Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Kaimo turizmo ateitis pakibo ant plauko

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvos kaimo turizmo asociacijos (LKTA), vienijančios 400 narių, prezidentė Agnė Vaitkuvienė abejoja, ar iki karantino pabaigos išgyvens visos sodybos. Ypač sunkus laikas atėjo tiems paslaugų teikėjams, kurie pagrindines pajamas gauna iš sodybų nuomos renginiams. Paskelbus karantiną, visos suplanuotos šventės atšaukiamos.

Liko be užsakymų

Kovo 16 d. prasidėjęs karantinas draudžia bet kokius žmonių susibūrimus, todėl  nebevyksta jokios anksčiau suplanuotos šeimų šventės, atšaukiami vestuvių ir jubiliejų pobūviai, įstaigos atsisako planų arba vėlesniam laikui perkelia numatytas konferencijas ir mokymus. Dauguma šių renginių turėjo vykti kaimo turizmo sodybose, įprastai pavasarį pradedančiose aktyvųjį sezoną.

A. Vaikuvienė pripažįsta, jog šiuo metu padėtis labai sudėtinga. Visi renginiai kovo mėnesiui atšaukti ir dabar atšaukinėjami vėlesniam laikotarpiui. Liko tik apgyvendinimas nameliuose labai mažomis grupėmis.

„Klientų neturime ir kol kas nepanašu, kad greitai bus. Kaimo turizmo sodybų savininkai jau pradeda  galvoti, kaip reikės išgyventi. Ypač sunku tiems, kurie turi paskolų, o pagrindines pajamas gauna iš sodybose organizuojamų renginių“, – portalui „Agroeta.lt“ sakė LKTA prezidentė.

Dauguma kaimo turizmo sodybų savininkų šiuo metu atostogauja arba užsidarė ir  bando kažkaip pralaukti sunkų laiką. Tiems, kurie buvo suplanavę renginius, karantinas sukėlė pačią tikriausią paniką. Renginiams nuomojamose didžiosiose kaimo turizmo sodybose yra įdarbinta nemažai darbuotojų, jos veikia dažniausiai tuose regionuose, kur darbo vietų labai trūksta.

„Jauniems žmonėms, dirbantiems virtuvėje, padavėjais, kurie yra pasiėmę paskolas, augina mažus vaikus, netekti darbo yra didžiulė nelaimė. Dabar jau aiškėja, kokią pagalbą suteiks vyriausybė ir ta žinia visus mus kažkiek ramina“, – pripažįsta A. Vaitkuvienė.

Ruošiasi ilgai pertraukai

Kaimo turizmo sodybų savininkų nuomone, ar pavyks išsaugoti verslą priklausys tik nuo vienos aplinkybės – kiek laiko truks karantinas, bus draudžiami žmonių susibūrimai ir negalės vykti jokie renginiai.

Kol kas manoma, jog priverstinė veiklos pertrauka gali užtrukti apie tris mėnesius.

„Taip mano Prancūzijos, Italijos turizmo paslaugų teikėjai. Tai reiškia, jog tris mėnesius mes negausime jokių pajamų. Reikia būti sukaupus labai didelius rezervus, kad net ir su valstybės pagalba galėtume išmokėti žmonėms atlyginimus ir tuos tris mėnesius kažkaip išsilaikyti“, – portalui „Agroeta.lt“ sakė A. Vaitkuvienė.

Tačiau, pasak LKTA prezidentės, apie tris mėnesius kalbama tik teoriškai, nes kiek iš tiesų gali trukti viruso sukelta krizė, niekas nežino. Kol kas atšaukti tik visi kovo mėnesį kaimo turizmo sodybose numatyti šventiniai renginiai, pradėtos naikinti balandžio mėnesio rezervacijos, neplanuojami jokie nauji renginiai vėlesniam laikui.

„Dauguma tikisi, jog iki balandžio mėnesio antrosios pusės ir gegužės situacija normalizuosis ir gyvenimas galės grįžti į įprastas vėžes. Visi mes viliamės geriausio“, – portalui „Agroeta.lt“ sakė A. Vaitkuvienė.

Keis verslo pobūdį

Pasak LKTA prezidentės, gali būti, jog dalis sodybų paslaugų nebeteiks ir karantinui pasibaigus, ypač jei jis užsitęs ilgesnį laiką.

„Uždaryti kaimo turizmo sodybas labai lengva – nekilnojamasis turtas niekur nedings, tereikia atleisti darbuotojus ir ieškoti kitų pragyvenimo šaltinių. Didžiosios sodybos, gyvenančios iš patalpų nuomos renginiams, jau galvoja, kaip pakeisti verslą. Blogiausia tiems, kurie turi įsipareigojimų bankams, įgyvendina projektus“, – pastebėjo A. Vaitkuvienė.  

Tačiau nemažai kaimo turizmo sodybų savininkų tikisi, jog miestiečiams namuose sėdėti greitai atsibos ir pavasarį jie pradės kaimo sodybose ieškoti vietų priverstinėms atostogoms. Norėdami išgyventi kaimo turizmo sodybų šeimininkai turės keisti darbo pobūdį ir prisiminti tikrąją kaimo turizmo paskirtį, o ne rengti savaitgalinius pobūvius.

„Tikrai atsiras norinčių su šeima ramiai pabūti kaime, pasigėrėti pabudusia gamta. Sodybose renginiai gal ir nebegalės vykti, bet priimti kelis žmones ar šeimą, tikėkimės, bus leidžiama. Didžioji dalis kaimo turizmo sodybų taip ir dirba, tačiau dažniausiai jos yra mažos, neturi samdomų darbuotojų – ramaus poilsio atvykusius žmones aptarnauja sodybų šeimininkai. Bet tokios sodybos ir mokesčių valstybei sumoka labai mažai, todėl kurią nedidelę pridėtinę vertę“, – svarstė A. Vaitkuvienė.

Šiuo metu kaimo turizmo sodyboms užsakymų pametėjo kai kurios savivaldybės, siūlančios suteikti patalpas iš užsienio grįžusių žmonių saviizoliacijai. LKTA prezidentė neslepia, jog ne visi juos nori priimti. Ar tokiais užsakymais sodybų savininkai susigundo, labai priklauso nuo jų situacijos ir galimybių. O dar ir baimės bei rizikos faktoriai tikrai veikia – ne visi nori rizikuoti užsikrėsti.

Facebook komentarai