Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

„Laumetris“ padargams ūkininkai deda kokybės ženklą

Autorius: Danutė BAKAITYTĖ
„Laumetris“ padargams ūkininkai deda kokybės ženklą

Ketvirtą kartą Barzdų kaime, Šakių rajone, ūkininko Almanto Pališkio lauke lietuviškas žemės ūkio technikos gamintojas „Laumetris“ surengė žemės įdirbimo padargų demonstravimą. Kokybiška technika seniai domina Suvalkijos ūkininkus, tad lauko diena kasmet sulaukia vis didesnio dalyvių skaičiaus.

Ūkininkas Almantas Pališkis seniai pamėgo “Laumetris“ padargus.

Klimato kaita pastaraisiais metais gerokai apsunkino žemdirbių dalią, dėl to net ir stambių ūkių savininkams tenka ieškoti galimybių atpiginti produkcijos gamybos sąnaudas. Vienas stambiausių Šakių krašto ūkių valdantis A. Pališkis neslepia jau senokai priėmęs sprendimą nuo brangios vakarietiškos technikos persiorientuoti į tokius pat kokybiškus, tačiau pigesnius „Laumetris“ žemės dirbimo padargus.

Pradžią bendradarbiavimui padarė „Laumetrio“ įmonės vadybininkas Gintaras Dubinskas, pasiūlęs įsigyti purkštuvą „Dubex“. Jis sėkmingai dirba ūkininko laukuose – tuo galėjo įsitikinti ir susirinkę ūkininkai. Visiems buvo įdomu pamatyti, kaip taupiai išpurškiamas vanduo, kai sijos nuleistos prie pat augalo. Taip purškiant, nesusidaro turbulencija,  todėl skysčio lašeliai nekyla aukštyn ir neišnešiojami vėjo.

Inžinierius Gintaras Dubinskas dažnai sulaukia ūkininkų pasiūlymų tobulinti žemės dirbimo agregatus.

Pirmasis „Laumetris“ gaminys, išvažiavęs į Barzdų kaimo laukus, buvo dirvos lygintuvas LLK -9, vėliau įsigijo kultivatorių, kelias priekabas ir daug kitų agregatų. Ūkininkas ypač didžiuojasi specialiai jam pagamintu technologinių vėžių purentuvu – tokių Lietuvoje yra tik keli. Barzduose susirinkę A. Pališkio kaimynai ir tolimesnių  kaimyninių ūkių  savininkai galėjo pamatyti beveik visą jo turimą „Laumetris“ pagamintą  techniką.

Pirmasis į demonstracijai skirtą, rudenį suartą lauką, kuriame sunkoka dirva šiuo metu smarkiai perdžiūvusi ir kieta kaip plyta, išvažiavo  „Laumetris“ lygintuvas LLK-9. Nesudėtingos konstrukcijos,  nebrangus, tačiau didelį darbą padarantis agregatas yra skirtas ariminei technologijai. Jis ypač gerai pasitarnauja pavasarį, kai nevienodai džiūsta dirvos. Lygintuvas žemę išdirba 5 – 6 cm gylyje, todėl užsidaro dirvos kapiliarai ir daug geriau išsaugoma drėgmė.

Dviem eilėmis išdėstyti lygintuvo LLK -9 kaltai  įdirba visą dirvos paviršių, o jei jis dar komplektuojamas su akėčiomis, kaip daro ūkininkas A. Pališkis, dirva ypač gerai susmulkinama. Vietoj akėčių galima naudoti dvi eiles lyginimo spyruoklių – jos taip pat atliktų tą patį darbą. Kadangi lygintuvas turi priekines šliužes, jį galima kabinti ir prie senesnio traktoriaus. Skirtingai nei kiti lygintuvai „Laumetris“ gaminys neleidžia purenamos žemės per viršų, o stumia ją per apačią, dėl to neperneša derlingo sluoksnio į kitą vietą.

Lauko dienoje susirinkę ūkininkai spėliojo, kaip kietą kaip plytą žemę įveiks sunkių žemių įdirbimo agregatas KLS – vyrai neslėpė, kad toks laukas bet kuriam kultivatoriui taptų dideliu iššūkiu. „Laumetris“ pagamintas KLS-6 agregatas, kuris savo dideliu svoriu smulkina grumstus: jo priekyje yra įmontuoti lygintuvai, toliau diskinis volas, tada keturios eilės dantų su strėliniais noragėliais, o gale – „crosskill“ tipo tankinimo volu. Jis gali būti įvairių tipų pritaikant įvairių tipų dirvoms. Su užduotimi sunkusis kultivatorius susitvarkė be priekaištų, tačiau jautėsi, kad traktorius galėtų būti ir galingesnis.

