Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Lietuviškų obuolių atsargos senka – greitai jų nebebus parduotuvėse

Autorius: jp.lt
Panevėžio rajono bendrovės „Dembavos medelynas“ konsultantė Vitalija Kuliešienė sako, kad lietuviškų obuolių jau beveik nėra. Rimvydo Ančerevičiaus nuotr.
Panevėžio rajono bendrovės „Dembavos medelynas“ konsultantė Vitalija Kuliešienė sako, kad lietuviškų obuolių jau beveik nėra. Rimvydo Ančerevičiaus nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šalies obuolių augintojai išgyvena bene sunkiausią laiką per keturiasdešimt metų. Sunkmetį įtakojo ne tik praėjusių metų pavasario šalnos, bet ir Vyriausybės abejingumas. Lietuvos verslinių sodų asociacijos prezidentė ir Panevėžio rajono bendrovės „Dembavos medelynas“ konsultantė Vitalija Kuliešienė sako, kad lietuviškų obuolių šalies parduotuvių lentynose greitu laiku nebeliks.

„Pernai sandėliuose turėjome tik 60 tonų obuolių, o mūsų sandėliuose gali tilpti 1000 tonų. Kodėl toks menkas derlius? Todėl, kad pernai pavasarį buvo didžiulės šalnos ir gavome tik 20 proc. penkerių metų derliaus vidurkio. Beje, nukentėjo ne tik „Dembavos medelynas“. Šalnos palietė daugelį Lietuvos obuolių augintojų. Stipriai nukentėjo sodai. Praktiškai 70 proc. derliaus visoje Lietuvoje nušaldė dviejų dienų šalna“, – „Tėvynei“ aiškino konsultantė V. Kuliešienė.

Lenkai sulaukė paramos

Pasak jos, praėjusią gegužę visi obuolių augintojai trimitavo ir reikalavo šalies Vyriausybės kompensacijų dėl patirtų nuostolių.

 „Pagal galiojančius Lietuvoje įstatymus, jei negaunama 30 proc. numatyto derliaus, priklauso gauti kompensaciją – valstybės paramą. Esame seni obuolių augintojai, šimtaprocentiniai mokesčių mokėtojai. Mokame didžiausius Europos Sąjungoje pridėtinės vertės mokesčius. Todėl šalies Vyriausybė turėtų suprasti ir remti obuolių augintojus, patyrusius nuostolius dėl gamtos išdaigų“, – įtikinamai kalbėjo V. Kuliešienė ir sakė, kad Lenkijos vyriausybė saviškius jau remia.

Paramą pažadėjo

Lietuvos verslinių sodų asociacijos prezidentė V. Kuliešienė teigė, kad valstybės paramos dar negavo.

„Vis tikimės ir laukiame, nes pažadas buvo. Žadėjo ir buvęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, ir dabartinis ministras Andrius Palionis. Galvojame, kad iki gegužės mėnesio paramos sulauksime. Kokias sumas gaus kiekvienas ūkis, pasakyti negaliu. Galiu pasakyti, kad per visą Lietuvą tai būtų 7,5 mln. eurų. Ne patys skaičiavome. Skaičiavo savivaldybių atstovai, buvo sudarytos specialios komisijos. Jie konstatavo faktą, kad sodai žydėjo, bet juos pažeidė šalnos“, – pasakojo V. Kuliešienė.

Turi savo parduotuves

Pasiteiravus, kur pristato obuolių derlių „Dembavos medelynas“, V. Kuliešienė informavo:

„Kada buvo normalus derlius, pristatydavome į didžiuosius prekybos tinklus. Praėjusių metų derliaus obuoliais „Dembavos medelynas“ prekiauja tik savo parduotuvėse, tinklams obuolių pasiūlyti negalėjome. Dar obuolius pristatome į mokyklas – dalyvaujame pradinių klasių moksleivių maitinimo programoje. Turime tris savo parduotuves, kuriose prekiaujame medelyno obuoliais.“

Jaučia klimato kaitą

„Dembavos medelyno“ konsultantė V. Kuliešienė paaiškino, kad obuolių – tik iki vasario mėnesio vidurio:

„Į jokius kitus prekybos tinklus neišvežėme nė vieno kilogramo obuolių. Pagalvokite, derlius tik 60 tonų, o būdavo, kad priskindavome iki tūkstančio tonų.“

Jos prognozės apie šių šiųmetį derlių:

„Šiais metais, nors kol kas žiemos nėra, sodai paruošti žydėjimui. Turėtų būti normalus derlius, jeigu gamta ir vėl neiškrės išdaigų. Nesvarbu, kad dabar nėra sniego, svarbu, kad šalnos neužkluptų obelų tuomet, kai jos pradės žydėti. Jeigu bus tokia temperatūra, kokia laikosi pastaruoju metu, obelys išsilaikys iki pavasario. Nebent dar labiau sušils, tada obelys gali pradėti krauti žiedus. Klimato kaitą jaučiame jau gerą dešimtmetį. Tai ypač jaučia sodininkai.“

Gali atsisakyti obuolių auginimo?

Anot V. Kuliešienės, sodininkai gyvi tik entuziazmo dėka. Didžiulės investicijos į sodinukus, saugyklas bei visą reikiamą įrangą su viltimi verčia laukti pavasario ir tikėtis geresnių metų.

„Kad ši verslo šaka išsilaikytų, sodininkams tenka prisitaikyti ir prie klimato kaitos. Be obelų, turime ir kitų užsiėmimų – „Dembavos medelynas“ turi sodinukų. Esame patys didžiausi sodinukų augintojai. Auginame vaismedžius ir vaiskrūmius. Beje, pernai ir su sodinukais buvo ne kas – pamaišė sausra. Tačiau susitvarkėme – turime sodinukų lietinimą ir saugyklą plikoms šaknims“, – pristatė kitas verslo šakas konsultantė.

„Esame labai senas medelynas, turintis patirtį. Dirbu medelyne jau 42 metus, o pats medelynas įkurtas buvusio Pajuosčio dvaro teritorijoje. Yra likusių pastatų ir net senųjų obelų, kurios dar užaugina obuolių. Tęsiame senas sodininkystės tradicijas, bet, jeigu ir šiais metais šalnos pakąs obelų žiedus, atsisakysime obuolių auginimo ir versimės tik sodinukais“, – svarstė V. Kuliešienė. 

Raimonda MIKUČIONYTĖ („Tėvynė“)

Facebook komentarai