Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kelmės r. ūkininkė: grikių auginimas pasiteisino

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Laugalyje (Kelmės raj.) ūkininkaujanti Roma Petkuvienė sėkmingai ne vienerius metus augina grikius. Autorės nuotr.
Laugalyje (Kelmės raj.) ūkininkaujanti Roma Petkuvienė sėkmingai ne vienerius metus augina grikius. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Ne vienerius metus Kelmės rajone, Laugalyje ūkininkaujančią Romą Petkuvienę šiemet ypač pradžiugino grikių derlius. Iš hektaro byrėjo po dvi su puse tonas, derlių kūlė nuo septynių hektarų grikių.

Ūkininkei grikius auginti patinka ir todėl, kad ši kultūra nereikalauja ypatingos priežiūros. Svarbu nepaskubinti sėjos, kad tik išdygusių grikių šalna nepakąstų.

„Skaniausias – grikių medus“

Nors įprasta, kad grikiai – Dzūkijos laukų augalas, maždaug prieš 15 metų juos auginti ėmėsi Kelmės rajono ūkininkė Roma Petkuvienė. Kas metai sėja nuo penkių iki dešimties hektarų grikių.

„Pasidomėjau ir išsiaiškinau, jog grikius auginti gana paprasta. Nereikalauja jie nei derlingų žemių, nei kokių nors chemikalų, nei trąšų. Jei kokį maišiuką amonio salietros hektarui anksčiau išsėdavau, būdavo per akis. Dabar visai nebetręšiu. Vienintelis rūpestis – šalnos. Todėl svarbu sėjos neskubinti. Aš paprastai grikius sėju tik gegužės pabaigoje, kartais –  birželio mėnesiui sėją atidedu. Labai patogu. Kitos kultūros jau būna ne tik pasėtos, bet ir sudygusios“, – grikių auginimo ir priežiūros ypatumus vardijo R. Petkuvienė.

Tiesa, per netrumpą grikių auginimo patirtį, yra pasitaikę ir labai vėlyvų, dar vadinamų „birželinėmis“, šalnų. Tokiais metais grikių augintoja patyrė nemenkų nuostolių. Bet šalnos birželio mėnesį retai pasitaiko. Dažniausiai grikių derliumi ūkininkė negali skųstis. Iš hektaro byra po dvi tonas, derlingesniais metais – po dvi su puse tonos grikių. 

Grikiai už kitas grūdines kultūras gerokai vėliau subręsta. Priklausomai nuo gamtinių sąlygų, grikiai kuliami rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje, kartais, kaip šiemet – ir anksčiau.

Ūkininkė sakė, jog jai labai gražu, kuomet grikiai žydi. Žiedų būna gausu, juos mielai lanko bitės. „Skaniausias – grikių medus. Neatsivalgau. Turime keletą bičių šeimų. Kadangi grikiai auginami netoli namų, bitės iš jų ir prineša sodrios spalvos, kvapnaus medaus“, – pasakojo ūkininkė. 

Grikių poreikis, pasak R. Petkuvienės, tikrai yra. Tik grikių augintojų, bent jau Žemaitijoje, mažoka. Ūkininkė iš Kelmės rajono grikius daugiausia parduoda grikių pagalves gaminančiai firmai.

„Kainos už parduodamus grikius, kiek tik pamenu, labai svyruodavo. Būdavo metų, kuomet už toną mokėdavo vos 800 litų. O būdavo, kad ir 1800 litų. Šiemet supirkimo kainomis negaliu skųstis“, – sakė Roma Petkuvienė.  

Viskas, ko reikia

Laugališkė ūkininkė augina ne tik grikius. Iš viso yra deklaravusi daugiau kaip 120 hektarų nuosavos ir nuomojamos žemės.  Didžiausius plotus užima grūdinės kultūros: kviečiai, avižos, kviečiukai, rugiai.

Roma Petkuvienė tvirtino, jog stengiasi, kol sveikata leidžia, savo ūkyje užsiauginti visko, ko reikia. Todėl darbšti moteris su vyru Pranu dar turi keturias karves, septynis prieauglius, penkias kiaules.

„Reikalavimai laikantiems kiaules – nemaži. Pas mus, į ūkį, užsuka tikrintojai, bet priekaištų neturi. Susitvarkome, kaip ir priklauso“, – šypsojosi moteris. Petkai džiaugėsi, jog meilę žemei pavyko įskiepyti ir sūnui, kuris sėkmingai ūkininkauja. Žemės ūkio technika bendrai naudojasi tėvai su sūnumi.

Darbštūs laugališkiai ne tik sėkmingai ilgus metus ūkininkauja, bet pavyzdingai prižiūri, puoselėja sodybą šalia Dubysos. Pagal šeimininkų sumanymą trinkelėmis iškloti takai, sumūrytas židinys, sumeistrauta pavėsinė, daug gėlių ir žalumos.  

„Grikiai Kelmės rajone tikrai nėra populiariausia kultūra“

Laugališkė Roma Petkuvienė – viena iš nedaugelio Kelmės rajono ūkininkų, auginančių grikius.

Kelmės rajono Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėja Joana Miliauskienė tvirtino: „Grikiai Kelmės rajone tikrai nėra populiariausia kultūra. Ūkininkai renkasi patikrintas grūdines kultūras, rapsus. Grikių augintojų – vienas kitas. Žmonės greičiausiai nelinkę rizikuoti, jei ir pasėja grikių, tai nedidelius plotelius“.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA