Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Laikas sumokėti žemės mokestį. Kokio jis dydžio Lietuvoje ir pasaulyje?

Autorius: VDU Bioekonomikos plėtros fakultetas
Printer Friendly, PDF & Email

Parengė: VDU Bioekonomikos plėtros fakulteto dekanė, prof. dr. Astrida Miceikienė, VDU Bioekonomikos plėtros fakulteto doktorantė Erika Besusparienė.

Kiekvienų metų pabaigoje žemės savininkai turi prievolę sumokėti žemės mokestį. Žemės mokestį privačios žemės savininkai turi sumokėti iki lapkričio 15 dienos.

Šis mokestis – vienas iš Lietuvoje taikomų turto mokesčių. Mokesčio tarifai yra nuo 0,01 procento iki 4 procentų žemės mokestinės vertės. Konkrečius žemės mokesčio tarifus nustato kiekviena savivaldybė individualiai. Savivaldybių tarybos turi teisę savo biudžeto sąskaita sumažinti žemės mokestį arba visai nuo jo atleisti.

Mokestinė vertė yra žemės vidutinė rinkos vertė. Taip pat žemės mokestine verte žemės mokesčio įstatymo nustatyta tvarka gali būti laikoma žemės vertė, nustatyta atlikus individualų žemės vertinimą.

Žemės vertinimas atliekamas naudojant masinio žemės vertinimo būdu parengtus žemės verčių zonų žemėlapius ir žemės sklypo vidutinės rinkos vertės nustatymo modelius ne rečiau kaip kas 5 metai. Jeigu gyventojai tam tikrais atvejais (pardavimo, paveldėjimo ir pan.) nori nustatyti žemės vertę individualiai, jie gali samdyti turto vertintojus, kurie įvertina konkretaus sklypo rinkos vertę. 

Registrų centras 2108 m. perskaičiavo žemės sklypų mokestines vertes, kurios galios ateinančius penkerius metus.

Nuo 2018 m. nebetaikoma pereinamojo laikotarpio (2013 m. –2017 m.) nuostata, jog mokesčio suma už žemės ūkio paskirties žemę (išskyrus apleistas žemės ūkio naudmenas ir mėgėjų sodo bei sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemę) visais atvejais neviršija 0,29 Eur už vieną arą.

Nesumokėjus šio mokesčio iki lapkričio 15-osios už kiekvieną pradelstą dieną skaičiuojami 0,03 proc. delspinigiai. Gyventojas, turintis finansinių sunkumų ir negalintis sumokėti žemės mokesčio laiku, gali kreiptis į VMI ir susitarti dėl galimybės žemės mokestį mokėti dalimis jam patogiu grafiku ir priimtinu atsiskaitymo terminu. Prašymą gyventojai gali pateikti ir e. būdu.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, iš viso Lietuvoje yra daugiau nei 1 mln. žemės mokesčio mokėtojų. Dėl savivaldybių nustatytų lengvatų mokestį moka ne visi žemės savininkai. 2019 metais jį turi mokėti apie 709 tūkst. gyventojų ir įmonių. Skaičiuojama, kad į savivaldybių biudžetus 2019 m. bus sumokėta apie 41,3 mln. eurų žemės mokesčio: apie 34,8 mln. eurų sumokės gyventojai, apie 6,5 mln. eurų – įmonės ir kiti juridiniai asmenys.

Žemės mokestį taiko beveik visos pasaulio valstybės. Lentelėje pateikiame kai kurių šalių žemės mokesčio tarifus. Pasvarstykite patys, kaip atrodo Lietuva žemės apmokestinime pasauliniame kontekste ir nepamirškite šią savaitę sumokėti žemės mokesčio.

Žemės mokesčio tarifai užsienio šalyse:

Šalis

Žemės mokesčio dydis

Armėnija

Apmokestina tik žemė, kuri nenaudojama žemės ūkio tikslais nuo kadastrinės žemės vertės 0.5 – 1 proc.

Baltarusija

Žemės mokestis sudaro apie 21-55 Eur/ha Minske, o mažuose kaimuose 0,89-1,95 Eur/ha, o nepopuliariose žemėse mokestis yra 0-0,06 Eur/ha.

Estija

Žemės mokestis sudaro 0,5-2,0 proc. nuo mokestinės žemės vertės, žemės ūkio paskirties žemei tarifai taikomi 0,3-0,7 proc.

Šveicarija

Žemės mokestis skaičiuojamas nuo žemės vertės 0,05-0,3 proc.

Turkija

Žemės mokestis skaičiuojamas nuo tikrosios rinkos vertės 0,35 proc.

Australija

Žemės mokestis yra progresyvinis mokestis, kurio tarifas svyruoja nuo 0,1-5,0 proc. nuo žemės vertės.

Slovakija

Žemės mokestis sudarė apie 10 – 17 Eur/ha 1993-2001. Tai sudarė 0,75-1 proc. nuo oficialios žemės kainos.

Čekija

Žemės mokestis žemės ūkio paskirties žemei mokamas nuo kadastrinės vertės 0,25-0,75 proc. Mokestinė lengvata suteikiama pirmiesiems penkeriems metams.

Danija

Žemės mokestis mokamas nuo oficialios žemės vertės 1 proc., žemės ūkio produkcijai naudojama žemė apmokestinama 0,38-0,57 proc. per 2003-2005 m.

Vengrija

Žemės mokesčio maksimalus dydis yra 0,79 Eur/kv. m per metus arba 3 proc. nuo žemės rinkos vertės.

Nyderlandai

Žemės ūkyje naudojama žemė neapmokestinama

Prancūzija

Žemės ūkyje naudojama žemė neapmokestinama

Ispanija

Apmokestinimas sustabdytas dėl sausros ir klimatologinės katastrofos.

Jungtinė Karalystė

Žemės ūkio paskirties žemė neapmokestinama.

Lietuva

Žemės mokestis skaičiuojamas nuo žemės kainos 1,5 proc.

Slovakija

Žemės mokestis priklauso nuo žemės ūkio paskirties žemės ploto ir taikomo mokesčio tarifo, bei vietovės. Metinis žemės mokesčio tarifas Slovakijoje yra 0,25 proc., tačiau atsižvelgiant į vietines savivaldybės sąlygas mokestis gali būti padidintas ar sumažintas.

 

 

 

Facebook komentarai

bas

a