Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Medaus užteks visiems – ir pirtininkams, ir smaližiams

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Medaus užteks visiems. Autorės nuotr.
Medaus užteks visiems. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Medonešis baigtas. Kaip šį sezoną vertina bitininkai, kuriuos šį savaitgalį pasitaikė puiki proga pakalbinti – ir ne tik viecinius dzūkus, bet ir iš gerokai tolėliau atvykusius.

Medus net į kotletus tinka dėti

Būdvietyje (Lazdijų rajonas) dūzgė bitininkai ir smaližiai 12–oje Paskutinio medunešio šventėje „Parjojo namolio bitutė ratuota". Nesiskundė bitininkai medunešiu šiemet. Tikina, kad antrasis buvo gausiausias.

„Jei ne antras – labai jau geras, nežinau, kaip būtų buvę”, – sako bitininkė Janina Lisauskienė (Būdviečio seniūnija). Nepaisant buvusių karščių, medaus prikopinėta pakankamai. Sako, kad užteks viskam: ir kepiniams, ir į arbatas, ir šiaip pasmaližiauti.

„Tikrai medaus nepritruks”, – patikina ji. Tiesa, pernai buvo daug grikių medaus, šiemet jo labai mažai. „Grikiai – įnoringas augalas, jiems reikia drėgmės, jei nėra, bitės nė neskrenda į grikių laukus. Būna lauke net ūžia nuo bičių gausos, o šiemet tylu. Aš net neturiu su kuo pasimainyti, norėčiau turėti ir grikių medaus. Buvome pasėję grikių specialiai bitėms, bet kad jo neprinešė, tai tikrai”, – sako Janutė. Tačiau patikina, kad medaus tikrai užteks.

Pataria, kad parsinešus namo medaus dovanų gauto ar nusipirkto, nereikėtų jo nugrūsti kur į spintelę.

„Medus turi būti padėtas matomoje vietoje, o prie jo būtinai šaukštelis, kad užsinorėjus, bet kada būtų galima palaižyti”, – tikina ji.

Pataria medaus jokiu būdu nelaikyti šaldytuve. „Jei laikysite prie rūkytų lašinių, tai jau ne medaus skonio medų ragausite, o lašinių”, – neslepia ji. Jai pačiai skaniausias pavasarinis medus. Jo bitininkė net į kotletus deda. Sako, kad gero skonio priduoda.

Dargi paaiškina, kad nebūna medaus „gryno”, kad ir liepų, kurį taip mėgsta žmonės.

„Kažkiek liepų būna įnešta, bet tik kažkiek. Šiemet iš liepų nešė kokias tris dienas. Paskui liepos „nukepė”. Tai kiek gi jo gali prinešti per tris dienas? Medus būna visoks – tą reikia suprasti. Pavasario, vasaros. Juk nepasakysi bitei, iš kokių augalų nešti, jų nesukontroliuosi”, – aiškina J. Lisauskienė.

Iš bitučių vertėtų pasimokyti ir mūsų valdžiai

Bitininkas Vytautas Ažukas (Lazdijų seniūnija) taip pat patvirtina, kad geriausias medunešis buvęs antras, pirmas irgi neblogas, bet ne toks gausus, kaip antras, o trečias jau menkas. Tačiau anot jo, šiemetinį medaus derlių galima vertinti kaip gerą.

Bitininkas pataria, kad medų ne tik labai sveika valgyti, vertėtų iš bitučių kai ko pasimokyti net mūsų valdžiai – prezidentui, seimo nariams, o ir mums patiems. „Jos darbuojasi visos kartu, bendruomeniškai, išvien, ko dabar ypač trūksta“, – sako prityręs bitininkas.

Bitučių apsupty smagiau gyventi

O štai kitame renginyje „Pirties dienoje“ prie Metelio ežero (Lazdijų rajonas), kur suvažiavo pirtininkai iš Lietuvos ir užsienio, tarp pirtininkų, pasirodo, gražus būrelis ir bitininkų buvęs.

Lietuviškos pirties bičiulių draugijos pirmininkas Egidijus Žukauskas sako, kad jo sodyboje Šalčininkų rajone ne tik trys pirtys, bet ir 25 bitučių šeimos gyvena. Tačiau patikina, kad bitutės buvo įkurdintos ne dėl medaus poreikio pirties malonumams.

„Gamta, žydi, skraido bitutės – gražu. Bitučių apsupty smagiau gyventi“, – užsisvajoja pakalbintas. Žinoma, dabar jau medų ragauja ne tik jis pats, bet ir pirties mylėtojai, atvykę pasipirtinti.

Kiek darbo, tiek medaus

Iš Jurbarko rajono Pamituvio kaimo atvyko bitininkai Vigita Usvaltienė ir Robertas Butkevičius, kuriems savaime suprantama, jog natūralūs bičių produktai duoda sveikatos, energijos. Neslepia, jog medų ir pirtyje naudoja.

„Pirtis ir bitės neatsiejami. Gal teisingiau būtų sakyti: bičių produktai ir pirtis. Pirtį kuriame visada antradieniais, medų naudojame ir pirtyje. Pasilepiname“, – sako jie.

Gyvena Kaune, vasaras leidžia pas bitukes Pamituvio kaime. Turi 100 šeimų. Paklausta Vigita apie medaus šiemetinį derlių, tiesiai sako: „Kiek darbo, tiek medaus“.

„Reikia viską atlikti laiku“, – teigia ji. Medaus, žiedadulkių jau siūlo klientams, o štai bičių duonelė dar paruošimo procese.

Šiemet sako ir jiems metai geri  – medaus nepritruks. Tačiau prisipažįsta, kad skųstis ne jų būdui, geresni ar prastesni tie metai būna. „Svarbiausia procesas“, – šypsosi jiedu. Robertas sakosi vis prie bičių, lauke, gamtoje, Vigitai tenka kiti darbai: kad medus kuo greičiau įvairaus dydžio stiklainėliuose atkeliautų tiesiai smaližiams ant stalo. „Reikia daug dirbti“, – neslepia jiedu.

Sako per karantiną medų labiau pirko. „Matyt, pinigų daugiau turėjo, o ir mobili pirtis kasdien buvo užsakoma. Kas nuotoliniu būdu dirbo, tai ir trims paroms užsisakydavo“, – sako pirtininkas – bitininkas Robertas.

Lietuviškos pirties ir medaus vienybė

Čia, prie Metelio, buvo galima paskanauti ir ekologiško „Šimonių girios medaus“ iš Anykščių rajono. Dainiaus Mikulėno bityne 70 bičių šeimų. Medonešis buvęs geras ir jų krašte: medaus pakankamai prikopinėta. Medaus atvežė broliui, pirtininkui Montanui. Šis sako, kad brolis Dainius dargi jo pirčiai ir pripikiuotus audeklus „suorganizavęs“ – pirtyje šie maloniai kvepia.

O ir 100 vietų pirtyje Meteliuose Pirties dieną pikio užpiltinės pora šaukštų į vandenį pilta, šis nusidažęs kaip pienas baltai, o užpylus ant įkaitusių akmenų, maloniai pikiu pakvipę.

„Bičių produktų užteks visiems“, – nė kiek neabejoja pirtininkai – bitininkai.

Facebook komentarai

bas

a