteklius ir tiksliau planuoti investicijas optimaliam jų panaudojimui. Išskiriamos kelios žemės ūkio versle svarbiausios skaitmeninimo kryptys, formuojančios naujus verslo modelius. 

Viena jų - daiktų internetas ir jutiklių naudojimas. Informacijos rinkimas naudojantis daiktų internetu, t. y.  jutikliais, mašinomis ir dronais, gebančiais pateikti informaciją realiu laiku, kuri vėliau saugoma ir apdorojama debesyse, leidžia padidinti žemės ūkio verslo efektyvumą, pavyzdžiui, sumažinti darbo sąnaudas, stebėti ir pasiruošti nepalankioms klimato sąlygoms, trukdančioms gamybos procesams, stebėti augalų kenkėjų ir ligų plitimą ir pan. Jutikliai, strategiškai išdėstyti aplink pasėlių laukus, kartu su vaizdo atpažinimo technologijomis leidžia ūkininkams apžiūrėti savo pasėlius iš bet kurios pasaulio vietos. Be to, verslo prognozavimo modeliai, paremti dideliais duomenimis ir dirbtiniu intelektu, sudaro galimybę numatyti kenkėjų ir ligų protrūkius, pateikti rekomendacijas dėl geriausių augalų veislių parinkimo, taip pat nustatyti tinkamiausią laiką produktų pateikimui į rinką.  Jutikliai, įmontuoti technikoje, sudaro galimybę gauti realiu laiku informaciją apie derlių.

Kita kryptis - dronų naudojimas. Dronai, sukuriantys 3D vaizdą, naudojami įvertinti dirvožemio kokybę analizuojant ir planuojant augalų sėjos ir sodinimo technologijas. Dronai jau dabar naudojami purškiant pasėlius taip, kad cheminės medžiagos nepateiktų į požeminius vandenis. Naujausi tyrimai parodė, kad dronai gali padidinti purškimo greitį penkis kartus, palyginti su technologijomis.

Mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad robotų naudojimas žemės ūkyje, didina gyvulių produktyvumą, padidina augalų derlių. Purškimo ir ravėjimo robotai gali sumažinti agrocheminių medžiagų naudojimą iki 90%. Robotikos technologijų kūrimu žemės ūkyje užsiimančios kompanijos eksperimentuoja su lazeriais ir fotoaparatais, kad galėtų nustatyti ir pašalinti piktžoles be žmogaus įsikišimo, kuria augalus persodinančius robotus, kurie suteikia tradiciniams metodams naują efektyvumo lygį, išbandoma vaisių skynimo ir riešutų derliaus nuėmimo automatika.

Dirbtinio intelekto ir mašininio mokymo naudojimas naudojimas didina žemės ūkio verslo galimybes valdyti verslus išmaniųjų programų telefone pagalba. Pavyzdžiui, dirbtinio intelekto naudojimas išmaniuosiuose fotoaparatuose, sumontuojamuose gyvulių tvartuose, leidžia identifikuoti ir atpažinti kiekvieną gyvulį bei nustatyti, ar gyvulys pakankamai ėda, ar neserga ir informaciją pateikti telefone.

Skaitmenizavimo technologijos atveria naujas verslo valdymo galimybes visuose žemės ūkio ir maisto produktų vertės grandinės etapuose: žemės ūkio procesų automatizavimas leidžia tiksliai sureguliuoti naudojamų žaliavų ir medžiagų kiekius,  sumažinti rankinio darbo poreikį; palydoviniai duomenys ir jutikliai pagerina pasėlių augimo ir žemės ar vandens kokybės stebėjimo tikslumą, o visa tai sumažina sąnaudas. Produktų kilmės atsekamumo technologijos ir skaitmeninės logistikos paslaugos suteikia galimybę supaprastinti maisto produktų tiekimo grandines, tuo pačiu teikdamos patikimą informaciją vartotojams ir padidindamos šias technologijas taikančių verslininkų konkurencines galimybes.

Galiausiai skaitmeninės technologijos padeda taikyti naujus prekybos žemės ūkio ir maisto produktais modelius, sujungdamos pardavėjus ir pirkėjus į naujas rinkas ir sudarydamos galimybes valdžios institucijoms stebėti ir užtikrinti kokybės standartų laikymąsi ir užtikrinti greitesnes ir veiksmingesnes pasienio procedūras, kurios yra būtinos greitai gendantiems produktams ir kt.

Visa ši technologinė pažanga padės pasiekti tikslą sukurti atsparesnes, našesnes ir tvaresnes žemės ūkio ir maisto sistemas, geriau tenkinančias vartotojų poreikius.

Facebook komentarai

bas

a