Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kaimų bendruomenės didele dalimi priklausomos nuo žemės ūkio bendrovių akcininkų valios

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Visuomenėje vyrauja nuomonė, kad geriausiai gyvena tokių kaimų ar miestelių gyventojai, kur išlikę žemės ūkio bendrovės. Tradiciškai galvojama, kad vietinis ūkio vadovas, kaip „gerasis kolūkio pirmininkas“, visiems padės, sušildys ir priglaus. Kaiop yra iš tikrųjų? Tą ir pabandė išsiaiškinti “Agroeta”.

Krakėse – liūdesys

Paskambinome Kėdainių r. Krakių miestelio bendruomenės pirmininkei Daivai Dubinkienei ir paklausėme, kaip sekasi bendrauti su neseniai Krakių ŽŪB nupirkusiais verslininkais. „Kol kas visiškas štilius ir tik pažadai“, – sakė krakiškių bendruomenės vadovė.

D.Dubinkienė su nostalgija prisimena ankstesnį ŽŪB vadovą ir akcininką Nikolajų Danilčenko, kuris nors ir nebuvo vietinis, bet nugaros čia gyvenantiems žmonėms niekada neatsukdavo.

„Ankstesnis vadovas buvo savas žmogus ir visada paremdavo miestelio šventes, talkininkaudavo įvairiuose projektuose, o dabartiniai kol kas nieko neprisidėjo, nors bendruomenės atstovai ne kartą kreipėsi dėl vienokios ar kitokios pagalbos“, – kalbėjo D.Dubinkienė, neprarasdama vilties, jog dar viskas gali pasikeisti.

Stambi kompanija – kaimo bendruomenių partneris             

Visiškai kitokia padėtis „AUGA group“, kuriai šiuo metu priklauso 24 ŽŪB, išsidėsčiusios vidurio Lietuvoje. „Kaip socialiai atsakinga įmonių grupė, bendrovė deda dideles pastangas, kad visuose regionuose, kuriuose dirbama, būtų puoselėjamos ir vietos bendruomenės“, – portalui sakė „AUGA group“ vykdantysis direktorius Tadas Baliutavičius.

Anot pašnekovo, kiekviena ŽŪB kasmet remia įvairias miestelių šventes, prisideda prie svarbių bendruomenės iniciatyvų, pavyzdžiui, gyvenviečių gražinimo, infrastruktūros gerinimo ir tvarkymo. Bendrovių darbuotojai nuolat bendrauja su vietos bendruomenių ir seniūnijų atstovais tam, kad būtų užtikrinamas tvarus ir ilgalaikis dialogas kuriant  regionuose gerovę.

Siekiant išsiaiškinti, kaip „AUGA group“ grupės įmones vertina bendruomenių ir seniūnijų atstovai, nuo 2018 m. kasmet atliekamos apklausos. Penai atlikta apklausa parodė, kad net 86 proc. apklaustųjų mano, jog įmonių grupė yra svarbus darbdavys jų miestelyje ar seniūnijoje, o 90 proc. apklaustųjų teigė, kad yra bendravę su „AUGA group“ grupės įmonėmis jiems aktualiais klausimais. Taip pat 65 proc. bendruomenių atstovų apklausoje minėjo, kad jiems svarbu, jog Grupės bendrovės užsiima ekologine žemdirbyste.

Norėdama įsitikinti pateiktos informacijos tikrumu, „Agroeta“ susisiekė su Radviliškio r. Vėriškių, kur veikia „AUGA group“ ŽŪB,  bendruomenės pirmininke Aldona Jurelevičiene. Ji patvirtino, jog vietos gyventojų ir bendrovės savininkų santykiai yra pakankamai geri. „Jei reikia pagalbos, bendrovės specialistai visada pasiruošę padėti, „AUGA“ prisideda prie švenčių gyventojams organizavimo“, – sakė A. Jurelevičienė.

Bendruomenės pirmininkė sutiko, jog vietos žmonių ir ankstesnės ŽŪB ryšiai buvo glaudesni, nes joje dirbo beveik visi Vėriškių gyventojai, o bendrovė viskuo rūpinosi. „Dabar šį rūpestį ant savo pečių perėmė seniūnija, tai natūralus šio laikmečio procesai“, - kalbėjo pašnekovė.

Jai pritarė ir Skėmių seniūnė Ingrida Gladkienė: „Pas mus sėkmingai gyvuojančios „Auga group“ specialistai reikalui esant padeda savo technika, skiria pinigų vaikų vasaros poilsio ir švenčių organizavimui“. Seniūnės nuomone, čia labai daug priklauso nuo ŽŪB vadovo. „O mūsiškis labai geranoriškas ir draugiškas, tad skųstis tikrai negalime“, – kalbėjo I.Gladkienė.

Kaimų bendruomenėms – ketvirtis milijono eurų

AB „Linas Agro Group” netiesiogiai valdo 7 ŽŪB. „Agroetai“ paprašius, kompanijos Komunikacijos skyriaus vadovė Jorinta Zolubaitė pateikė išsamią informaciją apie kiekvienos bendrovės indėlį į vietos gyvenviečių infrastruktūros gerinimą ir paramos lėšas, skirtas miestelių ir kaimų, kuriuose veika „Linas Agro Group“ bendrovės, bendruomenėms.

Neturėdami galimybių perteikti visą ataskaitą, galime pasakyti, kad visos bendrovės didele dalimi prisideda prie kaimo bendruomenių veiklos. Bendrovės neatlygintinai skolina techniką, atlieka lapų išvežimo, teritorijų šienavimo, sniego valymo, kelių greideriavimo ir daugybę kitų darbų. Ką jau bekalbėti apie tai, jog visos bendrovės darbais ir lėšomis  prisideda prie įvairių miestelių ir kaimų švenčių organizavimo, vietos gyventojų skatinimo. Mes suskaičiavome, jog „Linas Agro Group“ per penkerius metus gyvenviečių ir bendruomenių reikmėms skyrė daugiau nei 250 tūkst. eurų, o tai iš ties įspūdinga suma.

Gyventojai yra labai patenkinti turėdami tokį stiprų užnugarį, į kurį visados galima kreiptis pagalbos . Štai Šakių r. Lukšių bendruomenės centro vadovas Sigitas Bendorius sako, kad gyventojai, praktiškai, nepajuto ŽŪB akcininkų pasikeitimo. „Kaip gerai buvo prie ankstesniųjų savininkų, taip gerai ir dabar“, – sakė S.Bendorius, akcentuodamas, kad nors akcininkai ir pasikeitė, jų ir vietos gyventojų santykiai – ne. „Įvairūs renginiai, vaikų stovyklos, šventės, Joninės ir kas tik nori, visur mums padeda vietos ŽŪB“, – kalbėjo Lukšių bendruomenės vadovas.

Labūnavos (Kėdainių r.) bendruomenės pirmininkė Jurgita Vaitiekūnienė teigė, jog vietos ŽŪB, kurią valdo „Linas Agro Group“, labai palaiko bendruomenės iniciatyvas, prisideda prie idėjų įgyvendinimo. „ŽŪB vadovai geranoriški, prisideda prie tradicinių renginių organizavimo, padeda finansiškai“, – sakė J.Vaitiekūnienė. Ji teigė nežinanti, ar ankstesnė bendrovės valdžia buvo tokia pat palanki vietos gyventojams, nes Labūnavoje gyvena palyginti neseniai, bet dabartiniu jos požiūriu negalinti atsidžiaugti.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA