Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Lietuvos ūkininkų apmokestinimo istorija: faktai ir skaičiai (infografikas)

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė
Astrida Miceikienė
Printer Friendly, PDF & Email

Ūkininkų mokami mokesčiai – neišsemiama tema LR Seime, vyriausybėje, visuomenėje. Todėl šiandien noriu priminti, kaip keitėsi ūkininkų apmokestinimo sistema Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu. Nesiūlysiu Jums savo nuomonės, spręskite patys kiek padidėjo mokesčių našta ir ar atitinkamai padidėjo žemės ūkio produktų kainos.

Prisiminus ūkininkų apmokestinimo istoriją, galima išskirti tris laikotarpius:

1. Po Nepriklausomybės paskelbimo ūkininkai buvo atleisti nuo didžiosios dalies mokesčių. Tai buvo laikotarpis – 1990-2008 m. 

2. Nuo 2009 m. prasidėjo ūkininkų integracija į bendrą šalies mokesčių sistemą. 2009 - 2017 metais ūkininkai  buvo palaipsniui įtraukiami  į bendrą šalies mokesčių sistemą, bet jiems buvo taikoma lengvatų – lengvatiniai gyventojų pajamų, akcizų mokesčio tarifai, atliesti nuo nekilnojamojo turto mokesčio, aplinkos taršos mokesčių.

3. Nuo 2018 metų iš esmės pakeista požiūris į žemės ūkio veikla besiverčiančius asmenis ir jiems pradedama taikyti tokia pat, su nedaugeliu išlygų, mokesčių sistema kaip ir kitiems šalies fiziniams ir juridiniams asmenims. Sulygintas gyventojų pajamų mokesčio tarifas su kitų individualia veikla užsiimančių asmenų mokamo mokesčio tarifu (su išimtimi smulkiems, ne PVM mokėtojams), suvienodintos Valstybinio socialinio ir sveikatos draudimo įmokų tarifai ir įmokų lubos, atsirado prievolė teikti informaciją gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje, jeigu ūkininkai pakuoja produkciją, atsirado daugiau gyventojų pajamų mokesčio prievolių teikti informaciją apie išmokėtas A klasės išmokas  ir t.t.

Mokestinė aplinka ūkininkams po Nepriklausomybės atkūrimo, buvo tobulinama keliomis kryptimis - per mokesčių bazę, tarifus bei administravimą. Pastaruosius 30  metų mokesčius reglamentuojantys įstatymai buvo keičiami taip dažnai, jog  dažnam ūkininkui sudėtinga, suprasti kada ir kiek  mokesčių privalo mokėti bei kokioms institucijoms. Dėl painios mokesčių administravimo sistemos ir smulkūs ūkininkai priversti kreiptis į apskaitos specialistus ir tai jiems generuoja papildomų išlaidų. Mano magistrantė Kristina baigiamajame darbe labai gražiai nubraižė ūkininkų apmokestinimo istorijos raidą (pav.).

Spręskite patys – ar tikrai ūkininkai yra valstybės išlaikytiniai, kaip kad dažnai sakoma?

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA