Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Iš Lietuvos masiškai išgabenamos bulvės

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Bulvės
Bulvės
Printer Friendly, PDF & Email

Pradėjus šiais metais kasti bulves, Lietuvos pirkėjai labai skundėsi, kad bulvės neišpasakytai brangios. Tiesa, vėliau jų kaina šiek kiek nukrito, tačiau dabar iškilo kita grėsmė – lietuviškos bulvės didžiuliais kiekiais jau kraunamos į vagonus ir iškeliauja į Ukrainą bei Moldovą. „Agroeta“ pasidomėjo, ar užteks šių daržovių vidaus rinkai.

Viliojantys supirkėjų kontraktai

Lančiūnavos (Kėdainių r.) ūkininkas Vidmantas Girdzijauskas „Agroetai“ atskleidė, kad šiuo metu trečiosios šalys yra pasirengę Lietuvoje nupirkti ypatingai daug bulvių.

„Suprantama, mano ūkis turi įsipareigojimų mūsiškiams prekybos tinklams, tačiau trečiųjų šalių pirkėjų pasiūlymai yra labai viliojantys ir tikiu, kad daug kas tikrai tuo pasinaudos. Žinoma, reikia gauti įvairius leidimus, visokie sanitarijos reikalai, bet šitie dalykai yra sutvarkomi“, – kalbėjo V. Girdzijauskas, aiškindamas, kad didžiulis bulvių poreikis atsirado dėl Ukrainą ir Moldovą šią vasarą kankinusių sausrų.

„Agroeta“ suskubo tikrinti šią informaciją ir paskambino stambiam, šiemet apie 170 ha bulvių auginusiam, ūkininkui Sauliui Dambrauskui.

„Taip, ukrainiečiai ir moldavai moka gerokai daugiau, todėl didelę dalį ūkio produkcijos parduosiu į užsienį. Kainų skirtumas yra 6-7 ct/kg bulvių, o tai dideli pinigai“, – sakė ūkininkas. S.Dambrausko paklausus, ar Lietuva neliks be bulvių, išgirdome labai aiškų atsakymą: „O koks mūsų reikalas, tegul moka pinigus ir nebus jokių problemų“.

Apie 150 ha bulvių šiemet augino ir kitas Kėdainių r. ūkininkas Rimantas Žebarauskas.

„Aš rankose jau turiu kontraktus ir šiandien pradedu bulves krauti į vagonus“, – teigė netoli magistralės VIA Baltica jau daugelį metų bulves auginantis ūkininkas. R.Žebarauskas „Agroetai“ sakė, kad jis nutraukė prekybą su visais Lietuvos prekybos tinklais, nes šie spaudė itin žemų kainų link.

„Nesuprantu, ką galvoja mūsų prekybininkai, negi jie nenumano, kad gali pasikartoti praėjusių metų situacija, kai savo parduotuvėms bulvių jiems teko ieškotis užsienyje ir galiausiai dėl to nukentėjo vartotojai“, – svarstė stambus bulvių augintojas.

Didesnes eksporto apimtis vertina palankiai

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė teigia žinojusi apie numatomą nemažo bulvių kiekio eksportą.

„Kaina dabar mažiausia, o rudenį perteklinių bulvių visada yra. Lietuvoje trūksta modernių saugyklų, augintojams trūksta apyvartinių lėšų, todėl aš tik sveikinu šį eksportą. Be to, jis palengvins gyvenimą smulkiesiems bulvių augintojams“, – „Agroetai“ sakė Z. Cironkienė.

Jos nuomone, lietuviškų bulvių mūsų šalyje neturėtų pritrūkti, nes mūsų augintojai visada buvo lojalūs savo šalies rinkai, savo ilgamečiams pirkėjams.

„Ūkininkai turi įsipareigojimų prekybininkams ir visada jų laikosi, o į užsienį išvežamos tik perteklinės bulvės. Yra kooperatyvas „Bulvių namai“, kurio nariais yra ir R. Žebarauskas ir S. Dambrauskas. Šie ūkininkai turi įsipareigojimų kooperatyvui ir jam skirtos bulvės yra neliečiamos. Kasmet ūkininkai bulvių augina daugiau nei turi išankstinių sutarčių, o dabar, atsiradus galimybei, tą perteklių jie ir parduoda“, – sakė LDAA direktorė.

„Agroetos“ paprašyta situaciją pakomentavo ir mažmeninės prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė:

„Turime ilgalaikę partnerystę su bulvių augintojais ir pardavėjais. Todėl esame tikri, jog bulvių mūsų klientams nepritrūks, o ūkininkų derliaus užteks tiek Lietuvos rinkai, tiek eksportui, juk šiemet derlius didesnis nei vietinės rinkos poreikis“.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA