Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kokie buvo rugsėjo 1 dienos orų rekordai?

Autorius: Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šį trečiadienį – rugsėjo 1 d., ne tik kalendorinė rudens pradžia, bet ir Mokslo ir žinių diena – naujų mokslo metų pradžia. Ar skubant į mokyklą, universitetą ar kitą mokymo įstaigą pamenate, kokie skirtingi orai yra buvę šią dieną?

Šį kartą apžvelgsime rugsėjo 1–ios orų rekordus registruotus Lietuvos meteorologijos stotyse per paskutinius 70 metų.

Rugsėjo 1–oji kalendorinio rudens pradžia, todėl vienais metais ši diena gali būti vasariškai karšta, o kitais - vėsoka ar net šalta. Tiesa, vykstant klimato kaitai, rugsėjo 1 d. vis dažniau (žinoma, ne kiekvienais metais) būna šilta dėl užsitęsusios vasaros.

Nuo 1961 m. iki dabar aukščiausia oro temperatūra rugsėjo 1 d. registruota 2015 m. Druskininkuose, kuomet dieną oras buvo įkaitęs net iki 35,1 °C! Šią dieną buvo labai karšta pietinėje, pietrytinėje Lietuvoje, kur maksimali oro temperatūra viršijo 33°C. Tuo tarpu šiaurinėje, šiaurės rytinėje Lietuvoje buvo vėsiau. Karšta buvo ir 1992 m. rugsėjo pirmoji, kuomet maksimali oro temperatūra viršijo 30 °C didesnėje Lietuvos dalyje.

Žemiausia pirmos kalendorinio rudens dienos oro temperatūra registruota 2008 m. Šilutėje, kuomet ankstų rytą oro temperatūra buvo nukritusi iki 0,6 °C. Tų metų rytas buvo vėsus visoje Lietuvoje. Vėsios rugsėjo 1 d. buvo ir 1962, 1986, 1998 metais.

Daugiausiai kritulių šią dieną iškrito 1997 m. Vilniuje – 39 mm. Tačiau, tais pačiais metais gausiai lijo tik pietryčių Lietuvoje, likusioje šalies dalyje kritulių nebuvo arba jų buvo nedaug. Lietingiausia naujųjų mokslo metų diena galime laikyti 1973 m. rugsėjo 1–ąją.

Per 70 metų buvo 6 metai, kai krituliai registruoti visose 18 MS ir net 13 metų, kuomet krituliai nebuvo registruoti nė vienoje meteorologijos stotyje, tad ši diena dažniau būna sausesnė nei su krituliais.

Didžiausias vėjo greitis registruotas 2006 m. rugsėjo 1 d. Lazdijuose, kuomet gūsio metu buvo pasiektas 18 m/s vėjo greitis.

Parengė: LHMT KTS vedėjas dr. Donatas VALIUKAS ir KTBS vyriausiasis specialistas Gytis VALAIKA

Facebook komentarai