Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Jonavos rajono ūkininkai patyrę, tačiau gerų patarimų neatsisako

Autorius: Agroeta
Printer Friendly, PDF & Email

(Jonava, spalio 4 d.) Jonavos rajone vasarą pradėjo dirbti nauja AB „Linas Agro“ vadybininkė-konsultantė, Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto magistrė Justina Gurskaitė. Jauna specialistė netruko įgyti ūkininkų pasitikėjimą, nes ne tik puikiai išmano agronomijos teoriją, bet viską moka ir praktiškai, kadangi pati su mama ūkininkauja Ukmergės rajone.

Šiomis dienomis vadybininkė-konsultantė iš ūkininkų dažniausiai sulaukia klausimų apie žieminių rapsų ir javų pasėlių priežiūrą. Kartu su ja vykstame apžiūrėti trijų skirtingų ūkių pasėlių ir patarti augintojams tolesnės priežiūros klausimais.

Virbalų kaimo ūkininkas Laimonas Plukys šį rudenį pasėjo 30 ha žieminių rapsų, dešimčia hektarų daugiau negu pernai. Penkerius metus ūkininkaujantis L. Plukys rapsus augina ekonominiu režimu ir per daug išlaidauti pasėlių priežiūrai neplanuoja.

Rugpjūčio 28-29 dienomis į artas dirvas pasėti rapsai dabar turi po kelis lapelius. Jie buvo patręšti NPK, nupurkšti herbicidais. Piktžolių pasėlyje nesimato, kenkėjų pažeidimai tik pavieniai. Tačiau augalai sudygę nelabai tolygiai, yra ir mažų, ir didesnių. Beje, pernai tankiau pasėti rapsai buvo per daug aukšti. Dėl to šiemet ūkininkas pirmąkart pabandė rapsus sėti platesniais tarpueiliais. Sako, gal dar ir dėl to pasėlis vizualiai atrodo retesnis.

Laimonas Plukys: Mūsų laukų dirvožemis labai nevienodas, turime tiek molingų vietų kalvose, tiek durpingų slėniuose. Todėl ir rapsai labai skirtingi: vieni jau paaugę, bet yra dar vos išdygusių. Kada būtų tinkamiausias laikas juos purkšti augimo reguliatoriumi?

Justina Gurskaitė: Augalai auga rečiau, norint, kad jie daugiau šakotųsi, būtina panaudoti augimo reguliatorių, o kartu su juo ir patręšti per lapus. Augimo reguliatoriumi tokį pasėlį jau galima purkšti po kelių dienų ir į darbinį tirpalą patarčiau įdėti boro, mangano ir molibdeno. Trąšos paskatins augalų augimą ir vystymąsiKonsultantė pasiūlė ūkininkui panaudoti Boronia Mo ir Oligo Ranau trąšas. Jų sudėtyje esančių makro- ir mikroelementų kiekiai ir proporcijos gerai tinka, atsižvelgiant į ūkio augalų būklę. Šias trąšas ūkininkas naudos pirmą kartą, anksčiau rapsus per lapus tręšdavęs tik boru.

Batėgalos kaimo ūkininkas Darius Bagdonas žieminių rapsų 30 ha šiemet pasėjo pirmą kartą per savo ūkininkavimo praktiką. Todėl jų auginimo klausimais ūkininkas iš karto pradėjo konsultuotis su „Linas Agro“ vadybininke-konsultante J.Gurskaite.

- Žieminius rapsus ūkyje pradedu auginti, nes noriu pagerinti sėjomainą. Pasėjau dvi „Linas Agro“ rekomenduotas hibridines veisles, kurios ir man patiko – žemaūgį hibridą PR44D06 ir žinomą Visby. Pasėjau rugpjūčio 28 d., jau vėlyv Butisan Avant + Teridox, - pasakoja ūkininkas Darius Bagdonas, pridurdamas, jog viską daro pagal „Linas Agro“ technologiją.

Rapsai sudygę ir išsivystę tolygiai, skirtinguose laukuose esantys pasėliai atrodo gerai.

-Kitą savaitę jis planuoja purkšti augimo reguliatorių. Viename lauke naudos specializuotą rapsų augimo reguliatorių Caryx, o kitame – Juventus. Kartu dar bus pridėta trąšų Oligo Boron arba  Boronia Mo irOligo Ranau. Ūkininko rapsai, kaip pirmus metus auginami, atrodo tikrai gerai, kol kas viskas padaryta tinkamai, – džiaugiasi konsultantė.

Vykstame apžiūrėti ir ankstyvos veislės Ada žieminių kviečių pasėlio. Javai jau turi po tris lapelius. Tačiau lauke matosi sudygusių nemažai piktžolių. Ūkininkas sako, jog žieminių javų pasėliuose rudenį herbicidų paprastai nenaudoja, šį darbą visuomet atlieka pavasarį.

-Piktžolių matosi daugoka. Po lietaus jų sudygs dar daugiau, o šitos dar labiau išaugs. Jos iš kviečių atima dalį maisto medžiagų, užgožia javus. Siūlyčiau jau dabar nupurkšti pasėlį plačialapes piktžoles gerai veikiančiu herbicidu Ergon. Jo hektarui reikia tik 15 gramų ir kaina maža. Turėsite švarų kviečių pasėlį, pavasarį piktžolių bus daug mažiau ir jas išnaikinti bus paprasčiau, - pataria konsultantė.

-Na, nežinau, neplanavau kviečių purkšti. Bet tikrai, matau, piktžolių daugoka. Gal reikia pasinaudoti patarimu, - sprendžia ūkininkas.

Žiemių kaimo ūkininkas Vaclovas Vazgys žieminius rapsus pasėjo anksti – rugpjūčio viduryje. Augina dvi hibridines veisles Factor KWS ir Garou.

Vaclovas Vazgys: Rugsėjo viduryje jau nupurškiau pasėlius fungicidiniu augimo reguliatoriumi, dar įdėjęs boro ir  molibdeno. Bet dabar matau, kad poveikio iki vegetacijos pabaigos nepakaks, - sako ūkininkas, rodydamas vešlų rapsų pasėlį.

Išrovusi ir perpjovusi augalą konsultantė įvertino augimo kūgelio ilgį. Jis dar nėra pernelyg ištįsęs, bet riba jau pasiekta. Žinant, kad orai išlieka gana šilti, ir palijo, drėgmės kiekis dirvoje padidėjo, rapsai dar augs.

-Rizika, kad tokie augalai iki rudeninės vegetacijos pabaigos per daug ištįs, yra. Kitos išeities nematau, reikia dar kartą panaudoti augimo reguliatorių. Ir šį kartą rekomenduoju būtent rapsams sukurtą augimo reguliatorių Caryx, - pataria J. Gurskaitė.

Kartu su augimo reguliatoriumi šio ūkio rapsų pasėliuose metas panaudoti ir boro trąšas, taip pat kitus mikro- ir makroelementus (Oligo Ranau), nes jau matyti, kad rapsai dėl iki šiol buvusių sausų dirvų negalėjo įsisavinti viso reikiamo kiekio maisto medžiagų iš dirvos.

Taigi, kiekvienam pasėliui, atsižvelgiant į augalų būklę, parenkami atitinkami sprendimai, produktai, jų normos ir panaudojimo laikas.

AB „Linas Agro“ informacija

rapsai_mazas linas_agro_konsultuoja_jonavos_ukius_20160928_090400    
Facebook komentarai