Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kazlų Rūdos savivaldybėje mažinami dėl AKM nustatyti apribojimai

Autorius: Regina KUDIRKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pranešė, kad Europos Komisija (EK), teigiamai įvertinusi Lietuvoje įgyvendinamas apsaugos ir kontrolės priemones, užtikrinančias, kad afrikinio kiaulių maro (AKM) užkratas neplistų į šalies teritorijas, sumažino apribojimus, iki šiol taikytus dalyje Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijos. Daugiau kaip metus laiko buvusi rizikingiausioje III AKM zonoje, kurioje taikomi griežčiausi apribojimai ne tik kiaules laikantiems ūkiams, bet ir mėsos perdirbimo įmonėms, nuo šiol priskirta II zonai, kurioje veiklos apribojimai gerokai mažesni.

Pasak VMVT direktoriaus Dariaus Remeikos, siekiant padėti sunkumų dėl AKM patyrusiems kiaulių ūkiams ir kitoms įmonėms, VMVT specialistai, bendradarbiaudami su pačių ūkių savininkais ir darbuotojais, atliko didelį darbą. Nuo pat pirmųjų AKM protrūkių, fiksuotų šioje savivaldybėje pernai pavasarį, sustiprintas privalomų biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimas, ūkininkams teiktos konsultacijos ir pagalba.

Vertinant AKM epidemiologinę padėtį ir siekiant zonų pakeitimo, buvo patikrintos visos šioje teritorijoje esančios kiaulių laikymo vietos dėl jų biologinio saugumo priemonių reikalavimų atitikties. VMVT inspektoriams vykdant tikslines patikras ir vertinant kiaulių ūkiuose taikomas biosaugos priemones, tie ūkiai, kuriems buvo nustatyti neatitikimai, laikomas kiaules nedelsiant paskerdė, kita dalis papildomai investavo į biosaugos priemones, kurios sumažintų kiaulių užkrėtimo tikimybę.

„Po visiško AKM užkrėstų Kazlų Rūdos ūkių išvalymo ir dezinfekcijos praėjo daugiau kaip trys mėnesiai, naujų protrūkių kiaulių laikymo vietose nenustatyta, tad vadovaujantis Pasaulio gyvūnų sveikatos kodekso bei EK sprendimo nuostatomis buvo galima atlikti zonų pakeitimą. II zonoje taikomi mažesni apribojimai kiaulių judėjimui iš laikymo vietų, o prekyba kiaulėmis ar kiauliena galima tiek Lietuvos rinkoje, tiek ir visoje Europos Sąjungos teritorijoje“, – teigia d.Remeika.

VMVT duomenimis, šiuo metu į II zoną patenkančioje Kazlų Rūdos teritorijoje veikia 61 nekomercinis ūkis, kuriame yra laikoma daugiau nei 200 kiaulių, o komercinių kiaulių laikymo vietų šioje teritorijoje nėra. EK sprendimu pakeistoje Kazlų Rūdos teritorijoje nėra nesaugių ūkių. Tačiau įvertinant situaciją šiame Lietuvos regione, VMVT specialistai ragina kiaulių laikytojus ir toliau didelį dėmesį skirti kasdieniam biologinio saugumo priemonių įgyvendinimui ūkiuose, kadangi nustačius naujų AKM protrūkių, teritorija vėl gali būti priskirta III zonai.

Facebook komentarai