Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Lietuvos pienininkų pozicija – visos Europos pienininkams

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Įvyko COPA-COPA „Pieno ir pieno produktų“ darbo grupės posėdis. Jame konstatuota, kad per praėjusį laikotarpį situacija pieno sektoriuje, kainų tendencijos buvo gana stabilios. Buvo vieningai sutarta, kad naujausios žinios dėl koronaviruso epidemijos, persimetusios į Europą, vis tik gali stipriai paveikti pieno sektorių, jautriai reaguojantį į vartojimo pokyčius, vartotojų sentimentus ir pan., pranešė Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija.

Kaip teigiama jos pranešime, puoselėti iliuzijas dėl artimiausiu metus sustosiančio epidemijos plitimo – naivu. Italijos, kurią pirmąją užgriuvo epidemijos banga, atstovai teigė, kad kol kas poveikio nejaučiama, tačiau atidžiai stebimos pasaulinių rinkų tendencijos, galinčios sutrikdyti šalies pieno produktų eksportą. Ruoštis galimiems sunkumams reikia.

Kita darbo grupėje aptarta tema – pieno produktų prekybos standartai. Praėjusį rudenį įvykusiame posėdyje Švedijos atstovai supažindino su nerimą keliančia situacija dėl agresyvios avižų pieno reklamos. Geriamo pieno ir jogurtų vartojimas mažėja. Juos vis dažniau pakeičia augalinės kilmės produktai. Apklausos rodo, kad net 25 proc. vartotojų mano, jog sojos pienas yra natūralus pienas praturtintas sojos skoniu.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos atstovas atkreipė dėmesį į tai, kad sektoriaus viduje vis labiau nukrypstama nuo natūralaus pieno. Turime pieną be laktozės, nulinio riebumo pieną. Kaip reiktų pavadinti produktą, kuriame nebeliktų dar ir pieno proteinų...

Rinkoje platinami produktai, pakeičiantys nenugriebto pieno miltus - riebalais praturtinti pieno miltų mišiniai, kuriuose pieno baltymai praturtinti augaliniais riebalais (palmių, kokosų aliejumi)? O gal tikslesnis produkto pavadinimas turėtų būti augaliniai riebalai, praturtinti pieno miltais – toks klausimas buvo pateiktas Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos atstovo grupės posėdyje.

COPA-COGECA Sekretoriato atstovai pateikė informaciją apie BŽŪP po 2020 metų, ES „Žaliąjį kursą“ (Klimato įstatymo projektas, „Farm to Fork“ bei Bioįvairovės strategija). Nors derybų dėl MFF pabaiga ir galimas žemės ūkio finansavimas vis dar nėra aiškūs, horizontalios „Žaliojo kurso“ nuostatos turės atsispindėti ir BŽŪP. Žemdirbiai intuityviai jaučia, kad sektoriui tenkantis vaidmuo ir potencialas, prisidedant prie klimato kaitos mažinimo, didėja, tačiau veiksmų ir technologijų tinkamumui pagrįsti reikalingi moksliniai tyrimai.

Sekretoriato ekspertai supažindino su situacija po Brexit‘o ir sudėtingomis derybomis tarp ES ir Jungtinės Karalystės dėl pereinamojo laikotarpio ir prekybos sąlygų, jam pasibaigus. Taip pat buvo pasidžiaugta gerais laisvos prekybos sutarčių, atvėrusių Japonijos ir Vietnamo rinkas, rezultatais.

Facebook komentarai