Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kas yra atliekos ir kaip apmokestinamos jų pardavimo pajamos?

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė
Astrida Miceikienė
Printer Friendly, PDF & Email

Atliekos yra ne tik aplinkosaugos problema, bet ir ekonominiai nuostoliai. Pagal statistinę informaciją, Europos valstybėse apie 60 proc. atliekų sudaro mineralinės atliekos ir gruntas, daugiausia dėl statybos ir griovimo darbų bei gavybos. Metalas, popierius bei kartonas, mediena, cheminės ir medicininės atliekos, gyvulinės ir augalinės atliekos – kiekviena atliekų rūšis sudaro nuo 2 iki 4 proc. nuo viso atliekų kiekio. Europos Sąjungos gyventojai vidutiniškai išmeta 480 kg komunalinių atliekų per metus.

Tačiau pastaruoju metu vis daugiau atliekų ne išmetama, o perdirbama. Todėl gyventojai atliekas tam tikrais atvejais parduoda ir gauna už jas pajamas. Šios pajamos yra apmokestinamos Gyventojų pajamų mokesčiu.

 Atliekos apibūdinamos kaip medžiaga ar daiktas, kurių turėtojas atsikrato, ketina ar privalo atsikratyti. Atliekomis laikomos eksploatuoti netinkamos transporto priemonės, jų dalys, baterijos ir akumuliatoriai, elektros ir elektroninės įrangos atliekos, buitinės atliekos ir pan.

Atliekų pardavimo pajamos apmokestinamos dviem būdais.

• Jeigu pajamos už parduotas atliekas yra atsitiktinės, pavyzdžiui automobilio susidėvėjusio akumuliatoriaus pardavimas, nevažiuojančio automobilio pardavimas perdirbimui ir pan., tuomet jų pardavimo pajamos (gautos nevykdant individualios veiklos) apmokestinamos nuo pirmojo euro taikant 5 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifą. Metinei atliekų pardavimo ir kitų apmokestinamųjų pajamų daliai, viršijančiai 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių dydžio (VDU) sumą (2020 m. 120 VDU 148968 Eur; 2019 m. 120 VDU 136344 Eur), taikomas 20 proc. tarifas.

• Jeigu gyventojas iš atliekų pardavimo gauna ekonominės naudos, atsiranda tokie šios veiklos požymiai, tokie kaip: savarankiškumas, tęstinumas, ekonominės naudos siekimas, tuomet reikia įregistruoti individualią veiklą (pagal pažymą), pavyzdžiui metalo laužo supirkimas ir pan.  Šiuo atveju mokesčiai yra tokie pat, kaip ir vykdant kitokias individualias veiklas.

Jeigu atliekas parduoda gyventojas, nevykdantis individualios veiklos įmonei ar gyventojui, kuris vykdo individualią atliekų supirkimo veiklą, tuomet 5 proc. pajamų mokestį nuo išmokamos sumos privalo išskaičiuoti įmonė ar minėtas gyventojas. Jokių papildomų mokesčių atliekas parduodančiam asmeniui nesusidaro. 

Facebook komentarai