Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Korupcijos šešėlyje atsidūrė biokurą pardavę ūkininkai, padaryta žala siekia per 420 000 eurų

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Jau kelintas mėnuo Specialiųjų tyrimų tarnyba narsto Šilalės šilumos tinklų ryšius su privačiais biokuro tiekėjais, tarp kurių daugiausia buvo ūkininkų. Šilumą Šilalei tiekiančios bendrovės darbuotojus vieną po kito apklausinėja Specialiųjų  tyrimų tarnybos agentai, įmonės vadovai nebespėja rinkti tyrimą atliekančių pareigūnų reikalaujamų dokumentų.  STT akiratyje Šilalės šilumos tinklai atsidūrė auditoriams nustačius, jog pirkdama biokurą iš privačių tiekėjų bendrovė 2016 – 2018 metais  patyrė per 420 tūkst.  eurų nuostolių.

Kaltų toli neieškojo

Specialiųjų  tyrimų tarybos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Ramunė Paukštienė patvirtino, jog UAB „Šilalės šilumos tinklai“ yra pradėtas tyrimas dėl galimos korupcijos. Įtarimų kol kas niekam nėra pareikšta.

 Pasak bendrovės vadovo Kęstučio Ačo, šiuo metu į apklausą  kviečiami darbuotojai, atsakingi už biokuro pirkimą, atsargų inventorizaciją, pagamintos šilumos apskaitą. Intensyviai tiriama, ar įmonei buvo padaryta žala perkant biokurą nesilaikant įstatymo, tai yra iš pavienių asmenų, o ne per „Baltpool“ biržą.

„Nuolat gauname prašymų pateikti  dokumentus, į apklausą vyko  buvęs įmonės vadovas, jo pavaduotojas,  kiti darbuotojai. Bendradarbiaujame su tyrimą atliekančia institucija ir tikimės, kad greitu laiku bus nustatyta, dėl kokių priežasčių susikaupė kone milijoniniai nuostoliai“, – sakė K. Ačas.

Direktoriaus duomenimis, mažiausiai vienam bendrovės darbuotojui jau yra suteiktas specialaus liudytojo statusas. Toks statusas suteikiamas asmeniui, kuris apklausiamas apie jo paties padarytą nusikaltimą, tačiau jį tiriančiai institucijai trūksta duomenų įtarimams pareikšti.

UAB „Šilalės šilumos tinklai“ direktorius  teigia, jog toks statusas suteiktas vienam iš įmonės administracijos darbuotojų.

Aiškinosi nuostolių priežastis

Įmonės veiklos auditą atlikę specialistai suskaičiavo, jog 2016 – 2018 metais  bendrovė įsigijo biokuro už daugiau kaip 1,3 mln. eurų. Didelė dalis biokuro buvo perkama ne per biržą. Jo kokybė nebuvo tiriama, kilo abejonių, ar pagaminta šiluma teisingai apskaitoma. Katilinėje rasta neplombuotų šilumos apskaitos prietaisų ir daviklių.

Auditorių duomenimis, tokiam šilumos kiekiui, koks buvo 2016 – 2018 metais buvo pagamintas ir apskaitytas Šilalės šilumos tinklų katilinėje, biržoje biokuras būtų kainavęs 420,7 tūkst. eurų pigiau.

Gavęs išvadas, laikinasis Šilalės savivaldybės administracijos direktorius Martynas Remeikis kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą, kad įmonėje nesilaikyta Viešųjų pirkimų ir kas kaltas dėl išaugusių nuostolių.

Buvęs UAB „Šilalės šilumos tinklai“ direktorius ne kartą aiškino, jog perka biokurą iš ūkininkų vien dėl to, kad skolose skendinti įmonė nebeturi apyvartinių  lėšų atsiskaityti per biržą – su ūkininkais, gaminančiais biokurą savo miškuose ar valančiais melioracijos grioviuose išaugusius krūmus, sudaromi atsiskaitymo grafikai.

2016-uosius „Šilalės šilumos tinklai“ pradėjo turėdami per 800 tūkst. eurų skolų, pusę jų sudarė skolos tiekėjams. Tuo metu vien už biokurą savivaldybei pavaldi bendrovė buvo skolinga 217 tūkst. eurų. 

Gegužę prisiekęs savivaldybės tarybos narys Arvydas Petkus viename iš tarybos posėdžių viešai prisipažino, kad ir pats įmonei parduodavo biokurą – dargi nuogąstavo, kad jis nebus perkamas.

Įmonėje atliekant auditą paaiškėjo, jog iš privačių asmenų perkamas biokuras nebuvo sveriamas, nesilaikyta reikalavimų už jį mokėti pagal energetinę vertę. Todėl galėjo būti permokėta  net 420,7 tūkst. Eurų. 

 Biokuro kaina turi didžiausią įtaką pagamintos šilumos energijos galutinei kainai, taigi turėtų būti skaičiuojama ne tik įmonei, bet ir gyventojams padaryta žala.

Facebook komentarai