Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Lietuva ketveriems metams išsirinko valdžią: faktai ir vertinimai (nuolat pildoma)

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvoje finišavo antrasis Seimo rinkimų turas. Šalies piliečiai išsirinko savo valdžią artimiausiems ketveriems metams. Užsidarius 20 valandą balsadėžėms, paaiškėjo, kad antrame ture balsavo iš viso 39,7 proc. rinkėjų. Tai šiek tiek daugiau, nei prieš ketverius metus.

VRK daugiausiai gavo informacijos apie politinės reklamos ir agitacijos pažeidimus. Vienur paštro dėžutėse rasta agitacinės medžiagos, kitur pravažiavo vieną iš kandidatų reklamavęs automobilis. Gauta nusiskundimų, kad rinkimai trijose apygardose nevyksta, nors jose buvo išrinkti Seimo nariai jau per pirmąjį rinkimų turą.

Į antrąjį turą daugiausiai kandidatų (54) pateko nuo partijos Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Dėl patekimo į Seimą kovoja ir 32 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų. Trečioje vietoje pagal skaitlingumą antrame ture yra Lietuvos socialdemokratų partija (12 kandidatų).

20.42 val. Dainavos apygardoje suskaičiavus 5 apylinkių (iš 44) balsus tvirtai pirmauja žemės ūkio ministras Andrius Palionis (67,05 proc.). Čia jis kovoja prieš socialdemokratę Jūratę Zailskienę (26,36 proc.).

20.45 val. Sūduvos šiaurinėje apygardoje suskaičiavus 7 apylinkių (iš 49) balsus, minimalia persvara kol kas pirmauja buvęs žemės ūkio ministras, LVŽS narys Giedrius Surplys (51 proc.). Čia jam iššūkį metusi TS-LKD atstovė Irena Haase turi kol kas surinkusi 45,12 proc. balsų. 

21.18 val. Suskaičiavus 34 apylinkių (iš 44) balsus, Dainavos apygardoje A. Palionis vis dar išlaiko persvarą. Tiesa ji sumažėjo iki 58 proc. Jūratės Zailskienės kraityje 36,82 proc. balsų. 

21.26 val. Pagal užimamas vietas šiuo metu LVŽS gali gerokai padidinti savo mandatų skaičių Seime. Antrame rinkimų ture 20 jų atstovų pirmauja savo apygardose. Antri kol kas išlieka TS-LKD, galintys pridėti sau 13 mandatų. Tačiau dar kai kur nesuskaičiuoti balsai didžiuosiuose miestuose, tad konservatorių mandatų skaičius turėtų dar padidėti.

21.43 val. Sparčiai plaukiant rinkimų rezultatams iš apylinkių, LVŽS mandatų skaičius jau mažėja iki 19, o TS-LKD juos beveik prisivijo – 18 mandatų.

21.48 val. Jeigu tendencijos išliks, panašu, Lietuvoje bus formuojama centro dešinės koalicija, nes konservatoriai yra arti pergalės ir antrame ture. Jų kandidatai pirmauja 23 apygardose. LVŽS kraitis mažėja iki 16. Net 7 mandatus gali laimėti Lietuvos socialdemokratai.

21.51 val. Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė teigia, kad su Darbo partija sėstų prie derybų stalo. "Bet mes kol kas jokių pokalbių su Darbo partija neturėjome", – sakė ji.

22.06 val. Jeigu konservatoriai pasiūlytų dalyvauti Darbo partijai koalicijoje, deryboms Darbo partija būtų pasirengusi, pasakė šios partijos idėjinis lyderis Viktor Uspaskich.

22.30 val. Lietuvos socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas teigia, kad antrasis rinkimų turas socdemams vyksta neblogai. "Po emocinio šoko atsigavome, o antrame ture parodėme, ką turime", – sakė G. Paluckas. Tikėtina, kad antrame ture socialdemokratams atiteks 7 mandatai.

23.01 val. Konservatoriai dar labiau padidina galimybes laimėti antrąjį rinkimų turą. Jame TS-LKD atstovai pirmauja jau 25 apygardose. Antri yra LVŽS su 16 mandatų. Septynis mandatus gali gauti socialdemokratai, o 6 – Liberalų sąjūdis. 

23.04 val. Konservatoriai surengė spaudos konferenciją. TS-LKD sąrašą vedusi Ingrida Šimonytė teigia, kad nepasiant galutinių rezultatų, kurių dar nėra, ji dėkoja rinkėjams už partiečių pergalę vienmandatinėse apygardose. TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis teigė, kad skaičiai jau leidžia pradėti derybas dėl koalicijos formavimo. “Kalbame apie 71 mandatą, kurį galima būtų turėti. Kalbėsime su abiem liberalų partijomis. Nereitinguodami ir neranguodami jų”, – teigė G. Landsbergis.

Paklaustas, ar bus kalbama su Darbo partija dėl koalicijos, G. Landsbergis atsakė, kad koalicinių derybų vesti su Darbo partija kol kas nėra reikalo, bet politinės jėgos bus kviečiamos prisijungti formuojant Vyriausybės programą, kad ir kitų rinkėjų balsas būtų įvertintas.

23.29 val. Spaudos konferencijoje LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis pripažino pralaimėjęs rinkimus. “Suprantama, kad mes nebeturime iniciatyvos teisės, – teigė R. Karbauskis. – Jeigu mums nereikės šito vežimo vežti (būti valdančiojoje daugumoje), gyventi bus lengviau”.

23.44 val. Ingrida Šimonytė tikisi šiek tiek kitokios politinės kultūros naujos kadencijos Seime, kai ir su opozicija bus tariamasi dėl įvairių sprendimų.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA