Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Mėšlas tampa deficitu

Autorius: Nyksciai.lt
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Aplinkos ir žemės ūkio ministrų įsakymu nuo 2020 metų gruodžio 2 d. iki 2021 metų balandžio 1 d., laukuose negali būti randama neįterpto mėšlo, t.y. paskleisto mėšlo, srutų arba mėšlo krūvų, išskyrus tinkamai įrengtas rietuves. Buvo skelbiama, kad Nacionalinė mokėjimų agentūra gruodžio pradžioje pradės tikrinti šalies ūkininkus, kaip šie laikosi dviejų ministerijų ministrų įsakymų.

„Nykščiai“ klausė tarybos nario Raimondo Balsio, ūkininkaujančio 500 hektarų žemės plote, ar pas jį nesilankė tikrintojai?

„Manęs niekas netikrino, nes dažniausiai NMA tikrina gyvulių augintojus, pas kuriuos galbūt susikaupia mėšlas. Beje, mėšlas yra deficitas, jo sunku gauti, ypač ekologiniams ūkiams tai gana problematiška. Kartais tenka važiuoti jo ieškoti į kitus rajonus.

Jei mėšlas panaudojamas ne laiku, t.y. ne rudenį ar pavasarį, jis neduoda jokios naudos, nes visos mėšlo trąšos nuteka į gruntinius vandenis. Laiku patręšus laukus, augalai „suvalgo“  visas mineralines medžiagas“, – sakė R. Balsys.

Paklaustas, kas, jo nuomone, daugiau kenkia gamtai – ar žiemą lauke paliktas mėšlas, ar, ypač šią žiemą, gausiai barstoma druska keliuose, tarybos narys atsakė, kad barstoma druska yra problema. „Šią problemą kažkaip valstybė turės išspręsti. Turės padirbėti mokslininkai ir sugalvoti alternatyvą druskai. Vandenyje ištirpusi druska šalikelių žolei nepakenkia, bet susigeria į žemę ir patenka į gruntinius vandenis. Dideliuose miestuose, kur gatvėse intensyvus judėjimas ir kur jos dažnai barstomos, pakelės tikrai užterštos. Techninė druska per keletą metų sugadina kelių dangą, šaligatvių plyteles, tačiau kol kas pigesnės alternatyvos, kaip susitvarkyti  su sniegu, nėra. Aerouostuose naudojama speciali druska, kuri nekenkia pakilimo takų dangai, tačiau ji keliasdešimt kartų brangesnė už techninė druską. Nors, jei paskaičiavus, kad po kažkiek metų technikinė druska „sugrauš“ asfaltą ar šaligatvio plyteles, kažin į kokią pusę pasvirtų svarstyklės…“ – kaip tikras verslininkas, svarstantis visus už ir prieš, kalbėjo R. Balsys.

Dalina RUPINSKIENĖ, nyksciai.lt

Facebook komentarai

bas

a