Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl chaosas Aplinkos apsaugos departamente toleruojamas paties ministro?

Autorius: BNS
 Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Printer Friendly, PDF & Email

Paskutiniuoju laikotarpiu Aplinkos ministras Simonas Gentvilas garsėja įvairiausiomis naujų mokesčių schemomis, automobilių taršos mokesčių įvedimu, ir nepatikusios Aplinkos apsaugos departamento vadovės atleidimu. Tačiau egzistuoja ne ką mažiau rimtesnės problemos Aplinkos apsaugos departamento viduje. Ministras žino apie esamą chaosą departamente, bet nekreipia į tai dėmesio.

Lietuvos profesinei sąjungai ,,Sandrauga“, ginančiai ir atstovaujančiai departamento darbuotojų interesus, pavyko suprasti, kokie sistemingi veiksmai yra vykdomi institucijos viduje. Tai reguliariai organizuojami teismai, darbo ginčai, nukreipti prieš kolegas ir kitus darbuotojus, kurie nėra naudingi asmeninių interesų atžvilgiu. Kitų veiksmų departamento administracija daryti nesugeba arba tiesiog nemoka.

Atviro mobingo apraiškos Aplinkos apsaugos departamente pasiekė tokį lygį, kad dirbantysis be jokio pagrindo, be teisinio įforminimo, pagal mistinį ir paslaptingą nutylėjimą,  yra apribojamas prisijungimas prie duomenų bazės ar duomenų pateikimo sistemos. Tokiu atveju, darbuotojas negali atlikti savo tiesioginių pareigų. Valstybės tarnautojui belieka tik kreiptis į administracinį, ,,amžinai“ besitęsiantį, teisminį ginčą arba tiesiog palikti valstybės tarnybą, ar kreiptis į jo interesus ginančią profesinę sąjungą.

Gilinantis į darbo ginčų medžiagą dėl neteisėto atleidimo iš darbo Aplinkos apsaugos departamente, į akis krinta savivalės reiškiniai. Darbuotojai, neturintys tam įgaliojimų, pradeda vadovauti ir duoti nurodymus kitiems darbuotojams, prisidengiant priklausymu ministro „klanui“. Pažymėtina, kad ši praktika paplitusi ne tik Aplinkos ministerijoje, bet ir kitose srityse.

Lietuvos profesinė sąjunga ,,Sandrauga“ jau ne pirmą kartą planavo susitikimą ir reikalų aptarimą su (laikinai) ministro paskirtu Aplinkos apsaugos departamento direktoriumi Raimondu Sakalausku. Paskiriant dabartinį direktorių, visai Lietuvai buvo garsiai pareikšta, kad po buvusios direktorės atleidimo, naujai paskirtas asmuo įves tvarką ir ,,Viskas eis kaip sviestu patepta“. Tačiau vargu ar sukeliant įtampą darbuotojams, skleidžiant atvirą nepasitikėjimą, demonstratyviai taikant mobingo priemones atskiriems asmenims ir skubiai atleidinėjant nepatinkančius asmenis, galima pasiekti teigiamų rezultatų ir normalių darbo sąlygų.

Kyla klausimas ar tik teismais, darbo ginčais, protesto akcijomis ir kitomis kraštutinėmis priemonėmis galima atkreipti šios ministerijos vadovo dėmesį? Jeigu ministro patikėtiniai, Aplinkos apsaugos departamento laikini vadovai, sistemingai nesilaiko teisingumo ir protingumo principų, tai kokia atsakomybės forma taikoma ministrui? Tėviškas pabarimas, švelni kritika ar įprastas pasiteisinimas, kad vyksta ,,natūralus‘‘ procesas?

LPS ,,Sandrauga“ specialistų nuomone, ateityje deleguojant asmenis į aukštus postus būtinas ne tik vienos ar kitos mokyklos diplomas, bet ir visapusiškas, skaidrus asmens, jo savybių vertinimas,  LR Respublikos Konstitucijos, įstatymų supratimas ir taikymas, atsakomybės už netoleruotiną elgesį suvokimas.

Egzistuojanti Vyriausioji tarnybinės etikos komisija turi savo tikslus, o partijų, delegavusių ministrus, kontrolės mechanizmai yra silpni. Seime mobingo prevencijos pataisos sunkiai skinasi kelią, o kad darbo ginčų komisijoje ar teisme būtų išnagrinėjamas mobingo atvejis pagal šiuo metu galiojančią praktiką reikia ,,atvežti sunkvežimį‘‘ įrodymų. Tokiu būdu, už savo teises kovojantis žmogus, yra priverčiamas pasiduoti ir ateityje nebedirbti patinkamo darbo, ieškotis kitų alternatyvų.

Lietuvos profesinė sąjunga ,,Sandrauga“ ir kitos profesinės sąjungos žino kitą žmogaus gynimo kelią, kuris labai veiksmingai taikomas Europos Sąjungos šalyse. Kyla kitas klausimas ar tikrai visa Vyriausybė, institucijos turi patirti kraštutinių priemonių poveikį dėl vieno ar kito, per klaidą į valdžią papuolusio, asmens? O tuo tarpu, Aplinkos apsaugos departamente tvyro įtampa dėl tokio chaoso reiškinių ir patiriamų mobingo apraiškų. Jeigu ir toliau nebus imamasi abipusės iniciatyvos, departamento vidaus ateitis gali tapti dar prastesnė, nei yra iki šiol.

Facebook komentarai

bas

a