Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Mažėjant naujos technikos pardavimams, atsiradusią nišą užpildo naudota

Autorius: Laima UŽUPĖ
„Vidutinis statistinis“ naujos žemės ūkio technikos pirkėjas, pasak pardavėjų atstovų, yra 100-500 hektarų augalininkystės ūkis, valdomas jauno savininko, dažniausiai ūkį paveldėjusio iš tėvų.
„Vidutinis statistinis“ naujos žemės ūkio technikos pirkėjas, pasak pardavėjų atstovų, yra 100-500 hektarų augalininkystės ūkis, valdomas jauno savininko, dažniausiai ūkį paveldėjusio iš tėvų.
Printer Friendly, PDF & Email

Daugiau kaip 2 000 šiemet įregistruotų ratinių traktorių, VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, buvo pagaminti prieš dvidešimt ir daugiau metų. Seniausi iš jų buvo pagaminti net 1954 ir 1956 metais. Pasak pardavimų ekspertų, šalyje žemės ūkyje eksploatuojamų traktorių ir kombainų „amžius“ siekia apie 20-23 metus, o pastaraisiais metais nuolat krentant naujos technikos pardavimams technikos parkas vis labiau sensta.

Naujos technikos pirkimo „atoslūgis“

Naujausiais minėto centro duomenimis, šiemet Lietuvoje jau įregistruotas 201 naujas, 2019 metų gamybos žemės ūkio veiklai skirtas ratinis traktorius. Be „CF MOTO“, kurių dalis tarp įregistruotų naujų ratinių traktorių sudarė beveik trečdalį ir jie yra laisvalaikiui skirti keturračiai, daugiausia įregistruota „John Deere“, „Claas“, „Valtra“ ir „Belarus“ traktorių.

Žemės ūkio technikos parką šiemet papildė ir 46 nauji, 2019 m. pagaminti javų kombainai. Tarp jų daugiausia (apie pusę) užėmė „Claas“, po jo sekė „New Holland“ ir „John Deere“.

UAB „Biržų žemtiekimas“ Žemės ūkio technikos pardavimų vadovas Jurijus Čaikinas teigia, kad šiemet, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, naujų traktorių prekybos apimtys kritusios apie du kartus. Bendrovė šiemet pardavė iš viso 22 naujus traktorius ir 3 kombainus. Pasak J. Čaikino, pardavimų mažėja trečius metus iš eilės, o „slūgstančią“ naujos technikos paklausą lemia ne tik blogos meteorologinės sąlygos, bet ir bankų atsargumas, nenoras finansuoti ūkininkų. Didelės įtakos turi ir sumažėjusios ES paramos apimtys.

„Į rinką per metus patenka apie 1 000 iki 15 metų senumo traktorių ir apie 200 tokio pat „amžiaus“ kombainų. Prieš keletą sezonų galėjome teigti, kad modernizavimo tempai artimiausiu metu leido tikėtis vidutinės konkurencinės pozicijos ES rinkoje. Keli pastarieji sezonai šį procesą gerokai sustabdė ir tai kelia pagrįstą nerimą“, – akcentuoja UAB „DOJUS agro“ Žemės ūkio technikos pardavimų padalinio vadovas Paulius Arūnas.

Jis mini, kad bendrovė šiemet pardavė 70 traktorių,  o per praėjusius dvejus metus – 400, šiemet mažiau parduota ir kombainų.

„Vidutinis statistinis“ naujos žemės ūkio technikos pirkėjas, pasak pardavėjų atstovų, yra 100-500 hektarų augalininkystės ūkis, valdomas jauno savininko, dažniausiai ūkį paveldėjusio iš tėvų.

Atsigauna naudotos technikos rinka

Pardavėjai pastebi, kad sunkmečiu, kai finansavimas tiek iš bankų, tiek iš ES fondų sumažėjęs, ūkininkai priversti orientuotis į pigesnę techniką, tad mažėjant naujos technikos pardavimams atsiradusią nišą „užpildo“ naudota.

