Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Jaunas ūkininkas išbandymų nebijo: savo ūkį ketina tik plėsti

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Naujausias ūkininko pirkinys – galingas traktorius, įsigytas iš "Biržų žemtiekimo".
Naujausias ūkininko pirkinys – galingas traktorius, įsigytas iš "Biržų žemtiekimo".
Printer Friendly, PDF & Email

Savo krašte, Kelmės rajone Palšių kaime dešimtmetį savarankiškai ūkininkaujantis Edgaras Piniauskas 200 hektarų nuosavoje ir nuomojamoje žemėje augina grūdines kultūras ir rapsus. Šį rudenį tik 30 metų perkopęs vyras ketina nusipirkti dar apie 40 hektarų žemės ir ūkį po truputį plėsti. „Sunkumų, išbandymų yra visur. Lengviausia viską mesti ir vėl kažką iš naujo pradėti. Aš to daryti nesiruošiu. Esu tvirtai nusprendęs gyventi ir ūkininkauti savo tėviškėje“, – „Agroetai“ sakė E. Piniauskas.

Pirmenybę teikia žemės pirkimui  

Edgaras Piniauskas tik šį pavasarį, mirus tėvui, galutinai persikėlė gyventi į savo tėviškę Gineikių kaime ūkininkauti aplinkui, Palšių kaime esančiose žemėse. Anksčiau vyriškis sodyboje laikydavo tik techniką. Kol galutinai neapsisprendė ūkininkauti, Edgaras dirbo autoservisuose ir Šiauliuose, ir Kelmėje (yra įgijęs statybos verslo vadybos ir mechanikos specialybę). Tačiau dėl sumažėjusių atlyginimų nebesiblaškė tarp miesto ir kaimo užsiėmimų.

„Aš – kaimo žmogus“, – šypsojosi E. Piniauskas, su meile žvelgdamas į savo atnaujintus tėviškės namus, neseniai iškastą ir įžuvintą tvenkinį, amsinčius šunelius, pūkuotus triušius...

Jaunojo ūkininko žemės – aplinkui jo namus. Tik 20 hektarų gretimame Šiaulių rajone. Pirmenybę Edgaras teikia žemei, nors svarbu turėti ir technikos. Dirba 200 hektarų nuosavos ir nuomojamos žemės. Tik ta žemelė, pasak ūkininko, gabaliukais išmėtyta. Mažiausias laukelis – vos 20 arų, didžiausias – ir 20 hektarų. Bet ir kelių pėdų žemės Edgaras nepalieka neįdirbtos. Važiuoja pro šalį, suaria, pasėja, grūdą kitą nukulia... 

„Ir aš nuo gabaliuko žemės pradėjau, tėvukas teturėjo tris hektarus. Po truputį plotus didinau. Dar šį rudenį ketinu įsigyti 40 hektarų žemės. Pirksiu, kol dar yra. Žemės kaina čia labai įvairi, svyruoja nuo 3 000 iki 5 000 eurų už hektarą“, – apie ateitį pasakojo E. Piniauskas.

Kam liūtys, o kam – tik saulė 

 Matyt iš prigimties būdamas optimistas, E. Piniauskas nevadina labai prastu ir šių metų javų derliaus.

„Tiesa, lietaus tai jau tikrai trūko žemei ir visiems, kas gyvas. Kaip po skėčiu gyvenome. Aplinkui palaisto, o mano kaime nė lašas neiškrenta. Sykį šalimais esanti Vaiguva plaukte plaukė, o čia – saulutė švietė. Žinoma, derlius dėl drėgmės trūkumo mažesnis, bet tikrai ne tragiškas“, – sakė.

Jaunasis ūkininkas suskaičiavo, jog žieminių kviečių byrėjo maždaug po 5,5 tonos, miežių – po 3 ir daugiau tonų iš hektaro.

Edgaras Piniauskas ateityje keisti ūkininkavimo pobūdžio neketina – augins tik grūdines kultūras. Kodėl? „Todėl, kad visuomet bus ir duonos, ir pyragų valgytojų“, – šypsodamasis tikino vyriškis. Prieš keletą metų yra auginęs grikius. Bet ši kultūra Žemaitijos žemėje nepasiteisino.

Naujausias pirkinys – galingas traktorius         

E. Piniauskas  per dešimtmetį ūkininkavimo turi paveldėtos ir įsigytos technikos. Yra ir rusiškas kombainas, ir naujausias pirkinys – galingas traktorius.

Ūkininkas džiaugėsi, jog pagal modernizavimo paramą įsigytas ne tik 170 arklio galių traktorius, bet ir plūgai, trijų metrų pločio sėjamoji. „Galėtų sėjamoji būti ir keturių metrų, lengvai traktorius patemptų“, – pasakojo. 

 Edgaras užsiima ir pagalbiniu verslu: valo griovius, genėja, tvarko krūmus, yra aktyvus ūkininkas, priklauso Lietuvos ūkininkų sąjungai, domisi naujovėmis ir pokyčiais žemės ūkyje.

Pasak E. Piniausko, Prezidento Gitano Nausėdos siūlymas mažinti lengvatą dyzelinui kelia įvairių minčių ir nuogąstavimų. „Tačiau mano ūkyje šis siūlymas kažin ar smarkiai atsilieps. Esu pirkęs nemažai apleistų žemių. Kol jas įsisavinau, nė iš tolo neužtekau taip vadinamojo „žalio“ kuro. Pernai švaraus kuro teko pirkti apie 15 tonų ir išleisti apie porą tūkstančių eurų papildomų išlaidų“, – teigė žemdirbys.  

Facebook komentarai