Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kaip patikrinti rutulinio guolio kokybę

Autorius: Piotr ŠIČIOV
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Rutuliniai guoliai, kaip atskirti klastotę, guoliai žemės ūkio technikai, kaip atskirti originalą nuo klastotės, guolio kokybė, guolio gedimas, patarimai.

Kartais per nežinojimą galima įsigyti ne tik brokuotą rutulinį guolį, bet ir suklastotą, imituojantį garsių gamintojų produkciją. Mokėdami už broką ar klastotę perkame gedimus ir kitas technines problemas. Kaip patikrinti guolio kokybę?

Atskirti patikimą rutulinį guolį nuo nekokybiško galima plika akimi pagal šiuos požymius:

1. Pabandykite pasukioti išvalytą guolį rankomis, laikant vidinį žiedą horizontalioje padėtyje ir pasukant išorinį žiedą. Rekomenduojama šią patikrinimo procedūrą atlikti be pirštinių, nes taip galima pajusti mažiausias vibracijas.

• Jeigu sukamas guolis skleidžia triukšmą, traškėjimą, daužosi ir užsikerta – akivaizdu, kad tai nekokybiškas guolis. Galime įsivaizduoti, kaip jis veiktų esant dideliam sukimosi greičiui.

• Jeigu guolio žiedas sukasi lengvai, sklandžiai, be stabdymo ir užsikirtimo – jūsų rankose kokybiškas guolis.

2. Patikrinkite ašies laisvatarpį (techniniu žargonu vadinamą “liuftą”). Suimkite pirštais vidinį žiedą ir pabandykite jį perkelti išorinio žiedo atžvilgiu išilgai ašies.

• Jeigu laisvatarpis didelis – reiškia, tai nepatikimas guolis, kuris sukimosi metu labai daužysis ir greitai lūš.

3. Patikrinkite guolio plieno kokybę paprastu būdu – padarykite kelis judesius dilde per guolio apkabą.

• Jeigu liko pastebimi gilūs dildės “pėdsakai” arba metalas per lengvai nuimamas, kaip drožlės – reiškia guolio plienas nekokybiškas, per minkštas, negrūdintas. Jis greitai sudils nuo eksploatavimo.

4. Jeigu, vizualiai apžiūrėję rutulinį guolį, aptikote rūdžių dėmes arba metalines dulkes – tokio guolio galiojimo laikas jau pasibaigęs.

a

5. Rutulinis guolis atsiduoda stipriu acetono (arba panašaus skiediklio) kvapu. Nesąžiningi pardavėjai neretai perparduoda panaudotus guolius iš demontuotos technikos. Tokius guolius jie išplauna skiedikliais ir mėgina parduoti pakartotiniam naudojimui. Išoriškai panaudotas guolis gali atrodyti kaip kokybiškas, bet nemažą dalį savo darbinio ciklo jis jau atidirbo. Dažniausiai perparduoda didelio skersmens išplautus guolius, skirtus pramonei.

6. Guolio tepalas pernelyg tirštas. Tai irgi perparduotas produktas, kurio galiojimo laikas pasibaigęs (užsigulėjusi prekė, kurios nepavyko parduoti galiojimo laikotarpiu).

a
Matosi sutirštėjęs guolio tepalas.

7. Reikalavimai skirtingiems guolių tipams:

• Atviro tipo guoliai turi būti be korozijos pėdsakų, pažeidimų.

• Uždaro tipo guolius reikia patikrinti, ar nepažeisti jų apsauginiai žiedai ir glaudintuvai.

Kaip atskirti guolio klastotę

Rutuliniai guoliai taip pat gali būti padirbti. Ypač mėgstama klastoti garsios švedų kompanijos SKF guolius. Daug guolių klastočių atkeliauja iš Singapūro, Turkijos, Graikijos ir Italijos. Klastotojai net sugeba atlikti lazerinį guolių žymėjimą, imituodami originalius, ir parduoda juos pakuotėse, beveik nesiskiriančiose nuo tikro gamintojo pakuočių. Bet kuriuo atveju – suklastotas guolis irgi negali būti kokybiškas.

Guolio klastotės požymiai:

1. Aštrus ir nemalonus pigaus tepalo kvapas – nepatikimos klastotės ženklas.

2. Guolio viduje matosi tepalo perteklius. Arba atvirkščiai – tepalo per mažai.

3. Vidinė guolio apkaba įtaisyta atvirkščiai. Tai surinkimo brokas, atliktas “pogrindžio” sąlygomis.

4. Iškreipta separatorių geometrija: neteisingas kontakto kampas, keistas vidinio žiedo centravimas, neatitikimas dydžių standartams. Tokius separatorius klastotojai gamina iš nekokybiškos medžiagos.

a

5. Ant pakuotės ir ant paties guolio nenurodyta šalis-gamintojas (Made in ...). Arba tik nurodyta, kad prekė užregistruota kažkokioje šaly (Registered in ...). Tai nėra kilmės šalis. Reiškia, toks guolis – piratinė klastotė ir niekas už jo prastą kokybę neprisiims atsakomybės.

6. Prasta nepatikima pakuotė, matosi perklijuotas brūkšninis kodas arba pakuotės iš viso nėra – toks guolis irgi nepatikimas, neaiškios kilmės.

Rutulinių guolių problemos ir eksploatavimo patarimai

1. Darbo metu rutulinio guolio mazgas pernelyg įkaista.

To priežastimi gali būti:

• rutulinio guolio užterštumas,

• tepalo stygius arba perteklius,

• guolis trinasi į gretimas detales,

• netinkamai pasirinktas guolis,

• neteisingai įmontuotas guolis,

• guolis yra sudilęs arba visai lūžęs.

(Normalu, kai guolio temperatūra neviršija aplinkos temperatūros daugiau negu 30 laipsnių).

2. Eksploatuojamas guolis labai triukšmauja.

Taip būna, kai guolis perkaitęs, užsiteršęs arba pažeistos guolio detalės.

3. Darbo metu iš guolinio mazgo taškosi tepalas.

Priežastys:

• tepalo perteklius;

• guolio glaudintuvas susidėvėjo, sudilo.

Facebook komentarai