„Naujos technikos pardavėjai sako, kad atėjo krizė, mat jie parduoda dvigubai mažiau traktorių ar kombainų, o mes sakome, kad rinka tiesiog išsigrynina ir normalizuojasi – pagaliau po truputį tampa tokia, kokia ir turėtų būti – vakarietiška, ekonomiškai pagrįsta, o ne paremta neproporcingai gausiomis paramomis, dėl kurių naujos technikos pardavėjai kasmet tik trina rankomis, skaičiuoja  pelnus ir statosi stiklines „bažnyčias“ šalia automagistralių“, – emocingai teigia Eimutis Ramoška, Lietuvos naudotos žemės ūkio technikos pardavėjų asociacijos prezidentas.

Jo tvirtinimu, Lietuvoje SAPARD'o, Struktūrinių fondų ir kitokių paramos programų dėka žemės ūkio technikos parkas taip atnaujintas, kad vakarų europiečiai kraipo galvas, matydami palyginti nedideliuose ūkeliuose dirbančius naujus arba apynaujus traktorius, kombainus, padargus.

„Žiū, nuvažiuoji pas neseniai ūkininkauti pradėjusį žmogelį, o jo nuo seno asbestinio šiferio sulinkusio stogo daržinės siena jau vos sutalpina sukabintas įvairias privalomas paramos viešinimo lenteles...“ – sako E. Ramoška.

Pasak jo, jau kokį gerą dešimtmetį mums vis kalama į galvas apie neva visuotinį ūkių stambėjimą, vis didesnės ir galingesnės žemės ūkio technikos poreikį. „Tačiau pastaraisiais metais maloniai nuteikia tendencija, kad atsiranda vis daugiau šviežiai „iškeptų“ smulkių ūkininkų, grįžusių iš „norvegijų“, „anglijų“ ar „airijų“ ir perkančių smulkesnę kokybišką naudotą žemės ūkio techniką“, – sako asociacijos vadovas.

Tikisi, kad trejus metus trunkantis sąstingis baigsis

„DOJUS agro“ atstovų nuomone, visgi ūkių investicijos jau pasiekė kritines žemumas, o tai reiškia senstantį technikos parką, kuris ilgainiui neleis efektyviai dirbti, dėl to gali išaugti produkcijos kaštai, mažėti jos kiekis ir kokybė, o atidėtos investicijos gali būti lemtingas faktorius konkuruojant tarptautinėje rinkoje.

Pastebima, kad investicijos į naują žemės ūkio techniką ir technologijas leidžia ne tik taupyti, bet ir rinkti svarbią technologinę ir agronominę informaciją.

„Biržų žemtiekimo“ atstovas sako, kad ūkininkai bando sumažinti produkcijos pagaminamo savikainą išnaudodami modernias technologijas bei nori prisitaikyti prie besikeičiančių gamtos sąlygų, todėl vis labiau populiarėja vidutinės galios, aukštesnės komplektacijos traktoriai (150-180 AG).

Pardavėjai tikisi, kad trejus metus trunkantis sąstingis baigsis ateinančiais metais ir naujos technikos rinka pradės grįžti į „įprastas vėžes“, nes ūkiai negali sustabdyti investicijų ilgam laikui, technika sensta, parką reikia atnaujinti ir jį modernizuoti.

Vidutinis „amžius“ – 26 metai

Remiantis VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro pateiktais duomenimis, iš viso rugsėjo pradžioje Lietuvoje buvo 150,9 tūkst. žemės ūkio paskirties ir 10,3 tūkst. kitos paskirties įregistruotų ratinių traktorių. Įregistruotų javų kombainų skaičius pasiekė 10,1 tūkst.

Statistikos rengėjai skaičiuoja, kad per pastaruosius du dešimtmečius (nuo 2000 m.) šalyje įregistruotų žemės ūkio paskirties ratinių traktorių vidutinis „amžius“ jau siekia 26 metus, o javų kombainų – 21 metus.

Facebook komentarai