A.Pališkis naudoja ir gilaus purenimo agregatą DPL-2,5 su tiesiogine dviguba diskų sėjimo sistema. Kai purentuvas dirba, jo noragėliai iš apačios prikelia drėgnesnę dirvą – dabar, kai sėjai labai trukdo sausros, tai leidžia daug lengviau pasėti rapsą ir jis greičiau sudygsta. Specialiai „Laumetris“ įmonei sukurti giluminio purentuvo kaltai su daugybe kietlydinio plokštelių neleidžia kaltui nudilti dirbant itin sausomis ir sunkiomis sąlygomis. (prikabinta kalto nuotrauka)

Nė vienas ūkis neapsieina be kultivatoriaus. Dėl didesnio efektyvumo A. Pališkis naudoja naudoja specialų traktoriaus priekinės pakabos 6 metrų darbinio pločio kultivatorių. Sėjant traktoriaus priekyje dirbantis priekinis pakabinamas kultivatorius padeda sutaupyti laiko, degalų, greičiau atlikti darbus. Šis kultivatorius turi 3 eiles darbinių noragėlių, spyruoklinio tipo volą ir gale esančią segmintinio lyginimo lentą.

Demonstruojamas galinis pakabinimo tipo kultivatorius buvo 8 metrų darbinio pločio KLL-8. Tokio tipo kultivatorius turi keturias eiles spyruoklinių dantų ir dvi eiles lyginimo spyruoklių: stambenes priekyje, o siauresnės gale, taip pat galinę eilę spyruoklinių akėtėlių. Kultivatorius  iš apačios kelia drėgnesnę dirvą, o grumstus trupina juos spausdamas prie žemės.

G. Dubinskas demonstravo, kaip dirba noraginis pakabinamas 3 m pločio SL-3 skutiklis su viengubu spyruokliniu volu gale. Didžiausias jo privalumas – lengvas reguliavimas, o būtent reguliavimas, pasak žemės ūkio technikos specialisto, ir lemia 90 proc. skutiklio darbo sėkmės. Pagrindinis išskirtinumas lyginant su tokio tipo konkurentų skutikliais – hidropneumatinė kiekvieno danties apsauga – tai suteikia stipriai geresnę apsaugą sutikus įvairias kliūtis. Taip pat tai stipriai palengvina darbą sausringu laikotarpiu, nes padidinus slėgį skutiklio dantys lengvai lenda į išdžiuvusią dirvą priešingai negu skutikliai su spyruoklinėmis apsaugomis. Darbinės dalys net su keturiomis kietlydinio plokštelėmis užtikrina ilgaamžiškumą ir didesnį atsiperkamumą.

Prikabinamas noraginis skutiklis yra ilgesnis, turi daugiau kojų ir dvigubą volą gale, lygiagretainis garantuoja, kad abu žiedai kils lygiagrečiai žemės paviršiaus ir vienodai ją spaus. Ant skutiklio, kuris gali dirbti ir kaip giluminis purentuvas uždėjus kitokio tipo darbines dalis,  A. Pališkis yra sumontavęs smulkių sėklų sėjamąją. Tai padargą padaro universaliu. Įmonė „Laumetris“ jau daugiau kaip penkioliką metų atstovauja Austrijos gamintojo „APV“ pneumatines sėjamąsias, kurių tikslumu ir patikimumu yra patenkintas dažnas Lietuvos ūkininkas. Komercijos direktorius J. Putna paminėjo, kad „APV“ sėjamąsias montuojamos ir ant kitų gamintojų technikos.

Daug klausimų susirinkusiems ūkininkams nekilo, nes pamatė, kaip paprasta su šia technika dirbti ir kaip greitai ji gali sunkią dirvą paversti minkštu patalu – dažniausiai užtenka vieno važiavimo. „Laumetris“ vadybininkas G. Dubickas teigė, kad toks ir buvo lauko dienos tikslas.

„Norime parodyti žmonėms, ką gaminame ir kaip nesudėtinga su šia technika dirbti. Ūkininkams vienareikšmiškai svarbus dalykas  kainos ir kokybės santykis. Mūsų gaminamų žemės ūkio padargų kainos ir kokybės santykis yra pats geriausiais -  tą visi pripažįsta. Labai smagu, kad mūsų ūkininkams įtinka  lietuviškas gamintojas“,- tvirtino R. Dubickas.

Pasak jo, anksčiau dauguma ūkininkų labiau vertino vakarietišką techniką, bet tie, kurie atkreipė dėmesį į „Laumetris“ gaminius, greitai pakeitė nuomonę.

Barzdų kaime, Šakių rajone per 1000 ha žemės dirbančio A. Pališkio valdose jau senokai dominuoja oranžinė spalva. Ūkininkas neslėpė esąs labai patenkintas bendradarbiavimu, ypač greita reakcija, kai atsiranda netikėtų gedimų, norima ką nors patobulinti ar pritaikyti kitoms funkcijoms. Tai rodo, kad „Laumetris“ servisas supranta, kaip svarbu ūkininkui nepertraukti darbymečio, o inžinieriams netrūksta kūrybiškumo. „Iš  tokių dalykų mes jaučiame pagarbą ūkininkui“,- neslėpė A. Pališkis, pažadėjęs ir ateinančiais metais pakviesti į „Laumetris“ lauko dieną – jo ūkyje jau penktąjam kartui.

Nors dabar žemdirbiams sunku galvoti apie naujus, tobulesnius žemės dirbimo agregatus, zanavykai neabejoja savo ateitimi – krizės ateina ir praeina, o krašte, kuris nuo seno visai Lietuvai augina duoną, žemės ūkis visada bus „ant bangos“.

Facebook komentarai

T Hegvita agro