Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kaip patikrinti dyzelino kokybę

Autorius: Piotr ŠIČIOV
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Dyzelinis kuras, dyzelino kokybės rodikliai, nekokybiško dyzelino požymiai, dyzelino spalva, dyzelinas ūkininkams 2021 m.

Kad ir gyvename Europos Sąjungoje, bet nekokybišką dyzeliną mums neretai dar parduoda kaip praėjusiame amžiuje. Stambios degalinės tokiais „nešvariais reikalais“  neužsiima, bet mažose kaimo degalinėse šių atvejų dar pasitaiko, paskaičius pastarųjų 2 metų įvykių suvestines. Parduoti nekokybišką arba neatitinkantį standartų dyzeliną gali ne tik abejotina degalinė, bet ir “iš rankų”, pvz., sustojęs vairuotojas iš Baltarusijos ar Ukrainos.

Nors nuo 2021 m. liepos 7 d. nemaža dalis ūkininkų gali nusipirkti lengvatinį žymėtą dyzeliną pigiau, bet ne visi. Kad ir kiek nebrangiai toks lengvatinis dyzelinas ūkininkams kainuotų, baltarusis už degalinės kampo pasiūlys pigiau. Arba pats velnias sugundys vietinės mažos degalinės savininką praskiesti parduodamą dyzeliną vandeniu, žibalu, dyzeliniu krosnių kuru ir dar velnias žino kuo.

Jeigu bake nuolat bus įpiltas nekokybiškas dyzelinas, tai neigiamai atsilieps varikliui, žvakėms, kuro padavimo sistemai. Kaip patikrinti dyzelinio kuro kokybę, dar prieš įpilant jį į transporto priemonės baką? Yra keli būdai dyzelino kokybei patikrinti. Gal kai kurių iš jų ir nepavyks atlikti, dar esant degalinėje, bet šie nesunkūs eksperimentai įmanomi namų sąlygomis.

Dyzelino spalva

Eksperimento dėlei įpilkite šlakelį dyzelino į permatomą indą (stiklinę, stiklainį, plastikinį butelį, kibirėlį). Stebėkite kuro spalvą.

Kokybiško sertifikuoto dyzelino spalva visada yra blyškiai gelsva, skaidri, kiek riebi, be priemaišų ir nuosėdų. (Išimtis – kai kurios stambios patikimos degalų kompanijos, turinčios didelį degalinių tinklą, specialiai nudažo parduodamą kokybišką dyzeliną. Šie dažikliai dyzelino kokybei nekenkia.)

• Tamsiai geltona spalva – nekokybiško vasarinio dyzelino rodiklis.

• Rudas dyzelino atspalvis – irgi surogato požymis. Tai tikimybė, kad jame yra dyzelinio krosnių kuro priemaišų.

• Raudonas arba rausvas atspalvis – vienareikšmis surogatas. Ypač kenksmingas naujos kartos dyzeliniams varikliams.

• Baltas ir drumzlinas – nekokybiškas dyzelinis kuras, gadinantis techniką.

a

Manganas. Įtarus, kad dyzelinas gali būti praskiestas vandeniu, atlikite jo testavimą manganu: įberkite truputį mangano į kurą. Jeigu dyzelinas nuo mangano žiupsnio nusidažė rožine spalva – reiškia jis yra praskiestas vandeniu, nekokybiškas.

a

Popieriaus lapas. Sudrėkinkite baltą popieriaus lapą dyzelinu. Palaukite, kol išdžius. Jeigu vėliau baltame lape liko geltonos dėmės – dyzelinas nepatikimas, jo kokybė abejotina.

Palikite dyzeliną nusistovėti

Jeigu pirktą dyzeliną palikti 24 valandoms nusistovėti permatomame arba stikliniame inde – per tą laiką nekokybiški dyzelinai ir surogatai išsiduoda. Jiems būdingi primaišytų pašalinių medžiagų išsisluoksniavimas ir nuosėdos. Pašalinės priemaišos išplaukia į paviršių atskirais sluoksniais: vanduo, žibalas, krosnių kuras.

a

Dyzeliną, praskiestą vandeniu, galima atpažinti paliekant 12 valandų nusistovėti stiklinėje taroje. Praėjus 12 valandų atsiskyrusio vandens sluoksnis gerai matysis.

Dyzelino kvapas

Jeigu dyzelinas atsiduoda jam nebūdingu kvapeliu – naftalinu ar sieros vandeniliu – tokio reikia vengti. Tai nekokybiškas dyzelinas, kurio oktaninį skaičių bandė padidinti dirbtinai ir nevykusiai, kitaip sakant – klastotė. Pagal ES direktyvas sieros kiekis dyzeline neturi viršyti 10mg/kg. Nors dyzelinio kuro kvapas ir taip nėra malonus, bet pernelyg didelis sieros kvapas jame išduoda surogatą.

Popierinis filtras

Senas metodas, bet patikimas. Perpilkite dyzeliną per popierinį kavos filtrą:

• Šviesi ir truputi riebi dėmė filtre lieka tik nuo kokybiško dyzelino.

• Jeigu riebumo nėra, reiškia šis dyzelinas yra praskiestas žibalu arba pigiu benzinu, kurie išgaruoja, nepaliekant riebios dėmės. 

• Tamsi didelė dėmė, likusį filtre, byloja apie nekokybišką dyzeliną.

• Geltona dėmė su tamsiomis smulkiomis dalelėmis – tai dyzelinio krosnių kuro priemaišos jūsų tikrinamame dyzeline.

Nuosėdos dyzeline

Įpilkite truputį dyzelino į permatomą indą ir palaukite 10 minučių. Jeigu skystyje atsirado nuosėdų – reiškia šis dyzelinas yra nekokybiškas.

a

Plūduriuojančios tamsios dalelės ir smulkios šiukšlės yra krosnių kuro priemaišų požymiai.

Dyzelino lašas ant rankos odos

Šlakeliu dyzelino palaistykite rankos odą arba sudrėkinkite pirštą. Palaukite, kol išdžius:

• kokybiškas dyzelinas liks ant odos riebia dėmele.

• jeigu riebumas žymiai mažesnis - tai praskiesto dyzelino požymis. Tokiame dyzeline gali būti ir neaiškios kilmės priemaišų.

Patarimai perkant dyzeliną

Perkant neaiškios kilmės dyzelinį kurą “iš rankų” arba įtartinoje abejotinoje degalinėje, užpildykite juo tik pusę bako, bet ne visą. Vėliau galėsite praskiesti prastą dyzeliną kokybišku.

Facebook komentarai