Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

„Metų ūkio“ konkurse skambėjo žemdirbių ryžtas per protestus priversti valdžią atsitraukti nuo ūkininkų kišenių

Autorius: Agroeta
Renginio akimirka.
Renginio akimirka.
Printer Friendly, PDF & Email

Penktadienį į Kauno „Girstučio“ centrą renkasi geriausi šalies ūkininkai, kurie nominuoti Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) „Metų ūkis 2019“ konkurso laureatais. Jų šventines nuotaikas lydi ir begalinis ryžtas toliau protestuoti prieš planuojamus didinti mokesčius žemdirbiams. „Patys matote, kokios tvyro nuotaikos, kuomet visi suėjo į vieną krūvą. Žmonės pilni ryžto ir vienybės“, – „Agroetai“ sakė LŪS pirmininkas Jonas Talmantas.

Dar prieš oficialiąją dalį į „Girstučio“ centro antrąjį aukštą esančią fojė besirinkę žemdirbiai daug diskutavo apie jau kurį laiką vykstančias protesto akcijas. Dauguma jų kalbėjo, kad sės prie traktorių vairo ir užtvindys rajonų centrus.

Marijampolės rajone augalininkystės ūkį turintis Mindaugas Mileris „Agroetai“ teigė, kad kartu su kitais marijampoliečiais prie „Via Baltica“ kelio pastatė apie šimtą žaliųjų kryžių, o dabar planuoja sėsti ir į „John Deere“ traktorių, kuriuo ketina lapkričio 26 d. pareikšti savo poziciją Marijampolės rajono savivaldybės valdžiai.

„Tikrai planuojame, derinamos detalės. Gal valdžia nelabai nori išduoti leidimus“, – sakė M. Mileris. Jo teigimu, šiuo metu vykstanti protesto akcija „Žalieji kryžiai“ jau davė savo rezultatų.

Seimas esą nedrįso stipriai padidinti akcizą žymėtam dyzelinui. Vietoje Prezidento pasiūlyto 146 Eur už toną tarifo, Seimas pritarė tik 4 Eur didesniam tarifui (60 Eur/t).

M. Mileris pridūrė, kad dar vienas pasiekimas, jog nebus panaikinta lengvata ir vadinamajam „raudonam“ dyzelinui, kurį ūkininkai naudoja, pavyzdžiui, grūdams džiovinti.

Šalia M. Milerio ūkininkaujantis Darius Gabrielaitis apie protesto akciją irgi kalbėjo panašiai. „Esu prieš tą mokesčių kėlimą ir kaimo žmogaus žlugdymą. Sakyti, kad ūkininkas yra išlaikytinis, gali tik žmogus, kuris neturi nieko bendra su žemės ūkiu. Juk kaip tik ir iš ūkininkų sumokamų mokesčių yra mokamos pašalpos kitiems žmonėms“, – teigė D. Gabrielaitis. Jo sklypuose pastatyti net penki „Žalieji kryžiai“.

Per šventės atidarymą LŪS pirmininkas J. Talmantas pripažino, kad ruošėsi ne tokiai kalbai, kurią pasakė per „Metų ūkio 2019“ apdovanojimus. Pasak jo, ūkininkų gaunamos tiesioginės išmokos yra vienos mažiausių Europos Sąjungoje.

„Kantrūs ir pasyvūs buvome ilgai. Taip ilgai, kad daugybę metų nevykdėme jokių protesto akcijų, vardan tos šalies gerovės (...) Tad taip pavydžiai šį rudenį žvelgėme, kaip protestuoja prancūzai, vokiečiai, olandai. Mūsuose kitaip. Kai sunešiojame vienas klumpes, gauname kitas“, – apie mokesčių politiką kalbėjo J. Talmantas.

Oratorius pabrėžė, kad žemės ūkio atžvilgiu vykdoma politika jau peržengė visas ribas, todėl esą ir prasidėjo protesto akcijos. Itin pasiteisino „Žaliųjų kryžių“ akcija, į kurią aktyviai įsijungė visi šalies ūkininkai.

