Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ko dar gali pasimokyti Lietuvos vyriausybė – keisčiausi pasaulyje mokesčiai

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė.
Astrida Miceikienė.
Printer Friendly, PDF & Email

Niekas pasaulyje kol kas nesugalvojo kito nei mokesčiai, būdo valstybės išlaidoms finansuoti. Kartais vienos ar kitos šalies valdžia sugalvoja itin įdomius, netgi neįtikėtinus mokesčius. Pristatau keletą tokių mokesčių.

Mokesčiai nuo šešėlio. Šis mokestis buvo įvestas Venecijoje ne taip seniai – 1993 m. Pagal šio mokesčio taisykles, visos maitinimo ir kitos įstaigos, kur palapinių ir skėčių šešėliai patenka į miesto žemę, privalo mokėti už tai mokestį.

Tualetų mokestis. Šį mokestį įvedė Romos imperatorius Vespasianas, gyvenęs 70-aisiais pačioje mūsų eros pradžioje. Jo frazė “Pinigai nesmirda!” pasirodė tuo metu ir apibūdino šiuo mokesčiu uždirbtas valstybės pajamas.

Skrybėlių mokestis. Mokestis Anglijoje buvo įvestas 1784–1811 m. Tuo metu kiekvienas vyras, nepaisant jo socialinės padėties ir turtų, nešiojo ant galvos skrybėles. Su šiuo mokesčiu buvo apmokestinti visi skrybėles nešiojantys vyrai.

Mokestis už langus. XVII amžiuje stiklo gamyba buvo gana brangus verslas. 1696 metais karaliaus Williamo III  nurodymu buvo įvestas mokestis už langus su stiklu. Tai iš esmės buvo turto mokestis.

Laikrodžių mokestis. Dar vienas įdomus mokestis buvo įvestas Didžiojoje Britanijoje 1797 m. Šį kartą šalies biudžetą užpildė laikrodžių savininkai. Mokestis galiojo tik vienerius metus, tačiau jo metu kiekvienas laikrodžio savininkas sumokėjo šaliai po 5 šilingus.

Gipso mokestis. Alpėse labai daug turistų, atvykstančių slidinėti. Kasmet 150 tūkstančių slidinėjančių turistų patiria įvairių sužalojimų, o jų gydymo kaina viršija milijardą eurų. Todėl Austrijoje buvo nuspręsta padėti savo sveikatos priežiūros klinikoms – įvestas gipso mokestis. Dabar kaskart slidininkai moka mokestį už gipsą, kai patiria traumą ir jai gydyti naudojamas gipsas. Mokestis pervedamas vietinėms gydymo įstaigoms.

Nesveiko maisto mokestis. Jei norėtumėte užkandžių Vengrijoje, geriau pirkti obuolį, o ne traškučių pakelį. Priešingu atveju turėsite sumokėti šalies nesveiko maisto mokestį, kuris oficialiai vadinamas visuomenės sveikatos produktų mokesčiu. Mokesčiai taikomi už supakuotus užkandžius, kuriuose yra daug druskos ir cukraus, taip pat gazuotus gėrimus ir energetinius gėrimus, jis yra apie 20 centų prie šių prekių kainos. Šis mokestis buvo įvestas siekiant sumažinti „visuomenės sveikatos požiūriu nenaudingų maisto produktų vartojimą ir skatinti sveiką mitybą“, skelbia Vengrijos nacionalinio maisto ir mitybos mokslo instituto ir Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimas. Pasirodo, kad tai labai veikia, nes tyrimas parodė, kad 59–73 proc. vartotojų sumažino apmokestinamų prekių vartojimą.Panašus mokestis taikomas ir Meksikoje. O Indijos Keralos valstija taiko „riebalų mokestį“ picoms, mėsainiams, sumuštiniams. Tarifas – 14,5 proc. prekės kainos. Indija taip pat taiko pramogų mokestį už už sporto renginius, filmus, teatro šou, muziejus ir pramogų parkus.

Bangladeše papildomas 15 proc. PVM mokestis taikomas privačioms mokykloms, kuriose mokymas vykdomas anglų kalba. Bangladešo aukštasis teismas šį mokestį paskelbė diskriminaciniu ir neteisėtu. Tačiau vyriausybė toliau taiko ir renka mokestį.

Pirmoji pasaulyje šalis Pietų Korėja įvedė robotų mokestį. Norėdama kompensuoti prarastą pajamų mokestį kai darbuotojus keičia robotai, Pietų Korėjos vyriausybė sumažino mokesčių lengvatas įmonėms, kurios investavo į robotizaciją, iki dviejų procentinių punktų.

Ir dar keletas įdomų faktų apie mokesčius.

Didžiausi mokesčių tarifai yra Norvegijoje. Nuo 1974 m. pajamų mokesčių tarifai siekė iki  80 proc. pajamų, o maždaug 2 000 piliečių mokėjo daugiau nei 100 proc. savo pajamų.

Praėjusio amžiaus 20-aisiais garsusis gangsteris Al Capone buvo įkalintas. Jis buvo nuteistas už mokesčių vengimą. Tuo pačiu metu Vyriausybė neįrodė nė vieno jo gaujos dalyvio, nužudžiusio daugiau nei 900 žmonių, kaltės.

Gydytojai iš Italijos jau seniai pastebėjo, kad didžiausias širdies priepuolių skaičius metai iš metų įvyksta tuo pačiu metu – birželio viduryje. Tai paskutinis mokesčių deklaracijos pateikimo laikas bei mokesčių sumokėjimo ar grąžinimo laikas.

Facebook komentarai