Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

dojusagro

Javapjūtę ūkininkas pasitiks be nerimo

Autorius: Agroeta
Javapjūtę ūkininkas pasitiks be nerimo
Javapjūtę ūkininkas pasitiks be nerimo
Printer Friendly, PDF & Email

Nenumaldomai artinantis javapjūtės sezonui, daugelis ūkininkų gyvena neramias dienas: koks bus rugpjūtis, ar lis, ar kepins saulė, ar prie elevatorių stovės ilgos eilės, ar geros bus grūdų kainos? Šie klausimai nebebus aktualūs Telšių rajono ūkininkui Arūnui Usiui, savaitės pradžioje atšventusiam savo grūdų elevatoriaus įkurtuves. Darbų rangovas UAB „Rovaltra“ ir ūkio savininkas į atidarymą pakvietė technikos gamintojus bei būrį žurnalistų. Nedideliame Upynos kaime iškilęs statinys nustebino ir elevatoriaus atidaryme dalyvavusią Suomijos grūdų įrangos gamintojo „Antti“ bendrasavininkę Kaisą Isotalo.

Statybas trukdė biurokratija

Kaip susirinkusiesiems pasakojo ūkio savininkas A. Usis, grūdų elevatoriaus reikalus pradėta judinti dar 2017 m. pradžioje.

„Ilgiausiai truko biurokratiniai reikalai, dokumentų tvarkymas. 2017 m. pradžioje pateikėme prašymą statybų leidimui gauti, o gavome jį daugiau kaip po metų, pernai balandžio pabaigoje. Statybas pradėjome tų pačių metų rugpjūtį, tikimės, kad šį mėnesį objektas bus galutinai priduotas“, – sakė A. Usis.

UAB „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis patikino, kad bendradarbiaujant su ūkininku jiems jokių problemų nekilo.

„Rovaltros“ generalinis direktorius R. Trainaitis įteikia ūkininkui simbolinį raktą.

„Dirbti su ūkininku mums jokių problemų nebuvo. Tai imlus žmogus, kuris įdiegė ir visas siūlomas naujoves, ir pats parodė, ką dar galima patobulinti. Daugiausia kliūčių kilo dėl popierinių reikalų. Jei ne tai, objektą būtume baigę gerokai seniau. Mano manymu, tie trukdžiai ir ūkininkui atnešė dešimttūkstantinių nuostolių. Ūkininko gamybos centre sumontuota „Antti“ grūdų džiovykla pajėgi per parą apdoroti 200 t grūdų, tad ji ne tik patenkins šio 900 ha ploto ūkio poreikius, bet, reikalui esant, galės pasiūlyti paslaugą ir kaimyniniams ūkiams“, – tvirtino R. Trainaitis.

Nauda bus neabejotina

Bendrovės direktorius sakė, kad įrengiant elevatorių bendradarbiauta ne tik su suomių gamintojais „Antti“, bet ir su bokštų gamintojais.

„Esame ne tik „Antti“, bet ir italų bokštų gamintojų „Frame“ atstovai. Reikėjo tūkstančio tonų talpos bokšto, italai tokius gamina labai kokybiškus. Netolimoje perspektyvoje šiame ūkyje bus pastatyti dar keli tokios talpos bokštai, taigi laukia plėtra. Mūsų bendrovė turi ir daugiau užsakymų kitose Lietuvos vietose, vien džiovyklų šiemet parduota 16. Ankstesniais metais skaičiai buvo dar didesni, tačiau tikimės, kad ir šiemet vienas kitas pirkėjas dar atsiras“, – sakė UAB „Rovaltra“ generalinis direktorius.


Simbolnę atidarymo juostelę perkerpa K. Isotalo, ūkininko šeimos nariai bei „Rovaltros“ atstovai.

Paklaustas, ką iš grūdų elevatoriaus ūkininkas laimės, generalinis direktorius užtikrino, kad nauda bus neabejotina.

„Jei ūkininkas derlių nuveža į elevatorių tiesiai nuo kombaino, bus viena grūdų klasė. Jei jis praleido pas save per džiovyklą, jau bus kita klasė. O ten dar priskaičiuoja šiukšlingumą, kitus parametrus, kol galų gale paaiškėja, kad nieko gero iš savo derliaus ūkininkas neuždirbs. Turėdamas savo elevatorių ūkininkas galės ne tik išvalyti bei išdžiovinti derlių, bet ir laikyti jame grūdus iki palankiausių kainų, o ne stovėti per javapjūtę eilėse ir savo darbą parduoti pusvelčiui“, – sakė R. Trainaitis.

Naujas grūdų elevatorius – išskirtinis statinys Upynos gyvenvietėje.

Elevatorius pajėgus dirbti ir savarankiškai

Bendrovės projektų vadovas Audrius Pupinis „Agroetai“ papasakojo apie pagrindinius šio grūdų elevatoriaus veikimo principus.

 „Kompleksas sudarytas iš kelių dalių. Priėmimo duobė talpina 60 kub. m grūdų, valomoji mašina užtikrina aukštą valymo kokybę. Grūdų valymas neabejotinai sumažins džiovinimo kaštus, kadangi žolės pačios būna pritraukusios daug drėgmės ir bereikalingas jų džiovinimas atneštų vien nuostolius. Visi elevatoriai yra pramoninio tipo, su bedugnių kaušelių sistema, kuri užtikrina tolygų ir pastovų srautą net esant itin šlapiems ir šiukšliniems grūdams. Todėl nereikės nerimauti, kad grūdai užkimš elevatorių ar sumažės šlapių grūdų transportavimo našumas, kas ypatingai svarbu per darbymetį“, – pasakojo A. Pupinis.

