Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Medžiotojai pasakė, ką galvoja ir apie lankus, ir kiek narių turi "aplinkosaugos radikalai"

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai priklausantis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika atsidūrė gamtos mylėtojų nemalonėje, kurie ragina ne tik jį atstatydinti iš pareigų, bet ir atšaukti ministro pasirašytą įsakymą dėl Medžioklės taisyklių pakeitimo. Pastarąją savaitę K. Mažeika palaimino Medžioklės taisyklių pakeitimus. Vadovaujantis jais buvo įteisinta ir medžioklė iš lanko, kuri turėjo įsiteisėti nuo 2022 m. Tačiau kilus ažiotažui, aplinkos ministras atsitraukė ir minėtą punktą iš taisyklių išbraukė. Visgi gyvosios gamtos aktyvistai nerimsta, nors medžioklės žinovai ir ekspertai turi savo nuomonę dėl medžioklės lankais.

Gintautas Rimša, Ginklų pirklių asociacijos prezidentas:

Kilęs ažiotažas dėl lankų naudojimo medžioklėje nuo 2022 m. balandžio mėnesio yra perdėtas ir kilęs dėl daugelio politikų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų neatsakingo požiūrio, neįsigilinus į situaciją. Jeigu po 2022 metų medžioklė lankais ir būtų įteisinta, kas, matant dabartinę situaciją, tikriausiai ir neįvyks, medžiotojui turėtų būti suteikta teisė rinktis, kokį legalų ginklą jis gali naudoti medžioklėje.

Dabar ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme templiniai ginklai, kurių visa įtempimo jėga yra nuo 500 iki 1200 niutonų, kaip ir pertaisomi trumpieji šaunamieji ginklai bei pertaisomi ilgieji šaunamieji ginklai, priskiriami B kategorijos ginklams, jų naudojimas nėra uždraustas, deja panaudojimo reglamentavimas nėra nustatytas taisyklėmis. Būtent šiose Medžioklės taisyklėse ir buvo bandyta įteisinti šių ginklų reglamentavimą.

Dėl vieno ar kito ginklo naudojimo medžioklėje ir po šūvio sukeltų pasekmių, atsakomybę prisiima pats medžiotojas. Nemanome, kad atsirastų daug medžiotojų, išdrįstančių į medžioklę išeiti su lanku, tačiau manome, kad kiekvienas Lietuvos pilietis turi turėti pasirinkimo laisvę ir būti atsakingas už savo veiksmus.

Gytis Misiukevičius, Lietuvos medžiotojų draugijos viceprezidentas:

Dar 2019 m. lapkričio 15 d. visos draugijos pateikė pasiūlymą dėl lankų medžioklėje naudojimo. Tai buvo pateikta visai Medžioklės tvarkymo tarybai, įskaitant ir taip pasivadinusią „Aplinkosaugos koaliciją“. Jokio prieštaravimo iš nieko nebuvo gauta. LMD kiekvieną kartą, rašydama Aplinkos ministerijai, akcentavo, kad palaikome 2019 m. lapkričio 15 d. pateiktą suderintą projektą. Kai Seimas pakeitė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą (GŠKĮ), tai lankas buvo išbrauktas iš ginklų kategorijos, todėl nebeliko priežasčių ministrui drausti juo medžioti. Tokia ir buvo medžiotojų draugijų pozicija.

Lanku galima medžioti daugybėje šalių. Mūsų nuomone, medžiokliniais lankais medžioti galima, jeigu lankininkas išlaiko šaudymo lanku egzaminą. Pavyzdžiui, Estijoje legalizuojant šį medžioklės būdą eita mažesnio pasipriešinimo keliu – 2012 metais leista lanku medžioti lapes, mangutus ir bebrus. Graužikų medžioklė sekasi geriausiai – lankas turbūt yra tinkamiausias ginklas bebrams medžioti, nes prie strėlės pririšta virvė leidžia visada paimti laimikį, kuris šiaip medžiojant šautuvu labai dažnai nugrimzta. Nuo tada, kai Estijoje leista medžioti lanku, jokių incidentų ar brakonieriavimo atvejų nekonstatuota, ir estai ruošiasi leisti stambiųjų gyvūnų medžioklę atitinkamos galios įrankiais. Atsižvelgiant į šias aplinkybes, nemanome, kad yra pagrindo drausti medžioti lanku, nes lankininkų-entuziastų tarp medžiotojų yra nedaug, medžioklė sunki ir brangi. Vien strėlė kainuoja nuo 20 eurų ir daugiau, kai šovinys 2 eurai.

Gediminas Vaitiekūnas, Lietuvos medžiotojų draugijos valdybos pirmininkas:

Nors Aplinkos ministerija atmetė nemažą dalį visų Lietuvos medžiotojų asociacijų, vienijančių medžiotojų klubus ir būrelius 2019 m. lapkričio 15 d. Aplinkos ministerijai ir Medžioklės tvarkymo konsultacinei tarybai teiktų pasiūlymų, mes palaikome įsakymą, kuris iš medžioklės reguliavimo šalina dviveidiškumą ir nesąžiningumą, nes iki šiol paprastiems kaimo medžiotojams bei medžiotojams pensininkams buvo kraunama nepakeliama administracinė našta, o patys aplinkosaugos radikalai sau reikalavo lengvatų, subsidijų, ES paramos, bet nedeklaruodavo nei savo interesų, nei narių.

Iš „Registrų centro“ duomenų matyti, kad taip pasivadinusi Aplinkosaugos koalicija slepia savo narių skaičių, nors iš kitų reikalauja skaidrumo. Pagal vėliausius „Registrų centro“ viešus duomenis taip pasivadinusios Aplinkosaugos koalicijos narių skaičius yra toks: Aplinkosaugos informacinis centras – 5 nariai; Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“ – 23 nariai; asociacija „Lašišos dienoraštis“ narių neskelbia; VšĮ „Žiedinė ekonomika“ narių neskelbia; VšĮ „DVI Darnaus vystymo iniciatyvos“ – 2 nariai.

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, labai skeptiškai vertiname narių skaičius 2018 finansinių metų pabaigoje ir 2017 finansinių metų pabaigoje neparodžiusios, taip pasivadinusios Aplinkosaugos koalicijos, dalyvavimą Medžioklės tvarkymo konsultacinėje taryboje, nes vienas medžiotojų klubas turi daugiau balsų rinkimuose. Raginame Aplinkos ministeriją nepasiduoti aplinkosaugos radikalams. Daugiau apie taip valdomą radikalizmą aplinkosaugoje galite sužinoti pasiklausę NATO generalinio sekretoriaus Anders Fogh Rasmussen 2014 m. birželio 19 d. kalbos Briuselyje apie organizuotą pasaulinę antiskalūninę kampaniją, o taip pat „The Guardian“ laikraščio 2020 m. sausio 17 d. publikuotame straipsnyje apie britų tarnybų sudarytus teroristinių organizacijų sąrašus. Tad Aplinkos ministerijos prašome saugoti daugiau kaip 30 000 Lietuvos medžiotojus nuo nepagrįsto persekiojimo ir bandymo šantažuoti per socialinius tinklus ir protesto akcijas. 

Raimondas Ribačiauskas, Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“ pirmininkas:

Su lankais medžiojama daugelyje pasaulio (Europos) valstybių. Šiose valstybėse yra gilios su lankais medžioklės tradicijos...  Ministras paslydo lygioje vietoje, tai yra nekalbėdamas su medžiotojus vienijančiomis visuomeninėmis organizacijomis, neįvertindamas politinės situacijos, nekviesdamas konsultacinės tarybos posėdžio, o konsultacinę tarybą prisiminė tik tada, kai reikia gesinti gaisrą...  Pačios Medžioklės taisyklių priėmimo peripetijos kelia šypseną...  Man susidarė įspūdis, kad medžioklės klausimų kuravimas ministerijoje yra kritikuotinas, tą viešai išsakiau ministrui. Gaila, jis neišgirdo. Tad problemos šioje srityje tik kaupiasi... Gamtosauginės organizacijos pasinaudojo politine situacija ir renkasi sau balus, nors joms visai nerūpi nykstantys baltieji kiškiai, jarubės, kurtiniai, tetervinai, pempės, kiškiai ir t.t.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA