Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kokį generatorių rinktis: dyzelinį ar benzininį?

Autorius: Piotr ŠIČIOV
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Kaip pasirinkti elektros generatorių, elektros generatorius namui, benzininis elektros generatorius, dyzelinis generatorius, palyginimas

Kartais būna taip, kad ūkyje ar sode generatoriaus pagamintos elektros energijos savikaina yra mažesnė už elektrą vietiniame tinkle. Todėl kai kurie ūkininkai ir sodininkai, sąmoningai ir apgalvotai atsisako elektros tiekimo paslaugų ir pageidauja naudotis pačių pagaminta elektra.

Kiti norintys turėti “energetinę autonomiją” ūkyje susiduria su klausimu: kokį generatorių rinktis? Pasirinkimas iš dviejų variantų – benzininio generatoriaus ir dyzelinio. Koks iš jų naudingesnis ir kuriais atvejais?

Ūkininkas iš pradžių turi apsispręsti: kuriam tikslui jam reikia generatoriaus.

Benzininis generatorius

Jeigu agregatas bus naudojamas kaip avarinio maitinimo šaltinis, įjungiamas tik būtinais atvejais (statybų darbams, trumpalaikiam apšvietimui ir buities reikalams), bet ne nuolat – išmintingiausia būtų rinktis benzininį elektros generatorių.

a

Benzininiai generatoriai yra keliskart pigesni ir lengvesni, palyginti su dyzeliniais. Juos lengva gabenti į ūkį ir sodą automobilio bagažinėje, kilnoti po sklypo teritoriją, norint pajungti elektrinę ūkio techniką, įrankius.

Kaina priklauso nuo galios, benzino sąnaudų, variklio cilindro tūrio, variklio taktų, kilmės šalies.

Benzininio generatoriaus trūkumas tame, kad jis turi ribotą galią ir greičiau “išsikvepia”. Jis pareikalauja būti laikinai išjungiamas ir aušinamas po tam tikro eksploatavimo valandų kieko.

Dyzelinis generatorius

Jeigu vasarnamiui reikalingas vienintelis ir autonominis energijos šaltinis, gaminantis elektrą kasdien – tuomet geriausias tokioms sąlygoms yra dyzelinis generatorius.

a

Kuras dyzeliniam generatoriui kainuoja pigiau. Dyzeliniai generatoriai yra galingesni ir patikimesni už benzininius.

Dyzeliniai generatoriai skirstomi į du tipus pagal variklio apsukų kiekį:

• 1500 apsukų per minutę,

• 3000 apsukų per minutę.

1500 aps./min reikalingas nepertraukiamam kasdieniam darbui (mėnesių mėnesius), nes jis ilgai neperkaista mažo apsukų kiekio dėka. O 3000 aps./min generatoriui reikia kartais leisti pailsėti ir atvėsti, kad neperkaistų.

Pvz., 1500 aps./min dyzelinis generatorius Valtra VG60 yra modelis, kuris tiktų vidutiniams ir mažiems žemės ūkiams. Jo galia – 48 kW. Sunaudoja 14 litrų dyzelino per valandą, turi 3 cilindrų variklį. Veikia sinchroniškai su elektros tinklu ir automatiškai įsijungia, įvykus gedimui tinkle.

a

Kainuoja dyzeliniai generatoriai gerokai brangiau už benzininius. Kai kurie ir daug sveria (iki 1-1,5 tonos – tai dar iš lengviausių).

Generatoriaus pasirinkimas pagal galią

Reikiamą galią, kurios tikimasi iš generatoriaus, skaičiuojama, atsižvelgiant į ūkyje turimus elektros prietaisus:

• visų elektros prietaisų, kurie gali būti įjungti į tinklą vienu metu, suvartojamą energijos kiekį sudeda, o gautą skaičių padaugina 20-30 procentais atsargai (praktika rodo, kad apšvietimo lemputėms, televizoriui, šaldytuvui pakanka 2 kW generatoriaus.)

Tačiau, norint „apsidrausti“, specialistai rekomenduoja preliminarų bendrą visų prietaisų suvartojamos energijos skaičių padidinti 3 kartus. Nes kai kurie elektros prietaisai, įjungimo momentu trumpam suvartoja žymiai didesnį kiekį energijos, nei nominuota.

Sinchroninis ar asinchroninis?

Sinchroniniai generatoriai gamina kokybiškesnę elektrą, tekančią tolygia “nešokinėjančią” srove. Tokia elektra labai tinka brangiai ir jautriai elektrotechnikai, elektronikai, labai reaguojančiai į įtampos šuolius (televizoriams, kompiuteriams).

Asinchroniniai generatoriai dėl savo paprastesnės konstrukcijos negamina “tolygios” kokybiškos elektros. Jie daugiau skirti neišlepintai statybų, ūkio ir darbo technikai maitinti. Asinchroniniai tarnauja ilgiau, tuo pranokdami sinchroninius. 

Generatorių palyginimas

Aušinimo tipas:

• Dyzelinis generatorius, turintis 1500 aps./min variklį su skystu aušinimu, yra 5-6 kartus galingesnis už benzininį.

• Dyzelinis, turintis 3000 aps./min variklį ir aušinamas oru – tik 3-4 kartus galingesnis už benzininį.

Veikimas šaltyje:

• Benzininiai generatoriai puikiai veikia žiemos metu. Jie be problemų užsiveda, lauke esant –20-22º C.

• Dyzeliniai gali pradėti dirbti tik jeigu lauke iki –5º C.

Triukšmingumas:

• Dyzeliniai skleidžia didesnį triukšmą: 80-105 decibelų.

• Tuo tarpu benzininiai: 50-70 decibelų.

Minimali leidžiama apkrova generatoriui:

• Benzininiai – bet kuri, esant nuolatiniam darbui,

• Dyzeliniai – tik ne mažiau negu 40 % nuo nominuotos generatoriaus galios.

Facebook komentarai