Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kokie reikalavimai taikomi internetinei prekybai augalais

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Augalų sveikatos reikšmė dabartinėmis besikeičiančio klimato sąlygomis yra labai svarbi ne tik žemės ūkio sektoriui, bet ir visoms gyvenimo sritims. Pandemijos metu išaugusi prekyba augalais internete kelia didesnę riziką įsigyti nesaugių ar nekokybiškų produktų, taip atsiranda grėsmė natūralios aplinkos apsaugai. Todėl labai svarbu stiprinti visapusišką augalų judėjimo iš vienos pasaulio šalies į kitą kontrolę interneto erdvėje. Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnybos) dar kartą primena, kokie augalų sveikatos reikalavimai taikomi šioje srityje.

Privalomi fitosanitariniai sertifikatai

Nuo 2019 m. gruodžio 14 d. į Lietuvą ir Europos Sąjungą iš ne Europos Sąjungos valstybių narių (trečiųjų šalių) yra draudžiama įvežti augalus (sėklas, šviežius vaisius ar daržoves, skintas gėles, sodinukus ir kt.) be fitosanitarinių sertifikatų. Išimtis taikoma tik 5 rūšių vaisiams: ananasams, kokosams, durijams, bananams ir datulėms. Internetu užsakytoms prekėms (pašto siuntoms) jokių išimčių nėra, todėl tokios siuntos privalo keliauti kartu su fitosanitariniu sertifikatu, kuris užtikrina siunčiamų augalų sveikatingumą ir siuntų atsekamumą. Tam, kad augalų, augalinių produktų ir kitų objektų siunta turėtų reikiamus dokumentus (t. y. fitosanitarinį sertifikatą), informuokite produkcijos pardavėją – priminkite, kad siuntą privalo lydėti fitosanitarinis sertifikatas.

Fitosanitariniai reikalavimai netaikomi džiovintiems, šaldytiems, konservuotiems ar kitaip apdorotiems augalams ir augaliniams produktams.

Išsamesnės informacijos apie pašto siuntomis siunčiamos augalinės produkcijos iš trečiųjų šalių reikalavimus galite surasti www.vatzum.lt

EK reglamente nustatytas laikinasis didelės rizikos augalų, augalinių produktų arba kitų objektų sąrašas, kuriuos draudžiama įvežti į Lietuvos Respubliką ir Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių. Su juo susipažinti galite čia.

Primename, kad ūkio subjektai, užsiimantys augalinės produkcijos prekyba pagal nuotolinės prekybos sutartis, privalo būti registruoti Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre. Įstatymų ir teisės aktų numatyta tvarka juos taip pat gali tikrinti atitinkamos institucijos.

Be augalo paso – nė žingsnio

Primename, kad 2019 m. gruodžio 14 d. visi įsigyjami augalai, skirti sodinti, iš Lietuvos ar iš kitos ES šalies privalo būti tiekiami rinkai su augalo pasais. Augalo pasas – tai oficialus dokumentas naudojamas visose ES šalyse narėse, kuris garantuoja augalinės produkcijos sveikatingumą ir atsekamumą.

Atkreipiame dėmesį, jog didžioji Lietuvos teritorijos dalis turi saugomos zonos statusą dėl vaismedžių bakterinės degligės (saugomos zonos karantininis kenkėjas Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al.), todėl planuojant įvežti į Lietuvą XIV priedo 3 punkte paminėtus augalus (Amelanchier Med. (medlieva), Chaenomeles Lindl. (svarainis), Cotoneaster Ehrh. (kaulenis), Crataegus L. (gudobelė), Cydonia Mill. (cidonija), Eriobotrya Lindl. (lokva), Malus Mill. (obelis), Mespilus L. (šliandra), Photinia davidiana (Dcne.) Cardot (fotinija), Pyracantha Roem. (dyglainė), Pyrus L. (kriaušė), Sorbus L. (šermukšnis)), išskyrus jų vaisius ir sėklas, reikia žinoti, jog augalų pasuose turi būti specialusis žymėjimas (PZ ERWIAM).

Apie tai, kas yra augalo pasas, kam jis reikalingas, taip pat, kokia informacija turi būti nurodyta lietuviškame augalo pase, kuris reikalingas tiekiant augalinę produkciją į saugomą zoną dėl bakterinės degligės, rasite čia. Įsigyjant augalus internetu, būtina prašyti, kad augalų tiekėjas pateiktų būtent tokios formos augalo pasus šiems augalams. Akcentuojame, kad ne visos ES šalys turi saugomą zoną dėl bakterinės degligės, todėl augalo pasas su PZ ERWIAM užtikrina, jog augalai atitinka šiai saugomai zonai keliamus reikalavimus.

Reglamento reikalavimai dėl augalo pasų galioja visoje ES ir tiems ūkio subjektams (profesionaliems veiklos vykdytojams), kurie užsiima nuotoline augalinės produkcijos prekyba.

Pabrėžiame, kad Europos Sąjungos teritorijoje teisės aktai nenumato jokių išimčių prekiaujantiems ir perkantiems internetu. Net ir galutiniams vartotojams, įskaitant ir sodininkus mėgėjus, kurie įsigyja prekes (sodinukus, gėles ar kitus augalus, skirtus sodinti, įskaitant ir vazoninius kambarinius augalus) nuotoliniu būdu asmeniniam naudojimui, tiekiama augalinė produkcija privalo turėti augalo pasą. Jis turi būti pritvirtintas prie  augalinės produkcijos prekybos vieneto (pvz., tiesiogiai ant augalo, ant vazono ar kt.), o kai ta produkcija yra vežama pakuotėje, ryšulyje arba konteineryje, augalo pasas tvirtinamas prie pakuotės, ryšulio ar konteinerio.

Ūkio subjektai, prekiaujantys augalais, augaliniais produktais ir kitais objektais internete, įrašus apie augalinės produkcijos įsigijimą ir pardavimą privalo saugoti bent trejus metus. Kitaip tariant, visų (taip pat ir perpardavėjų) įsigyjama augalinė produkcija iš Lietuvos ar iš kitos ES šalies privalo būti tiekiama rinkai su augalo pasais.

Dėl kylančių konkrečių klausimų prašome kreiptis į Augalininkystės tarnybos regioninius padalinius pagal ūkio subjekto (profesionalaus veiklos vykdytojo) veiklos vykdymo adresą (jų kontaktai yra čia) arba parašyti žinutę elektroniniu paštu info@vatzum.lt.

Facebook komentarai