Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Laboratorijos tyrimai ūkininkams padeda sutaupyti

Autorius: Dainius MAKYS
Printer Friendly, PDF & Email

Nemaža dalis ūkininkų, ypač smulkesniųjų ir vidutinių, augindami įvairias žemės ūkio kultūras, tręšia jas dažnai nežinodami apie savųjų laukų dirvožemio sudėtį. Trąšos pasėliuose barstomos kaip ir kiekvienais metais, pasitelkiant nuojautą ar vyresniųjų kolegų patirtį. Taip vėjais paleidžiama labai daug pinigų.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT), stebėdama situaciją šalies žemės ūkyje ir matydama ūkininkų ne visada tinkamai naudojamas lėšas, ėmėsi spręsti problemą. Padedant Europos Sąjungai, buvo imtasi projekto „Inovacijų vartai“ įgyvendinimo, kurio dėka dalinai buvo finansuojamas modernios laboratorijos įkūrimas ir įrangos jai įsigijimas.

„Suprantama, jog norint įkurti modernią ir funkcionalią laboratoriją reikėjo ir savų investicijų. Projekto lėšomis buvo padengtas reikalingos laboratorijos įrenginių įsigijimas. Džiaugiamės, kad mūsų laboratorijos teikiamomis paslaugomis gali naudotis ne tik ūkininkai, daržininkai, sodininkai, bet ir vandens naudotojai bei tiekėjai, taip pat ir mokslo institucijos“, – sakė LŽŪKT Rinkodaros skyriaus vadovė Erika Mankutė.

Laboratorija įkurta Akademijoje (Kėdainių r.), centrinių LŽŪKT rūmų patalpose, todėl ją pasiekti gana parasta visiems šalies žemdirbiams bei kitiems interesantams. Be to, laboratorijos vedėja Lina Šmakovienė sakė, kad klientų patogumui ėminiai gali būti į laboratoriją pristatomi ir kurjerių pagalba.

 „Tarkim Skuodo rajone gyvenantis ūkininkas nori išsitirti savo laukų dirvožemį ar tvenkinių vandenis. Jam nereikia važiuoti 200 km, jis gali mūsų nurodytu būdu paimti mėginius, perduoti juos per kurjerių tarnybą ir nepraėjus nei savaitei savo kompiuteryje jau matyti tyrimų rezultatus“, – aiškino 23 metus panašių tyrimų patirties turinti L. Šmakovienė.

Pristatydama laboratorijos paslaugas jos vedėja sakė: „Dirvožemyje nustatom kalio, fosforo, azoto, mikrokomponentų, humuso kiekį, jo rūgštingumą, šiltnamių grunte esančių maisto medžiagų skaičių. Išsamiai tiriame paviršinį bei gruntinį vandenį, galime pateikti sodyboje esančio šulinio geriamo vandens analizę. Laboratorijoje nustatome organinių trąšų, t.y. mėšlo sudėtyje esančių medžiagų kiekį, o tai labai reikalinga gyvulininkyste besiverčiantiems ūkininkams, nes jie privalo žinoti, kiek tonų mėšlo gali paskleisti vienam ha dirbamos žemės. Taip pat tiriame šiltnamių laistymo vandenį“.

Paklausta apie tyrimų kainą L. Šmakovienė teigė, kad nors laboratorijoje sumontuota pati naujausia, moderniausia įranga, jų paslaugos Lietuvoje yra bene pigiausios.

„LŽŪKT laboratorija paslaugas teikia nuo pavasario ir mūsų klientų ratas nuolat plečiasi, o tai rodo, kad žmonės patenkinti čia suteikiamomis paslaugomis bei jų kainomis“, – kalbėjo vedėja.

„Agroetai“ pavyko sužinoti, kad maždaug 200 ha dirbantis ūkininkas, norėdamas išsitirti savo visų laukų dirvožemio tyrimus laboratorijoje, turėtų už paslaugas sumokėti apie 500 eurų. Kažin ar tai didelė suma, įvertinus tai, jog galbūt ūkininkas kasmet išberia tonas fosforo ar kalio ten, kur jo visai nereikėjo.

Facebook komentarai