Į konkurso „Metų ūkis 2019“ finalinį renginį atvyko žemės ūkio ministras Andrius Palionis, susirinko daugybė agroverslo atstovų. Prie įėjimo renginio svečius pasitiko „Biržų žemtiekimas“ atgabentas „Deutz-Fahr“ traktorius. Ši įmonė, kaip ir UAB „Agrochema“, yra pagrindiniai konkurso „Metų ūkis 2019“ rėmėjai.

Kas tie laimėtojai?

Lietuvos ūkininkų sąjunga dabar vienija 41 rajoninį skyrių. Šiemet konkursas neįvyko Radviliškio ir Utenos savivaldybėse. Radviliškio rajono ūkininkų sąjunga dar tik šiemet pavasarį įstojo į mūsų gretas, o uteniškiai apimti pasyvumo nusprendė konkurso nerengti. Viso konkurse dalyvavo 420 ūkių. Iš jų išrinkti 116 nugalėtojų iš 39 savivaldybių: 39 pirmos vietos, 39 – antros ir 38 – trečios vietos laureatai. Vyriausias konkurso nugalėtojų tarpe yra 72 metų Romaldas Gaidamavičius ūkininkaujantis Ignalinos rajono savivaldybėje kartu su dviem sūnumis Tomu ir Virgilijumi. Tvarkosi mišriame ekologiniame ūkyje. Jauniausias – 25 metų Vaidotas Pilvelis Druskininkų savivaldybėje. Ūkininkauja kartu su broliais Justinu ir Julijumi, puoselėja mėsinių gyvulių ūkį, laiko 120 galvijų.

Pagal išsilavinimą – 46 nurodė turintys aukštąjį, 30 – aukštesnįjį ir 37- specialų vidurinį išsilavinimą.

Ūkiai šiemet ypatingai spalvingi savo specializacija. Tarp nugalėtojų tradiciškai vyrauja augalininkystės ūkiai – jų yra 56, tačiau tai ne vien javų augintojai. Jų tarpe 7 uogininkystės, 4 daržininkystės ūkiai, yra 2 sodininkystės ir 2 gėlininkystės ūkiai.

Gyvulininkystės specializaciją nurodė 28 ūkiai – čia yra ir pieno ūkiai, mėsinių galvijų augintojai ir 5 bitininkai. Eglė ir Laimis Beinoraičiai, ūkininkaujantys Pasvalio rajone, laiko net 500 bičių šeimų. Mišrius ūkius puoselėja 33 konkurso nugalėtojai, tarp jų ir paukščių laikytojai, ir arklių savininkai, avių augintojai, vienas žuvininkystės kryptį vystantis ūkis.

Didžiausią žemės plotą dirba pirmos vietos nugalėtojai Jurbarko rajono savivaldybės ūkininkai Lidija ir Donatas Simanavičiai – 991 hektarą, iš kurių yra pusė nuomojamos žemės plotai. Mažiausi pagal plotą dirba Anykščių rajono ūkininkai Ingrida ir Mindaugas Baurai, net hektaro nesiekiančiame ūkyje auginantys gėles ir dekoratyvinius augalus. Nugalėtojų vidutinis ūkis pagal dirbamos žemės plotą, atmetus didžiausią ir mažiausią, šiemet yra 165 hektarai. Ekologiniais savo ūkius anketose įvardijo 12 ūkininkų, tačiau "Ekoagros" atpažino nugalėtojų tarpe 25 savo pareiškėjus: 20 ekologinių ūkių ir 5 nacionalinės kokybės produktų augintojus. Perdirbimu užsiimantys anketose nurodė du ūkiai. Tai Širvintų rajono savivaldybėje triūsiantys Kasia ir Zbignev Jankun, gaminantys labai skanius sūrius, bei Šilalės rajono ūkininkai Ona ir Gedeminas Sungailai, kurie ūkininkauja 22 ha plote augina spelta kviečius, šilauoges, braškes, smidrus ir gamina skelta miltus bei makaronus. 

Facebook komentarai