Sistemoje yra kompensacinis bokštas, tai 216 kub. m konusinis bokštas su visiška ventiliacija. Jis skirtas laikyti šlapius grūdus ir užtikrina nenutrūkstamus tiek grūdų valymo, tiek jų džiovinimo procesus.

Elevatoriaus valdymo pulto ekranas.

„Džiovykla Porcinijė Antti 55mF3( 58 kub. m) su 1000kW „Hipress“ veikimo pečiumi užtikrina pastovų ir tolygų grūdų džiovinimą, nėra skirtumo, kokią kultūrą ir kokio drėgnumo džiovinti – viską išdžiovins tolygiai ir kokybiškai. Taip pat stovi du plokščiadugniai padidintos ventiliacijos bokštai, viename telpa 500 t, kitame 1000 t. Tokiuose bokštuose įdiegta SmartAir technologija, automatiškai fiksuojanti grūdų temperatūrą ir prireikus įjungianti ventiliatorius. Apskritai visa sistema yra visiškai automatizuota, valdymo pulte galima stebėti jos darbą ir apkrovimą. Ūkininkas net būdamas kitur per savo išmanųjį telefoną gali stebėti džiovyklos ir visos sistemos veikimą. Pavyzdžiui, pasibaigus kurui ūkininkui pranešama, kad reikia papildyti kuro sistemą, o pasibaigus džiovinimui sistema gali automatiškai išsikrauti ir automatiškai pasikrauti be žmogaus įsikišimo. Visa sistema neprižiūrima gali veikti kad ir visą parą“, – naujojo elevatoriaus privalumus vardijo A. Pupinis.

Suomė liko patenkinta

Į atokų Upynos kaimą atvykusi viešnia iš Suomijos – viena iš „Antti“ savininkų K. Isotalo – „Agroetai“ pripažino, kad tokio masto atidarymai, koks buvo A. Usio ūkyje, vyksta ne kasmet.

Kaisa Isotalo panoro fotosesijos elevatoriaus fone.

Į atokų Upynos kaimą atvykusi viešnia iš Suomijos – viena iš „Antti“ savininkų K. Isotalo – „Agroetai“ pripažino, kad tokio masto atidarymai, koks buvo A. Usio ūkyje, vyksta ne kasmet.

„Mūsų įmonės atstovai per metus 2-3 kartus dalyvauja stambesnių objektų atidarymuose. Čia labai didelis įvykis, tokie vyksta ne kasmet, todėl man labai malonu jame dalyvauti“, – sakė K. Isotalo.

Suomių verslininkės teigimu, „Antti“ gaminamą įrangą perka ir daugiau užsienio šalių – Švedija, Estija, Latvija, Rumunija, Rusija, Kazachstanas, Ukraina. Įmonės tikslas esąs padaryti, kad jų klientų darbas būtų kuo naudingesnis ir pelningesnis.

Paklausta, ar Suomijos ūkininkai taip pat stato tokius didelius elevatorius, K. Isotalo pripažino, kad jos šalyje į tai žiūrima kiek kitaip.

„Suomių supratimas yra visiškai kitoks, pagal juos tai būtų labai didelis objektas. Nors pas mus yra ir didelių, ir mažų džiovyklų, dažniausiai ūkininkai statosi vadinamuosius džiovinimo namelius. Tai kvadratiniai bokštai su greta įrengta džiovykla, jie paprastai nudažomi tam tikra spalva ir labiau dera su skandinaviška aplinka, gamta. Vis dėlto ir į Suomiją pamažu ateina tokie industriškai atrodantys, funkcionalūs ir nedaug estetikos turintys objektai, nors dermė su gamta vis dar labai populiari“, – esminį skirtumą nuo Lietuvos ūkių įvardijo K. Isotalo.

Supažindino su ūkiu

Ūkio šeimininkas susirinkusiems svečiams pristatė savo ūkį. Tai mišrus, melžiamų karvių ir javų auginimo ūkis, padedantis, kaip sakė A. Usis, išlyginti netekimus kurioje nors iš veiklos sričių, įveikti gamtos ir rinkos permainas.

Džiovyklos patalpoje.

„Naudojame 920 ha žemės, laikome 250 galvijų, pagrinde melžiamas karves. Gyvulininkystėje esame pasiekę ribą, kad be naujų tvartų galvijų skaičiaus didinti nebegalime. Didžioji žemės dalis nuosava, taip pat nuomojamės. Visi sklypai yra iki 10 km spinduliu nuo ūkio centro, todėl žemės specialiai nebeieškome, nes didesni atstumai pabrangintų gamybą. Iš augalininkystės produktų sėjame tradicines „lietuviškas“ kultūras – šiemet tai 300 ha kviečių, 220 ha rapsų, 130 ha kvietrugių ir tiek pat miežių. Kadangi ūkis mišrus, dalis ūkio užimta pievomis“, – atskleidė A. Usis.

Grūdų kasmet prikuliama daugiau kaip po 4 tūkst. t, tik nedidelę jų dalį sunaudoja gyvulininkystėje, likusius parduoda. Dėl žemės paskirties problemų ūkininkas negalėjo iškart statyti 5 tūkst. t talpos grūdų elevatoriaus, kai paskirtį pakeis, o tai gali pareikalauti nemažai laiko, statinį papildys naujais bokštais.

Elevatorius jau visiškai parengtas darbui, grūdus į jį būtų galima vežti kad ir šiandien.

Be kalbintų asmenų atidaryme dalyvavo „Antti“ regiono direktorius Margus Mūts ir zonos vadybininkas Egidijus Steponavičius.

Mikas JUOZAPAITIS, autoriaus nuotraukos

Facebook komentarai

T Hegvita agro