Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Lietuvoje pilna jėga vyksta javapjūtė, bet pupų derlius prarastas negrįžtamai

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Pupų derlius negrįžtamai prarastas. Igno Jankausko nuotr.
Pupų derlius negrįžtamai prarastas. Igno Jankausko nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Taip portalui „Agroeta“ teigė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) administracijos vadovas Ignas Jankauskas. Džiūgauti kol kas nėra ko, sako jis. Jei žieminės kultūros dar rodo tam tikrus derlingumo rodiklius, tai su vasariniais augalais situacija kol kas labai prasta. Ir jau visiška tragedija su pupomis.

„Kalbant apie vasarinius javus, tai kai kur iš vieno grūdo išdygęs tik vienas stiebas, o ne 5-6, kaip būdavo anksčiau. Tai tik parodo, kokia yra situacija su vasariniais augalais. Derlius kai kur gali būti 2-4 kartus mažesnis, – sakė I. Jankauskas. – Be to, ir grūdai maži, nesubrendę. Akylai stebėsime, kokie bus grūdų tyrimų rezultatai. Gali būti, kad vėl, kaip ir pernai, glitimas bus prastas“.

Orų prognozės kol kas irgi mažai guodžia. Pasak jo, jeigu pasitvirtins sinoptikų prognozės ir lis ne kelias dienas iš eilės, o, pavyzdžiui, savaitę ar ilgiau, tai žemdirbiai susidurs su dar sudėtingesne situacija, nei yra dabar.

„Tada žieminių kultūrų javapjūtė nusikels vėlesniam laikui ir ji gali sutapti su vasarinių augalų javapjūte. Taip visiškai išsibalansuos ūkininkų susidarytas grafikas, kai jie kulia iš pradžių žiemines kultūras, o po to vasarines. Bus karšta“, – neabejoja I. Jankauskas.

LGAA administracijos vadovas papasakojo, kaip šiuo metu imamas žieminių augalų derlius. „Pavyzdžiui, miežių derlingumas skirtingose vietose svyruoja nuo 3,5 iki 6 tonos iš hektaro. Įprastais metais kuldavome 6-7 t/ha. Jeigu ūkininkas anksčiau kuldavo 4,5 tonos, tai nesunku paskaičiuoti, kad jo praradimai sudarys apie 30 proc.“, – aiškino I. Jankauskas.

Pašnekovas pridūrė, kad dar vakar apvažiavo Kėdainių rajoną. Jis pastebėjo, jog faktiškai pupų derliaus nebėra. „Situacija panaši į tą, kuri neseniai buvo žirniais. Tragedija ir tiek. Pupų derlius faktiškai yra žuvęs“, – neabejoja I. Jankauskas.

Ūkininkai kol kas aliarmo dar nekelia tik dėl kukurūzų ir runkelių, kurių derlius nuimamas vėlyvą rudenį.

Facebook komentarai